ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

بیماری افسردگی و راه های درمان آن
توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

بیماری افسردگی که در هر فرد و با هر سن و جنسی ممکن از بروز کند، می تواند یک بیماری خطرناک روحی روانی برای فرد مبتلا باشد. زیرا افرادی که دچار این بیماری می شوند معمولا به راحتی دست به خودکشی میزنند. گوشه نشینی و تنهایی را به هر حرکت دیگری ترجیح می دهند. این افراد همیشه خودشان را مقصر می دانند و احساس گناه می کنند.

بیماری افسردگی و راه های درمان آن

افسردگی یکی از بیماری های شایعی است که در عصر ما و در تمام جهان به فراوان دیده می شود. این بیماری به راحتی قابل تشخیص نیست. زیرا ممکن است شخصی دچار بیماری افسردگی شده باشد ولی خود از آن بی خبر باشد. یا افرادی هستند که بیماری افسردگی در ان ها کاملا نمایان است، اما خودشان نمی پذیرند که بیمار هستند. پس ما نمی توانیم به آنها ثابت کنیم که دچار افسردگی شده اند.
این که شما گاهی وقت ها احساس گرفتگی می کند و یا دچار خستگی غیر عادی می شوید چندان عجیب نیست، این موضوع می تواند بخشی از زندگی باشد. اما اگر این حالات مدت زیادی بر روی شما تاثیر گذاشت شک نکنید که دچار اختلال افسردگی شده اید.
این بیماری مختص سن خاصی نبوده و در هر سن و نژادی می توانید شاهد این بیماری باشید. حتی فرقی نمی کند زن باشید یا مرد، باز هم ممکن است به این بیماری دچار شوید. افسردگی شاید در نگاه اول یک بیماری ساده به نظر برسد، اما به هیچ عنوان این گونه نیست و حتی به گونه های مختلفی نیز تقسیم می شود. به این صورت که ما حتی در ظاهر برخی افراد متوجه ی بیمار بودن آنها هم نمی شویم. این بیماری حتی اگر درمان هم شود، احتمال بازگشت آن بسیار بالا خواهد بود. یعنی افرادی که به افسردگی مبتلا می شوند به نوعی بدنشان به این رفلاکس علاقه نشان داده و ممکن است هر آن دوباره این بیماری را در خود بپذیرد.
افسردگی را می توانیم یک اختلال پیچیده و چند وجهی به شمار آوریم. به همین دلیل نمی توانیم بدون مراجعه به یک فرد متخصص، این بیماری را ریشه یابی کرده و یا مورد تحلیل قرار دهیم.
معمولا کسانی که دچار افسردگی می شوند ویژگی های مشترکی دارند از جمله این ویژگی ها می توانیم به وضعیت غمگینی، خلق و خوی فرد مبتلا، زودرنج بودن فرد، و احساس تهی کردن ان اشاره کنیم. حتی در برخی موارد افسردگی می تواند بر عملکرد فرد تاثیر منفی بگذارد به این گونه که برخی توانایی های او را مختل کرده و از بین ببرد.
افسردگی نشانه هایی دارد که ما با توجه به آنها می توانیم متوجه شویم دچار افسردگی شده ایم یا خیر. مثلا افرادی که افسرده هستند معمولا افرادی منزوی و منفور در خانواده ی خودشان به شمار می رود. این افراد در اجتماع خودشان را مطرود شده و در کارها مورد تبعیض قرار گرفته می بینند. به نوعی تصور می کنند هیچ کس به آنها توجهی نشان نمی دهد و در هیچ کاری حضورشان را موثر نمی بینند. گاهی همین تصورات و انزوایی که همراه با افسردگی در افراد بروز می کند، منجر می شود بیمار از مردم دوری کرده و یا حتی خود را به سمت مرگ هدایت کند.
افسردگی بالینی غالبا با اختلالات خلق و خوی و یا اختلالات عاطفی همراه بوده به همین دلیل به این نام ها نیز معروف است. در این نوع افسردگی فرد بیمار همیشه دچار آشفتگی ذهنی، آشفتگی عاطفی، بیماری های جسمانی و تغییر در رفتار و.. می شود. این افسردگی از نظر اجتماعی بیش از دیگر بیماری های مزمن، قادر است فرد بیمار را ناتوان کرده و قدرت هر عکس العملی را از وی بگیرد. این افسردگی حتی از بیماری هایی همچون التهاب مفصل و یا دیابت هم ناتوان کننده تر است.

