ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

استرس یک واکنش سالم اما خطرناک و راههای درمان آن

استرس چیست
توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۱۷ خرداد ۱۳۹۸

استرس یکی از بیماری هایی است که می توانیم بگوییم علاوه بر داشتن تاثیرات و عوارض منفی بر بدن، در برخی موارد مفید نیز خواهد بود. از این رو نمی توانیم همیشه بگوییم استرس بیماری بدی است. با این که این بیماری درمان قطعی ندارد ولی می توانیم با استفاده از برخی داروهای گیاهی از این بیماری جلوگیری نموده و یا آن را کاهش دهیم.

استرس یک واکنش سالم اما خطرناک و راههای درمان آن

استرس را می توانیم یک از مهمترین علل اختلالات جسمی و روانی قلمداد کنیم. تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است نشان داده که بیش از ۷۰ تا ۹۰ درصد بیماری های دیگر از استرس ناشی می شوند. بیماری هایی همچون میگرن، آسم، سرطان، بیماری های قلبی و … . استرس ممکن است از عوامل محیطی و یا اجتماعی نشات بگیرد.
به گونه ای که فرد وقتی در محیطی و یا در معرض موقعیتی قرار می گیرد به استرس دچار می شود. این موقعیت ها ممکن است خوشایند یا ناخوشایند باشند مثلا برخی افراد هستند که به دلیل ارتقای شغلی دچار استرس می شوند و یا برخی دیگر به دلیل اخراج از کار استرس می گیرند. هر کدام از این موقعیت ها به نوعی در ایجاد استرس دخیل هستند.
البته این نوع واکنش ها از نظر فیزیکی تفاوت هایی نیز دارند. اگر کسی دچار استرس بیش از حد شود ممکن است سلامتی او به خطر بیفتد و در برخی افراد وجود کمی از آن می تواند سلامتی شخص را بهبود ببخشد.
استرس یه نوع واکنشی است که افراد برای فرار کردن از هر کاری که نمی توانند انجام دهند و یا حادثه ای که آزارشان می دهد، از خود نشان می دهند. زمانی که یک فرد در معرض مشکلی قرار می گیرد و یا مورد تهدید قرار می گیرد، هورمون ها و مواد شیمیایی خاصی در بدن او شروع به افزایش می کنند. به نوعی می توانیم استرس را نوعی اعلان جنگ در برابر فرار از عوامل استرس زا و یا مبارزه با این عوامل به شمار آوریم.
زمانی که این مشکلات رفع می شوند بدن باید به حالت عادی خود بازگردد و استرس خود به خود از بین برود. اگر استرسی به صورت پیوسته و در طولانی مدت در بدن فردی باقی بماند می تواند سلامت روحی او را دچار مشکل نموده و اتفاقات بیشماری برای وی به بار آورد.

استرس

آیا می توانیم بگوییم استرس به طور کلی بد است؟

خیر، ما نمی توانیم بگوییم که استرس به طور کلی بد است. استرس دقیقا یک واکنش برنامه ریزی شده برای شخص است که به او کمک می کند تا از یک حادثه ی بد فرار کرده و یا کاری که باید انجام دهد را در مهلت تعیین شده به انجام برساند. به همین دلیل نمی توانیم به صراحت بگوییم این واکنش بدی است.
حتی میتوانیم بگوییم که استرس یک واکنش سالم برای فرد است. این واکنش در دنیای امروز ما نقشی بسیار مهم دارد و حتی به بقای اجدادمان نیز در زمان شکار و گردآوردن مواد غذایی خود نیز کمک شایانی می نموده است.
همه ی انسان ها به طور کلی در برخی مواقع دچار استرس می شوند. اما عواملی که منجر به بروز استرس در افراد می شود ممکن است متفاوت باشد. مثلا اشخاصی هستند که نمی توانند در جمع صحبت کنند و این عمل اگر برای آنها به صورت اجبار صورت پذیرد می تواند به استرس تبدیل شده و فرد را بیمار کند. اما در وضعیت عکس آن، برخی از این کار لذت می برند و علاقه ی خاصی به صحبت در جمع دارند.
کسانی که دچار استرس می شوند در برخی موارد ممکن است ذهنشان نیز از کار بیفتد. پس می توانیم بگوییم استرس همیشه هم بد نیست. یکی از استرس های خوب را می توانیم استرس روز عروسی به شمار آوریم که از هیجان و خوشحالی زیاد اصولا عروس ها و داماد ها به این نوع استرس دچار می شوند.

چگونگی استرس و تاثیر آن بر بدن

استرس باید به صورت موقت صورت پذیرد. اگر این واکنش در بدن طولانی شود می تواند منجر به بروز بیماری های دیگری شده و فرد را آزار دهد. زمانی که شخص دچار استرس به مبارزه با این واکنش می پردازد و در این مبارزه پیروز می شود، تنفس و ضربان قلب در بدن کاهش یافته و عضلات فرد را به حالت ریلکس باز می گرداند.
بدن در حالت کلی باید در کوتاه ترین زمان ممکن به حالت عادی و طبیعی خود باز گردد. اما برخی از افراد نیز هستند که دچار استرس های شدید و طولانی می شوند و این مسئله تاثیرات بدی بر روح و جسم آنها می گذارد. این نوع واکنش در اکثر مردم وجود دارد. مثلا در کشور آمریکا طی گزارشی که منتشر کردند بیش از ۸۰ درصد مردم دچار یکی از علائم استرس هستند، و ۲۰ درصد باقی مانده ی آن ها دچار استرس شدیدی می باشند.
اگر به دنبال راه کاری برای خلاص شدن از این واکنش هستید باید بگوییم که امکان پذیر نیست. زیرا استرس به طور کامل از زندگی حذف نمی شود. اما می توانید یاد بگیرید چگونه از بروز این واکنش جلوگیری نمایید.
استرس به عنوان یک واکنش بیولوژیکی طبیعی در بدن بروز می کند. آن هم دقیقا زمانی که فرد احساس خطر نموده و یا در موقعیت خطرناکی قرار گرفته است. زمانی که دچار استرس می شوید بدن به صورت خودکار آدرنالین و کورتیزول در بدن منتشر می کند و این هورمون ها باعث بالا رفتن ضربان قلب می شوند. به همین دلیل فرد احساس انرژی بیشتری نموده و سطح هوشیاری در وی نیز افزایش می یابد. همین مسئله به شما کمک می کند تا بهتر بر روی مسائل تمرکز کنید.
بدن انسان به محض این که با عامل استرس مواجه می شود، پیام هایی را به سمت مغز ارسال می کند و مغز به سیستم های سمپاتیک بدن دستور می دهد در برابر این واکنش سریعا وارد عمل شده و با آن مقابله کنند. در برخی موارد نیز همین که باعث کاهش استرس شوند نیز کمک شایانی به فرد کرده اند.

راههای درمان استرس

عوامل ایجاد کننده ی استرس در افراد

برخی عوامل وجود دارند که در فرد ایجاد استرس می کنند. که به دو دسته ی بیرونی و درونی تقسیم می شوند. عوامل بیرون را می توانیم ناشی از مشکلات زندگی و یا دگرگونی های ایجاد شده در زندگی اشخاص قلمداد کنیم. مثلا داشتن شغل طاقت فرسا، مشکلات اقتصادی که امروزه گریبانگیر خیل عظیمی از انسان هاست، مرگ همسر و یا ازدواج و طلاق خود فرد و دیگر عواملی که در زندگی برای هر کسی ممکن است پیش بیاید.