ملاک تشخیص افسردگی در افراد

برای این که تشخیص دهیم یک فرد به بیماری افسردگی مبتلا است یا خیر می توانیم به این عوامل توجه کنیم:

 1. تقریبا هر روز و یا در بیشتر روزها فرد دچار افسرده بودن از نظر خلق و خوی است.
 2. فرد نسبت به هر نوع فعالیتی در زندگی بی علاقگی از خود نشان می دهد.
 3. فرد یا به شدت دچار کمبود وزن می شود و یا بیش از حد شروع به افزایش وزن می کند.
 4. بیمار یا دچار بی خوابی افراطی می شود و یا در اغلب شب ها بی از حد پر خواب می شود.
 5. فعالیت های ذهنی و یا حرکتی او به شدت افزایش و یا کاهش می یابد.
 6. یا همیشه خسته است و یا همیشه پر انرژی
 7. فرد بیمار مدام احساس گناه کار بودن دارد و یا ارزش خود را در برابر همه بسیار کم می بیند.
 8. تمرکز ذهنی او به شدت کاهش می یابد و در توان اندیشیدن و تصمیم گیری از وی سلب می شود.
 9. هیچ هدفی برای آینده اش ندارد و بیشتر به دنبال راهی برای اقدام به خودکشی است. این افراد از مرگ هیچ هراسی ندارند و در اولین فرصتی که بدست آورند خودکشی می کنند.

اگر شخصی از بین این علائم فقط ۵ مورد را هم داشته باشد کافیست تا متوجه شویم این شخص دچار افسردگی کبیر شده است. البته ممکن است این علامات در همه ی بیماران افسرده مشاهده نشود. یا این که در هر فردی شدت این علامات متفاوت باشد.

معرفی انواع افسردگی های فردی

همان طور که گفتیم افسردگی انواع مختلفی دارد. این که بتوانید نوع افسردگی را تشخیص دهید کار شما نیست. باید به پزشک مراجعه نمایید و به هیچ وجه داروی ضد افسردگی به صورت خود سرانه مصرف نکند.

افسردگی کبیر: یکی از شایع ترین نوع از افسردگی که افراد به آن مبتلا می شوند، افسردگی کبیر است. در افسردگی کبیر یک نوع افسردگی وجود دارد به نام افسردگی مالیخولیایی. در این بیماری شخص بیمار هیچ وقت از چیزی دلخوش نمی شود. خلق و خوی غمگین دارند و بیش از ۱۵ درصد آنها حالت اوهام دارند. مثلا خودشان را به نوعی گناهکار تلقی می کنند که بخشش پذیر نیست. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند درصد کمی از آنها دچار روانپریشی هستند.

افسردگی غیر معمولی: نوعی دیگر از افسردگی وجود دارد که به آن افسردگی غیر معمولی می گویند. این افسردگی نیز برخلاف اسمش بسیار شایع است. علائم این نوع افسردگی معمولا برعکس افسردگی از نوع معمولی است که فرد کم غذا می خورد و یا کم می خوابد. بلکه در این بیماری فرد به شدت دچار پرخوری شده و بسیار زیاد و غیر معمولی می خوابد. این افراد به سرعت افزایش وزن پیدا می کنند.