 1. داشتن باور های نادرست
  یکی از عواملی که میتواند استرس زا باشد ناسازگاری با محیط و باور های غیر منطقی است که فرد با آنها روبروست. مثلا اگر فردی شغل خود را از دست بدهد این باور در او تقویت می شود که باید مضطرب شود. یک باور نادرست که به او تکرار می کند دیگر هرگز چنین شغلی بدست نخواهد آورد.
  همین باورهای نادرست منجر می شوند فرد به صورت کاملا ناخواسته خودش را درگیر بیماری استرس کند و آرامش را از خود بگیرد. اما اگر باور داشته باشد که با از دست دادن این شغل، شغلی بهتر بدست خواهد آورد هرگز دچار استرس نخواهد شد.
  این باور های نادرست را می توانیم در چند مورد بیان کنیم. از جمله: فرد نتواند هیچ گونه مخالفتی یا ممانعتی را در برابر خود تحمل کند، به این مسئله باور داشته باشد که اگر از پذیرش مسئولیت اجتناب کند بهتر از آن است که آن را بپذیرد.
  همیشه منتظر یک رفتار منصفانه از دیگران باشد و به نوعی توقع داشته باشد، خودش را برای کسب یک مهارت خاص ملزم بداند به این صورت که حتما باید در یک زمینه ای مهارتی فوق العاده از خود نشان دهد، تایید دیگران برایش در اولویت باشد و همیشه به گونه ای رفتار کند که دیگران او را تایید کنند. باور های نادرستی از این قبیل که آرامش و آسایش را از او سلب کند.
 2. موقعیت های استرس آور تکرار شوند
  اگر زمانی به علت خاصی دچار استرس شده باشید، تکرار دوباره ی آن علت منجر می شود که شما مجددا به اضطراب گرفتار شوید. مغز انسان قادر به تفکیک چیزی که اتفاق می افتد با چیزی که شخص بدان فکر می کند نیست. به همین دلیل اگر به یک مسئله ی استرس زا در گذشته فکر کنید، مغز به صورت ناخواسته تصور می کنید این اتفاق همین الان برای شما رخ داده است و دوباره استرس به شما باز می گردد.
  پس برای این که از این اتفاق جلوگیری کنید بهتر است طرز فکرتان را تغییر دهید. به اتفاقات گذشته که در شما نگرانی ایجاد می کنند فکر نکنید. تصمیم بگیرید بیشتر فکر و تمرکزتان را بر روی نکات مثبت متمرکز کنید. با این روش می توانید تا حدودی از ایجاد استرس پیشگیری نمایید.

 3. به بدترین چیزی که ممکن است برای او رخ دهد فکر کند
  زمانی که یک شخص به بدترین اتفاق ممکن در نتیجه ی یک امری تمرکز کند، آن اتفاق رخ داده و در فرد استرس ایجاد می کند. مثلا یک مادری که با سفر رفتن فرزندش مدام پیش خود نگران است و افکار منفی با خود می بافد. همین افکار منفی می تواند در مادر استرس ایجاد کرده و او را مضطرب نماید. برای این که این تفکر را از خودتان دور کنید یک بار بیندیشید و ببینید آیا این تفکرات واقع بینانه هستند؟ یا این که اگر از این اتفاق یک ماه بگذرد باز هم ممکن است اذیتتان کند؟
  وقتی به این سوالات پاسخ دادید متوجه میشوید که این مسائل آنچنان که تصور می کردید وحشتناک نیستند.

 4. کارها را به تعویق انداختن
  همه ی ما انسان ها معمولا برخی کارهای خودمان را به تعویق می اندازیم. اما اگر با دقت به این مسئله فکر کنیم متوجه می شویم که از انجام دادن آنها می ترسیم. و همین مسئله در ما ایجاد استرس می کند. بهتر است در پروژه های سخت تلاش کنید مرحله به مرحله پیش برید و به خودتان فشار وارد نکنید که دچار اضطراب شوید. این مسئله را فراموش نکنید که در هر مرحله ای خودتان را تشویق کنید و به خودتان روحیه دهید.

 5. استرس ناشی از دیر رسیدن
  این که در برخی مواقع برای انجام کاری ویا قراری دیر می رسید ممکن است از کنترل شما خارج باشد. پس نباید صرفا به دلیل این که دیر رسیده اید عصبی و یا مضطرب شوید. این اضطراب در شما استرس ایجاد نموده و در نهایت برای شما مشکلاتی به بار خواهد آورد.

 6. استفاده ی بیش از حد از اینترنت
  اگر دقت کرده باشید، زمانی که بیش از حد در شبکه های اجتماعی پرسه می زنند و یا خودتان را با دیگران مقایسه می کنید. در شما استرس ایجاد می شود. اعتماد به نفس خودتان را ازدست می دهید و همین عامل در شما منجر به بروز استرس می کند. پس بهتر است در استفاده از تکنولوژی و شبکه های اجتماعی حد متعادلی داشته باشید تا از ابتلا به استرس در امان بمانید.

 7. آشفتگی و ریخت و پاش در خانه و محل کار
  زمانی که وارد خانه یا محل کارتان می شوید اگر با آشفتگی مواجه شوید می بینید که ناخواسته در شما استرس ایجاد می شود. این مسئله به این علت است که انسان ها همیشه دوستدار محیطی مرتب هستند. اگر با یک ریخت و پاش مواجه شوند حس آرامش خود را از دست داده و مضطرب می شوند.

 8. مقدار پول خرج شده و نگرانی در مورد آن
  افرادی هستند که پول در زندگیشان بسیار مهم است. همین مسئله باعث می شود اگر بی برنامه و یا بیش از اندازه متعادل پول خرج کنند، دچار استرس و نگرانی شوند. برای این که از این مشکل دوری کنید بهتر است تلاش کنید پولتان را بیهوده خرج نکنید، یا این که کارت بانکی خودتان را در برخی مکان ها که می دانید ممکن است مقدار مصرفی پول از کنترلتان خارج شود، همراه خود نبرید. با انجام این کارها می توانید تا حدود زیادی از ابتلا به استرس خودتان را نجات دهید.

استرس

سیستم هایی که در مبارزه با استرس درگیر می شوند

به محض این که بدن عوامل استرس زا را در بدن احساس می کند به مغز دستور حرکت می دهد. در این حالت سیستم عصبی خود مختار یا اتونومیک بر انگیخته شده و واکنش نشان می دهد. سیستم های عصبی خودمختار سیستم هایی هستند که تقریبا تمام اندام های بدنی انسان را فرا گرفته اند. اندام های حیاتی همچون قلب، ریه، غدد، معده و حتی رگ های خونی. سیستم عصبی خودمختار وظیفه دارد تا ضربان قلب و تنفس غیر ارادی را کنترل و تنظیم نماید. خود سیستم عصبی خودمختار به دو دسته سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک تقسیم می شود.
به جز سیستم های عصبی، غده های آدرنال یا فوق کلیوی نیز در مبارزه با استرس کمک می کنند. این غده ها در بالای هر کلیه قرار گرفته اند، و در زمانی که بدن احساس خطر می کند از خودشان واکنش نشان می دهند. بخش مرکزی این غده ها به سیستم عصبی سمپاتیک متصل هستند و به همین دلیل به محض واکنش از جانب سیستم عصبی سمپاتیک این غده ها نیز شروع به فعالیت می کنند.

انواع واکنش های استرسی و مشخصات آنها

ما می توانیم واکنش استرسی را به سه دسته تقسیم کنیم. استرس حاد، استرس مزمن، و استرس حاد اپیزودیک

استرس حاد

استرس حاد که به نوعی یکی از شایع ترین نوع استرس در بدن می باشد، برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد. این استرس ها واکنش های فوری در بدن ایجاد نموده به نوعی که گویی از فاصله ای بسیار نزدیک از کنار تصادف خودرو گذشته باشید. استرس های حاد زمانی بروز می کنند که شما واقعا از چیزی لذت برده باشید.
حسی بی نهایت ترسناک و در عین حال هیجان انگیز است. مثل بازی در شهر بازی و یا اسکی بر روی شیب تند. این دسته از استرسها را می توانیم به نوعی برای بدن مفید نیز به شمار آوریم.

استرس مزمن

این نوع استرس زمانی در فرد ایجاد می شود که، فرد در طولانی مدت دچار استرس شده باشد. به مرور این واکنش تبدیل به استرس مزمن می شود. تاثیرات منفی بر روی سلامتی بدن دارد و مشکلات بی شماری در بروز این نوع استرسها دخیل هستند. از جمله:
اضطراب، فشار خون بالا، افسردگی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، بیماری های قلبی عروقی و… این نوع از استرسها حتی ممکن است در فرد ایجاد سردرد و یا ناراحتی معده نموده و در خواب او نیز مشکلاتی ایجاد نماید.

استرس حاد اپیزودیک

در این حالت فرد به صورت مکرر دچار استرسهای حاد شده و آرام و قرار ندارد. مثلا کسانی که مدام نگران آینده ی خودتان هستند و یا به این مسئله فکر می کنند که در آینده چه اتفاقی ممکن است برایشان بیفتد، این افراد معمولا دچار استرس حاد اپیزودیک می شوند. یا کسانی که شغل های پر خطری دارند مثل آتش نشان ها و یا ماموران اجرای قانون و.. این افراد نیز به کرار این نوع از استرسها را با خود به همراه دارند.
در بلند مدت نیز تاثیرات مخربی بر روی بدن انها میگذارد ولی متاسفانه هیچ راه درمان، کلی برای این بیماری وجود ندارد. اما برخی راه های درمان خانگی هستند که می توانند این بیماری را تا حدودی مهار کرده و تحت کنترل درآورند.