افسردگی روان رنجوری: افسردگی نوع سوم افسردگی روان رنجوری است. این بیماری تقریبا دو سال طول می کشد و علامت های بیماری در آن نسبت به افسردگی کبیر خفیف تر است. اما فرد همیشه دچار احساس ناراحتی است.

افسردگی ماژور: این افسردگی نیز یکی از شایع ترین انواع افسردگی می باشد. علائمی چون کمبود انرژی، عدم تمرکز، تحریک پذیری، احساس گناه، تغییر عادات خواب و تغذیه، افکار مرگ یا خودکشی، و احساس شدید غم را به همراه دارد. برای تشخیص این نوع از افسردگی، باید علائم بیش از دو هفته طول بکشند. مثلا در برخی موارد ممکن است افسردگی ماژور فقط برای یک بار اتفاق بیافتد. اما این نوع از افسردگی در طول زندگی برای افراد زیادی تکرار می شود. بهترین راه درمان برای این نوع از افسردگی، استفاده از داروی ضد افسردگی می باشد. البته هم صحبتی نیز می تواند برای این درمان موثر باشد. یک خبر خوب در مورد این بیماری این است که افراد بیمار برای درمان واکنش مثبت از خود نشان می دهند.

دیستایمیا: اختلال افسردگی یا دیستایمیا یکی از بلند مدت ترین انواع افسردگی است. البته این نوع افسردگی به شدت افسردگی ماژور نیست. این افسردگی باعث افت خلقی در دراز مدت می شود. شاید یک سال و یا بیشتر هم طول بکشد. علائم این نوع از افسردگی: مشکل در تمرکز، خستگی، احساس غم، و تغییر عادات خواب و اشتهایی می باشد.

این بیماری معمولا با صحبت درمانی بهتر درمان می شود تا دارو درمانی. البته اگر هر دونوع درمان با هم ترکیب شود مسلما نتیجه ی بهتری نیز به دست خواهد داد. کسانی که به افسردگی دیستایمیا مبتلا هستند، مستعد ابتلا به بیماری ماژور نیز می باشند.

افسردگی پس از زایمان: یکی از شایع ترین بیماری ها در میان مادران، افسردگی پس از زایمان است. این بیماری را زنان بسیاری پس از زایمان مبتلا می شوند. البته در تازه مادران به افسردگی تعبیر میکنند نه مادرانی که چندین زایمان قبلی داشتند. از جمله علائم این بیماری: نا امیدی، احساس شدید اضطراب و غم، احساس تنهایی، احساس خستگی زیاد، ترس از آسیب زدگی به کودک خود، افکار خودکشی و احساس شکست در برقراری ارتباط با کودک می باشد.

عموما این افسردگی در طی چند هفته تا چند ماه پس از زایمان بروز می کند. البته دکتر هالاریس گفته است این بیماری در یک سال اول اتفاق می افتد. روش درمان آن نیز همچون بیماری دیستایمیا، با ترکیب دارو درمانی و صحبت درمانی می باشد.

اختلال عاطفی فصلی: همانطور که از نام این افسردگی  مشخص است، در فصلی از فصل های سال بروز می کند. مثلا برخی در فصل زمستان و به علت سردی هوا دچار دل مردگی می شوند. علت آن هم می تواند کمبود آفتاب و یا نور طبیعی باشد. این افسردگی ها معمولا در اواخر فصل زمستان آغاز می شوند و در ابتدای بهار پایان می پذیرند. برای درماین این نوع افسردگی نیازی به دارو نیست. زیرا به راحتی با نور درمانی، درمان می شود.

افسردگی آتیپیک: افسردگی غیر معمول یا آتیپیک، همچون نامش غیر معمولی نیست. این نوع افسردگی جزء افسردگی های شایع هست اما نه به میزان ماژور. کسانی که احساس سنگینی در دست ها و پاهای خود دارند، یا احساس فلجی می کنند. به این بیماری مبتلا شده اند. البته علائم دیگری نیز دارد از جمله مهمترین علائم آن خواب بیش از حد و اختلال پرخوری می باشد.