استرس

راههای مهار کنندگی بیماری استرس در افراد

می دانیم که بیماری استرس درمان قطعی ندارد. اما می توانیم آن را با روشهای خانگی مفیدی کاهش داده و یا مهار کنیم. از جمله این روش ها می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 1. تنفس عمیق و آرام
  زمانی که شما دچار استرس می شوید بهتر است نفس های عمیق و آرامی بکشید. در واقع اگر در طول روز ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به تنفس های عمیق و آرام بپردازید می توانید به راحتی این بیماری را از خود دور کرده و از آن جلوگیری نمایید. به طور کلی تنفس عمیق و آرام در هر زمانی به شما این امکان را می دهد که بهتر فکر کنید و برای مقابله با هر مشکلی اقدام صحیح را انتخاب نمایید.
 2. استفاده از سولفات منیزیم
  سولفات های منیزیم برای درمان استرس بسیار مفید بوده و به شما کمک می کند تا سطح آدرنالین بدن کاهش یافته و سطح منیزیم افزایش پیدا کند. زمانی که سطح منیزیم در بدن افزایش یافت سیستم بدن فرد به حالت عادی باز می گردد. استفاده از سولفات منیزیم حتی به شما کمک می کند تا اضطراب، بی خوابی، ریتم تند ضربان قلب و تحریک پذیری را در کاهش دهید و به آرامش برسید.
 3. ماساژ بدن
  ماساژ همیشه یکی از روشهای موثر در درمان بیماری های مختلف بوده است. حتی این عملکرد در درمان اضطراب و استرس نیز عالی عمل می کند. در کشور چین که طب سنتی از محبوبیت بالایی برخوردار است، افراد به جای استفاده از انواع داروهای شیمیایی سعی می کنند از طب سنتی بیشتر استفاده نمایند. زیرا هم از خطرات جانبی کمتری برخوردار است و هم عملکرد بهتری در طولانی مدت دارد.
  ماساژ دستها، پاها و پشت سر با یک نوع روغن گرم باعث می شود عضلات بدن شل شده و گردش خون در بدن بهتر به جریان بیفتد. این عوامل منجر به کاهش اضطراب در بدن می شوند.
  برای این که عملکرد بهتری از ماساژ درمانی بدست آورید بهتر است از روغن زیتون، روغن نارگیل و یا روغن کنجد برای ماساژ استفاده نمایید.
  این روغن ها را گرم کرده و تمام اعضای بدن خودتان را با آنها ماساژ دهید. در انتها نیز یک حمام آب گرم گرفته و شاهد تاثیر فوق العاده ی آن بر بدن باشید.
 4. استفاده از جینسینگ هندی یا بوزیدان
  جنسینگ هندی یکی از گیاهان موثر برای درمان بیماری استرس می باشد. استفاده از جنسینگ هندی به بدن کمک می کند تا در مقابل استرس از تحمل بالایی برخوردار بوده و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد. علاوه بر این جنسینگ هندی به شما کمک می کند تا انرژی بیشتری بدست آورید، خستگی در بدن شما کاهش یابد، کیفیت خواب شما را بهبود بخشیده و سیستم عصبی بدنتان را تقویت می کند.
  از این رو استفاده از این گیاه دارویی را برای درمان انواع استرسها به شما پیشنهاد می دهیم.
 5. ریحان مقدس
  یکی دیگر از داروهای گیاهی که بسیار برای درمان استرس مفید است گیاه ریحان مقدس است. این گیاه به صورت طبیعی خاصیت ضد استرسی داشته و به بدن کمک می کند در برابر استرس مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. کافیست روزی ۲ بار تقریبا بین ۱۰ تا ۱۲ برگ از ریحان مقدس را بجوشانید و میل کنید.
  در سال ۲۰۰۶ تحقیقاتی بر روی این گیاه دارویی صورت گرفت که نشان داد ریحان مقدس در مقابل تغییرات ناشی از استرس مزمن بسیار مفید واقع می شود و از بدن در برابر این واکنش مزمن محافظت می نماید.
 6. استفاده از انواع ویتامین های B
  این که از ویتامین های مختلفی استفاده کنیم بدون شک می تواند تاثیرات بسیاری بر بدن انسان داشته باشد. یکی از این تاثیرات کاهش استرس در فرد است. ویتامین های گروه B، از جمله ویتامین های B1, B6, B7, B5, B2, B3, و B12 سیستم عصبی بدن را ارتقا بخشیده و منجر به عملکرد صحیح مغز می گردد. این ویتامین ها همچنین به بدن کمک می کنند تا از استرس، اضطراب و خستگی دوری کرده و آرامش بیشتری نصیب بدن شود.
  کسانی که در بدن خود کمبود ویتامین های B دارند، به مراتب بیشتر از افراد دیگر دچار افسردگی و استرس می شوند. برخی غذاها که می توانید با استفاده از آنها ویتامین B بدن خود را تامین نمایید عبارتند از: بادام زمینی، کلم پیچ، آووکادو، سیب زمینی، اسفناج، لوبیا، نخود، موز، انواع حبوبات و محصولات لبنی.
 7. گیاه بابونه