معمولا مبتلایان به این بیماری افزایش وزن پیدا می کنند و تحریک پذیری در ان ها کم میشود. این بیماری به راحتی با صحبت درمانی، درمان می شود.

افسردگی سایکوتیک: روان پریشی یا سایکوتیک یکی دیگر از بیماری های افسردگی است. در این نوع بیماری فرد بیمار دچار توهم می شود و افکار درهم و برهمی در فرد ایجاد می شود. گاهی وقت ها دچار هذیان می شوند. این افراد حرف نمی زنند و از تختشان پایین نمی آیند. برای درمان این بیماری لازم است ترکیبی از داروهای روان پریشی و دارو های افسردگی را استفاده نمایید. اگر هر کدام از این داروها را به صورت تکی مصرف نمایید شاید بهبودی به راحتی حاصل نشود.

اختلال دوقطبی: این نوع بیماری یکی از مهمترین انواع افسردگی است. اختلالات دوقطبی در گذشته به نام اختلال شیدایی شهرت داشته. علائمی چون ضعف در قضاوت، انرژی زیاد، هجوم تند افکار، و هیجانات بالا دارد. این افسردگی ممکن است فرد را به فکر خودکشی بیندازد. از این رو بسیار خطرناک است.

اختلالات دو قطبی در ۴ نوع وجود دارند. از جمله: اختلالات دوقطبی نوع اول، دو قطبی نوع دوم( همراه با افسردگی است)، اختلال خلق ادواری( سیکلوتایمیک)، و انواع خاصی از اختلالات دو قطبی.

این نوع از افسردگی ها فقط با دارو درمان می شوند. داروهایی به نام تثبیت کننده های خلقی.

اختلال ملال پیش قاعدگی: این بیماری معمولا در نیمه ی دوم چرخه قاعدگی در زنان بروز می کند. با علائمی چون اضطراب، افسردگی، نوسانات خلقی و.. همراه است. این افسردگی به قدری شدید است که بر روی ارتباطات و توانایی های طبیعی فرد تاثیر می گذارد. این بیماری را با تغذیه درمانی، دارو درمانی و صحبت درمانی می توان درمان نمود.

افسردگی موقعیتی: اختلال سازگاری یا  افسردگی موقعیتی، یکی دیگر از افسردگی های شایع در میان انسان ها است. معمولا این افسردگی ها در اثر وقوع حادثه ای استرس زا به وجود  می آیند. مثلا کسی که طلاق گرفته باشد، یا یکی از عزیزان خود را از دست بدهد و یا حتی شغل خود را از دست دهد. این نوع از بیماری عموما به ندرت با دارو درمان می شود. علائمی که این نوع از افسردگی به خود به همراه دارد علائمی چون خشم، غم و نگرانی است. البته این علائم یک نوع هشدار است برای این که بیماری به افسردگی ماژور تبدیل شود.

راه های درمان بیماری افسردگی

این که افراد دچار بیماری افسردگی می شوند می تواند یک واکنش طبیعی در برابر مشکلات زندگی باشد. ممکن است این حس صرفا عصر یک روز تعطیل در شما بروز کند، اما اگر در روزهای آتی همچنان ادامه پیدا کرد بدانید به افسردگی مبتلا شده اید. هرچند که معمولا  دلایل ابتلا به افسردگی در افراد ترکیبی از عوامل ژنتیکی، مشخصات جسمی، شرایط روانی و محیطی افراد است، اما عواملی همچون عادات ارثی، تغییرات هورمونی، برخی حوادث ناگواری که در زندگی رخ می دهد، و یا حتی آسیب هایی که دردوران کودکی فرد بدان دچار شده است نیز بر می گردد.