  چای بابونه برای کسانی که دلهره دارند و عصبی هستند بسیار موثر است. ترکیباتی که در این گیاه وجود دارد همانند ترکیبات داروی والیوم است و دقیقا همان تاثیر را بر بدن می گذارد. گیاه بابونه را هم می توانید به شکل مکمل غذایی و هم به صورت خشک شده مورد استفاده قرار دهید. فقط کافیست ۸ هفته از این گیاه استفاده کنید تا شاهد عملکرد معجزه آسای آن در درمان استرس باشید.
 8. ال- تنانین یا چای سبز
  راهب های بودایی ژاپن ساعت ها به مدیتیشن می پردازند. در کمال هوشیاری هستند ولی کاملا آرام. می توانیم یکی از این دلایل را در مصرف بیش از حد ژاپنی ها از چای سبز بدانیم. ال- تنانین یا چای سبز منجر می شود ضربان قلب کاهش یافته و فشار خون پایین بیاید. به همین دلیل استرس را در بدن کاهش می دهد. شما کافیست از چای سبز در هفته حداقل ۵ و حداکثر ۲۰ فنجان استفاده کنید. به زودی شاهد خواهید بود که آرام تر و متمرکز تر شده اید.
 9. گیاه رازک
  در گیاه رازک یک اسانس فرار وجود دارد که آرام بخش است و معمولا در عصاره ها کاربرد دارد. در رایحه درمانی نیز از این گیاه بسیار استفاده می شود. رازک طعم تلخی دارد. از این رو نمی توانید آن را به صورت چای مصرف کنید. مگر این که این گیاه را با بابونه و نعنا مخلوط نمایید. این مکمل را سعی کنید بدون مصرف آرام بخش های تجویزی استفاده نمایید. زیرا ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند.
 10. سنبل کوهی یا سنبل الطیب
  سنبل کوهی بدون این که شما را به خواب آلودگی دچار کند استرس را از شما دور میکند. این گیاه به دلیل داشتن ترکیبات آرام بخشی به شما کمک می کند تا بی خوابی خودتان را درمان نمایید. سنبل الطیب را به عنوان چای و دمنوش استفاده نمی کنند آن هم به علت بوی ناخوشایندی است که دارد. به همین دلیل بهتر است از کپسول های آن استفاده نمایید.
 11. گیاه بادرنجبویه
  از این گیاه در قرون وسطی برای کاهش استرس و اضطراب استفاده می کردند. مطالعات نشان داده است، افرادی که به صورت استاندارد یعنی معادل ۶۰۰ میلی گرم، از عصاره ی این گیاه استفاده کرده اند نسبت به افرادی که با داروی استرس خود را درمان میکردند، آرام تر شده اند. این گیاه در حالت کلی بی خطر بوده ولی اگر بیش از حد مصرف نمایید ممکن است استرس شما را بیشتر نماید. بادرنجبویه را می توانید هم به صورت کپسولی مصرف نمایید و هم به صورت چای.
 12. ورزش کردن
  همگی ما می دانیم که ورزش کردن بهترین پادزهر برای درمان استرس و اضطراب در انسان ها است. سعی کنید هیچ وقت ورزش کردن را ترک نکنید. یکی از دلایلی که افراد به بیماری استرس دچار می شوند، نگرانی در مورد سلامتی خودشان است. پس اگر از یک تناسب اندام برخوردار باشید این نگرانی حل می شود و دیگر دچار استرس نخواهید شد. شما کافیست ۲۱ دقیقه در روز به ورزش بپردازید. این ۲۱ دقیقه شما را از بیماری های بسیاری از جمله استرس و اضطراب دور می کند.
 13. گیاه گل ساعتی
  این گیاه خاصیت آرام بخشی بسیاری دارد. استفاده از این گیاه باعث می شود شما از بیماری اضطراب و بی خوابی خلاص شوید. این گیاه خاصیت خواب آلودگی داشته و نباید آن را بیش از یک ماه مصرف نمایید. و حتما حواستان باشد که از این گیاه به طور همزمان با گیاه دیگری استفاده نشود.
 14. گیاه اسطوخودوس
  رایحه ای که گیاه اسطوخودوس از خود منتشر می کند به شدت ایجاد آرامش نموده و استرس را از شما دور می کند. معمولا در اتاقی که بیماران حضور دارند از این گیاه می توانید استفاده نمایید. حتی استنشاق رایحه ی این گیاه آرام بخش برای دانشجویانی که قبل از امتحان دچار استرس می شوند نیز توصیه می شود.
 15. حبس کردن نفس تان
  تنفس به سبک یوگا می تواند در درمان و کاهش استرس به شما کمک شایانی نماید. کافیست تا چهار شماره با بینی نفس بکشید. بعد تا ۷ شماره نفستان را نگه دارید و سپس با ۸ شماره و به آرامی نفستان را بیرون دهید. اگر این عمل را در روز حداقل دوبار تکرار کنید مشاهده خواهید کرد که کاهش اضطراب داشته اید.
 16. فورا چیزی میل کنید
  این مسئله در تمام جهان وجود دارد که اگر کسی گرسنه شود به سرعت مضطرب و عصبی می شود. این دلایل منجر به ایجاد استرس در فرد می شود. پس سعی کنید به محض این که احساس گرسنگی کردید چیزی میل کنید. مثلا یک مشت گردو، یک تکه شکلات، یا یک فنجان چای داغ. فراموش نکنید که خوردن صبحانه بسیار مهم است و شما را از ابتلا به استرس دور می کند.
 17. مصرف امگا ۳ را متوقف نکنید
  روغن ماهی سرشار از امگا ۳ است. باید بگوییم که امگا۳ در درمان استرس و اضطراب بسیار مفید بوده و کمک شایانی به شما خواهد نمود. پس حتما مصرف امگا ۳ را در برنامه ی روزانه ی خود مد نظر قرار دهید.