افراد مختلف بسته به سن و جنس و حتی موقعیت اجتماعی که دارند ممکن است علائم متفاوتی از خود نشان دهند. مثلا در برخی افراد افسردگی با علائمی همچون سردرد، بیخوابی و کم خوابی، بدبینی و ناامیدی، عدم تمرکز، کاهش انرژی و خستگی مداوم، مشکلات گوارشی، گریه کردن بی دلیل، بی قراری  و نا ارامی و علائم بسیار دیگری همراه است. ولی برای درمان هر یک از این مشکلات راه حلی وجود دارد که در این جا بدان ها خواهیم پرداخت.

 1. تمرین کردن برای افزایش تمرکز حواس

وقتی شما دچار افسردگی می شوید افکار منفی با سرعتی باور نکردنی به سمت ذهن شما حرکت می کنند. شما قادر به کنترلی این افکار نیستید و همین امر باعث می شود احساس ترس و درماندگی شدید کنید. یک روانشناس به نام کتی اسپارک پس از مطالعات بسیار بر روی افراد مبتلا به این بیماری دریافت انجام مدیتیشن می تواند در درمان این بیماری مفید باشد. به این صورت که با انجام مدیتیشن تمرکز حواس شخص افزایش یافته و کاملا هدفمند و متمرکز به نقاط مثبت زندگی فکر میکند. با این حرکت ذهن ارامش یافته و افسردگی به میزان فوق العاده ای کاهش می یابد. پس هر زمان احساس کردید ذهنتان درگیر حمله ی افکار منفیست، بر روی یک تشک راحت بنشینید و پوزیشن نیلوفر آبی( حالت رسمی نشستن در سنت یوگای هندو) به خود گرفته و به مدیتیشن بپردازید.

 1. تلاش کنید در حد معمول بخندید

حتما همه این جمله ی زیبا را بار ها شنیده اید که می گویند” خنده بر هر درد بی درمان دواست”. این جمله دقیقا در مورد بیماری افسردگی همچون یک درمانگر عمل می کند. خداوند به انسان ها سه روش در زندگی بیان کرده است که می توانند با این سه روش بر مشکلات زندگی غلبه کنند. یکی امید داشتن، دیگری خواب کافی، و در انتها خندیدن. این سه روش بسیاری از مشکلات شما را در زندگی حل خواهد کرد.

خندیدن در آیین بودایی ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. به گونه ای که هر فرد باید در طول روز حداقل ۱۵ دقیقه بخندد. بودایی ها معتقدند ۱۵  دقیقه خندیدن برابر با ۴ ساعت عبادت بی وقفه است. مردم هند نیز برا این روش اعتقاد دارند و روزانه قبل از شروع به هر گونه فعالیتی ۳۰ دقیقه می خندند. پس خندیدن می تواند یکی از راه های درمان افسردگی باشد. بدون این که وقتی صرف شود و یا هزینه ای در بر داشته باشد. کافیست در طول روز به مقدار کافی بخندید. خندیدن حتی بدن شما را در برابر بیماری های دیگر نیز مقاوم می کند.

 1. سعی کنید خودتان را در محلی حبس نکنید

تصور کنید افسردگی همچون یک هیولایی بر روی دوش شما نشسته است و مدام در گوش شما زمزمه میکند که خودتان را در اتاقی تاریک حبس کنید. مدام به شما تکرار می کنید که هیچ ارزشی ندارید. نباید با هیچ کس معاشرت کنید. از همه دوری کنید و خودتان را به کسی نشان ندهید و از این قبیل افکار منفی. سعی کنید به حرف های او گوش ندهید. خودتان را از محلی که هستید رها کنید و به بیرون از خانه بروید. این که با دوستان خودتان به تفریح و گردش بروید و یا معاشرت کنید می توانید در درمان افسردگی به شما بی نهایت کمک کند.

 1. افراد با انرژی منفی را از زندگی خودتان دور کنید

حتما با انسان هایی در زندگی برخورد کرده اید که مدام در حال منفی بافی هستند. از زیباترین اتفاقات زندگی خودشان نیز تفکرات منفی خارج می کنند. این افراد به شدت سمی هستند و باید از آنها دوری کنید. زیرا ممکن است تفکرات خودشان را به شما انتقال دهند و شما را به جای دوری از افسردگی بیشتر در افسردگی گرفتار کنند. به جای آن سعی کنید با افرادی معاشرت کنید که همیشه صندوقچه ای از افکار مثبت با خود به همراه دارند. این افراد در شما شور و شوق زندگی ایجاد می کنند و از افسردگی دورتان می کنند.

 1. مواد اعتیاد آور مصرف نکنید

در زمان های قدیم برای درمان افسردگی از گیاهانی چون شاه دانه و سیلوسایبین( یک ماده توهم زا به شکل قارچ) استفاده می کردند. اما هر دوی این مواد دارای پتانسیل تبدیل شدن به مواد مخدر بودند و اثرات روانی بدتری برای بیمار به بار می آورند

 1. استفاده از مواد غذایی مفید

اگر شما در طول روز از مواد مغذی استفاده نمایید و یا انواع ویتامین ها را در مواد غذایی خود وارد کنید، می توانید از بروز بیماری افسردگی جلوگیری نمایید. مثلا استفاده از موادی نظیر منیزیم، آهن، امگا۳، ویتامین D، ویتامین B، روی و دیگر مواد مغذی. البته برخی مواد غذایی دیگری هستند که سیستم عصبی فرد را دچار اختلال می کنند. تا حد امکان از خوردن این مواد غذایی دوری کنید. مثلا کافئین، الکل، قند تصفیه شده، شیرین کننده های مصنوعی و… .

 1. از طب سوزنی استفاده کنید

برخی مطالعاتی که محققان در راه های درمان افسردگی انجام داده اند، دریافتند که طب سوزنی می تواند در درمان بیماری افسردگی بسیار مفید واقع شود. محققان بر روی ۱۵۰ زن باردار که مبتلا به افسردگی بودن طب سوزنی را آزمایش کردند. دریافتند که با انجام طب سوزنی افسردگی در این زنان به میزان ۶۳ درصد کاهش یافت. پس میتوانیم این روش را نیز در درمان بیماری افسردگی مود توجه قرار دهیم.

 1. فعالیت بدنی شدید

برای این که افسردگی را از خودتان دور کنید بهتر است فعالیت بدنی خودتان را افزایش دهید. هر فعالیتی که دوست دارید، مهم نیست چه فعالیتی. با این کار باعث می شوید سیستم ایمنی بدنتان افزایش یافته، از این رو ابتلا به افسردگی در بدن شما کاهش می یابد. احساس افسردگی به تنهایی در ذهن ایجاد افکار منفی می کند. به همین دلیل منجر به تضعیف فرد شده و امید به زندگی را در انسان کاهش می دهد. پس برای این که از این بیماری ها دوری کنید به فعالیت های بدنی شدید بپردازید.

 1. بنویسید و بنویسید

نوشتن همیشه می تواند برای انسان خوب باشد. از این رو بهتر است همیشه یک تکه کاغذ بردارید و شروع به نوشتن نمایید. این که نوشته هایتان معنایی داشته باشد یا نه را در نظر نگیرید. فقط بنویسید. همین که بتوانید حرف های ناگفته ای را که نمی توانید به کسی بگویید، بنویسید می توانید احساسات سرکوب شده ی خودتان را بیرون آورید. این احساسات سرکوب شده همان احساساتی هستند که باعث می شود افسردگی بگیرید.

معمولا کسانی که همیشه در حال نوشتن هستند، اضطراب و استرس کمتری دارند و خیلی به ندرت دچار بیماری افسردگی می شوند.