راههای درمان استرس

علاوه بر تمام موارد یاد شده برخی راه های دیگر نیز هستند که از ایجاد استرس در فرد جلوگیری میکنند. از جمله این راه ها: دست برداشتن از فاجعه سازی، گرم نگه داشتن خود، حمام جنگل گرفتن، انجام مدیتیشن، نفس کشیدن و سوال پرسیدن، و در انتها تحسین نمودن خودتان. همه ی این موارد می توانند در پیشگیری و کاهش بیماری استرس برای شما مفید باشند. پس حتما هر یک از این راه ها را که با بدن شما سازگار است را امتحان کنید و از استرس خلاص شوید.


آموزش های تصویری [آرشیو]

تست فرانسوی خوشمزه

اسموتی کم کالری و لاغری

پیتزای سیب زمینی خوشمزه و آسان

غذاهای رژیمی و سالم با مرغ

آموزش غذای آسان چینی با نودل

آموزش کوکی های سالم برای کم کردن وزن

آموزش ۴ نوع غذایی که شما را لاغر می کند

آموزش غذای کره ای آسان

آموزش تست کره ای پرطرفدار

وبلاگ [آرشیو]

خوراکیهای مفید برای افزایش قد خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، چه خوراکی هایی هستند؟

خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، جزو خوراکی هایی هستند که بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که، نمی توانند دارای تاثیر مثبتی بر روی آنها برای افزایش قد داشته باشند. عده ای تصور می کنند که افزایش قد تنها تا پایان دوران بلوغ امکان پذیر است اما لازم به ذکر است که شما تا سن ۲۰ سالگی نیز می توانید با مصرف خوراکیهای مفید برای افزایش قد، قد خود را افزایش دهید.

خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر را میشناسید؟

در این مقاله به خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر و همچنین سلامت مادر و فرزند اشاره می کنیم.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد دانه چیا و نحوه استفاده

در آمریکا چیا را به عنوان دانه ای می شناسند که در عروسکهای سفالی به شکل حیوانات کشت می شود تا پس از سبز شدن به پشم بدن آنها شباهت پیدا کند (مثل سبزه های عید نوروز ما) اما چیا در حقیقت نوعی ابر غذاست.

خوراکیهای مفید برای افراد دیابتی را می شناسید؟

در این مقاله به بیماری دیابت و خوراکی های مفید برای افراد دیابتی اشاره شده است.

روش تهیه انجیر خشک شده روش خشک کردن انجیر در خانه و خواص آن

خشک کردن انجیر در خانه یکی از بهترین روش ها می باشد. شما به راحتی می توانید با استفاده از این روش های متعدد انجیر ها را خشک نمایید. البته این مسئله را نیز مد نظر قرار دهید که این روش خشک کردن انجیر ها طبیعی بوده و هیچ گونه افزودنی ای به ان اضافه نمی شود. از این رو مدت ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

دستور پخت [آرشیو]

جوانه ماش آموزش طرز تهیه جوانه ماش

در این متن سعی شده است طرز تهیه جوانه ماش به صورت خانگی در دو روش به طور کامل شرح داده شود.

ترشی سیر طرز تهیه ترشی سیر به روش غنچه ای و کنسروی

سیر ترشی یکی از چاشنی های خوشمزه ای است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید به راحتی طرز تهیه ترشی سیر را در دو نوع غنچه ای و کنسروی در کنار ما آموزش ببینید. سیر ترشی غنچه ای نسبت به کنسروی ماندگاری بیشتری داشته و به همین دلیل طرفداران بیشتری نیز دارد.

طرز تهیه جوحه کباب طرز تهیه جوجه کباب خوشمزه و خوشرنگ

یکی از خوش طعم ترین غذاها در سفره ی ما ایرانی ها جوجه کباب است. البته طرز تهیه جوجه کباب در هر منطقه ای بر حسب سلیقه متفاوت است. اما معمول ترین روشی که در تهیه جوجه کباب از آن استفاده می شود، جوجه کباب زعفرانی است. شما می توانید این روش تهیه جوجه را در متن زیر مطالعه نمایید.

طرز تهیه باقلوا طرز تهیه باقلوا شیرینی خوشمزه و خوش طعم

باقلوا یکی از شیرینی های خوشمزه و لذیذ استان یزد می باشد. اما شما به راحتی می توانید این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید. طرز تهیه باقلوا چندان مشکل نیست، به همین دلیل به راحتی می توان این شیرینی را آماده و صرف کنید. ما در این مطلب به شما طرز تهیه آن را آموزش می دهیم.

طرز تهیه جوجه ترش طرز تهیه جوجه ترش غذای خوشمزه شمالی

غذای جوجه ترش یکی از غذاهای معروف شهرهای شمالی است. شما می توانید به راحتی این غذای خوشمزه را در منزل تهیه نمایید. کافیست مراحل طرز تهیه جوجه ترش را در متن زیر انجام دهید. نحوه درست کردن جوجه ترش بسیار آسان است از این رو زمان زیادی از شما گرفته نمی شود.

طرز تهیه بستنی سنتی طرز تهیه بستنی سنتی و تاریخچه ی آن

بستنی سنتی یکی از بستنی های خاص ایرانی می باشد که به دلیل داشتن گلاب و زعفران طرفداران بسیاری دارد. این بستنی در تمام فصول سال قابل تهیه می باشد و شما به راحتی می توانید طرز تهیه بستنی سنتی را فرا گیرید. این بستنی زرد رنگ بوده و طعمی زعفرانی دارد و فقط در کشور ایران تولید می شود.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.