 1. صحبت کردن با دوستان نزدیک خود

یکی از روش هایی که می توانید بر افسردگی غلبه کنید صحبت کردن است. اگر شخصی که با او صحبت می کنید دوست نزدیک شما باشد هم یک مزیت بهتر است. زیرا صحبت با یک دوست نزدیک باعث می شود تا نیرو های منفی از تن شما دور شوند. یک دوست خوب می تواند باعث شود شما از افسردگی دور شوید.

 1. کاهش استرس برای درمان افسردگی

استرس یکی از عواملی است که منجر می شود به افسردگی دچار شوید. از این رو برا درمان افسردگی کافیست عواملی که در شما ایجاد استرس می کنند را بکاهید. مثلا فشار کاری خود را کم کنید، روابط عاطفی و اجتماعی خودتان را کاهش دهید تا کمتر دچار استرس شوید. به این طریق می توانید از ایجاد افسردگی در خودتان جلوگیری نمایید.

 1. تغییر سبک زندگی

یکی از بهترین روش های از بین بردن افسردگی، تغییر سبک و روش زندگی تان است. شاید حتی تنها راه خلاصی از این بیماری دقیقا همین باشد. مثلا مراقب تغذیه خود باشید، خواب کافی داشته باشید و هر کاری که باعث شود افسردگی در شما از بین برود را انجام دهید.

 1. خودتان را سرگرم کنید

به این که چه کارهایی می تواند شما را سرگرم نماید فکر کنید و دقیقا همان کارها را انجام دهید. دکتر یوجین واکر لیستی از این فعالیت ها که باعث می شوند شما سرگرم شوید تهیه نموده است. با دست یابی به این لیست به راحتی می توانید افسردگی را از خودتان دور کنید.

 1. گریه کنید

زمانی که از مشکلاتتان برای کسی صحبت می کنید تلاش کنید در کنارش گریه کنید. گریه باعث می شود بغض ایجاد شده در گلوی شما از میان رفته و احساس راحتی کنید. از این رو افسردگی در شما به راحتی نفوذ نخواهد نمود.

 1. نقاشی بکشید

یکی از بهترین راه های که می توانید احساسات خودتان را بیرون بریزید نقاشی کشیدن است. با نقاشی کشیدن و استفاده از رنگ های جذاب و شاد با عث می شوید روحیه ی بهتری بدست آورید. گویی تمام غم های خودتان را بر روی صفحه می آورید و خودتان را سبک می کنید.

علاوه بر تمام این مواردی که گفته شد برخی داروهای گیاهی نیز هستند که می توانند به شما کمک کنند تا به راحتی افسردگی را در خودتان درمان نمایید.

گیاهان دارویی برای درمان افسردگی

از جمله ی این گیاهان دارویی می توانیم به گلبرگ گل رز اشاره کنیم.

کافیست ۲۵ تا ۳۰ گلبرگ از این گل را در آب بریزید. این گلبرگ ها را به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید. پس از خنک شدن آن را با شکر مخلوط کرده و هر روز دو یا سه لیوان از این عصاره ی معجزه گر بنوشید. این نوشیدنی می تواند به شما کمک کند تا از شر حملات افسردگی خلاص شوید.

یکی دیگر از این گیاهان دارویی استفاده از هل می باشد. بوی هل دقیقا به عنوان یک بوی دل انگیز و فوق العاده می تواند اعصاب شما را آرام کند. همیشه تلاش کنید در چای خودتان از هل استفاده نمایید. یا این که مقداری از هل را در یک فنجان آب گرم بجوشانید و به صورت نوشیدنی گرم از آن بنوشید.

قهوه به دلیل داشتن کافئین بسیار زیاد یکی دیگر از راه های درمان افسردگی به روش گیاهی است. اگر هر روز از قهوه استفاده نمایید می توانید روزی پر از طراوت و نشاط را آغاز نمایید. البته قهوه فقط می تواند افسردگی های خفیف را از بین ببرد. استفاده ی زیاد از قهوه، ممکن است حتی باعث افزایش افسردگی نیز شود.

چای سبز نیز علائم افسردگی را کاهش می دهد. کافیست روزی ۲ تا ۳ فنجان چای سبز استفاده کنید. به راحتی شاهد خواهید بود که اسید آمینه های موجود در چای سبز اثرات تسکین دهندگی برای مغز داشته و از این رو افسردگی را در شما کاهش می دهد.

زردچوبه نیز می تواند برای درمان افسردگی بسیار موثر باشد. در زردچوبه کور کوفینی وجود دارد که در مسیر سروتونین مغز اثر گذاشته و افسردگی را کاهش می دهد.

چای زنجبیل نیز می تواند به عنوان درمانی فوق العاده برای افسردگی استفاده شود. کافیست مقداری زنجبیل را در آب داغ بریزید و بگذارید چند دقیقه ای بجوشد. پس از آن که خنک شد  دوبار در روز بنوشید.

کلم پیچ به دلیل داشتن اسید فولیک فراوان به خوبی می تواند استرس را از بین می برد. ویتامین c موجود در این کلم نیز همین خاصیت را برای درمان دارد. البته برای استفاده از این کلم ها باید با پزشک مشورت نمایید. زیرا اسید فولیک می تواند به راحتی به سیستم عصبی مرکزی بدن تان آسیب بزند.

روغن ماهی و استفاده از اسید های چرب امگا ۳ نیز برا خظر ابتلا به افسردگی مفید هستند. ماهی هایی مانند ماهی سالمون، تخم کتان، ماهی، کفشک ماهی و… دارای اسید های چرب امگا ۳ هستند. از این رو به راحتی می توانند در برابر افسردگی مقاومت نمایند.

برخی رژیم های غذایی متعادل نیز هستند که می توانند مانع بروز این بیماری شوند. مثلا استفاده از سبزیجات برگدار تیره، استفاده از آووکادو و اسفناج، استفاده از هویج و مرکبات، انواع تخمه کدو و تخم آفتاب گردان، بادام های هندی و انواع غلات سبوسدار. گوجه فرنگی، پرتغال و برنج قهوه ای نیز می توانند برای کاهش بروز بیماری افسردگی موثر باشند.

همه ی این مواردی که بیان کردیم جزئی از راه های درمانی برای مبارزه با افسردگی است. اما روش های بیشتری نیز برای درمان وجود دارد. پس افسردگی را راحت تر می توانیم درمان کنیم، یا حتی از بروز این بیماری پیشگیری نماییم.


آموزش های تصویری [آرشیو]

تست فرانسوی خوشمزه

اسموتی کم کالری و لاغری

پیتزای سیب زمینی خوشمزه و آسان

غذاهای رژیمی و سالم با مرغ

آموزش غذای آسان چینی با نودل

آموزش کوکی های سالم برای کم کردن وزن

آموزش ۴ نوع غذایی که شما را لاغر می کند

آموزش غذای کره ای آسان

آموزش تست کره ای پرطرفدار

وبلاگ [آرشیو]

خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر را میشناسید؟

در این مقاله به خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر و همچنین سلامت مادر و فرزند اشاره می کنیم.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد دانه چیا و نحوه استفاده

در آمریکا چیا را به عنوان دانه ای می شناسند که در عروسکهای سفالی به شکل حیوانات کشت می شود تا پس از سبز شدن به پشم بدن آنها شباهت پیدا کند (مثل سبزه های عید نوروز ما) اما چیا در حقیقت نوعی ابر غذاست.

خوراکیهای مفید برای افراد دیابتی را می شناسید؟

در این مقاله به بیماری دیابت و خوراکی های مفید برای افراد دیابتی اشاره شده است.

روش خشک کردن انجیر در خانه و خواص آن

خشک کردن انجیر در خانه یکی از بهترین روش ها می باشد. شما به راحتی می توانید با استفاده از این روش های متعدد انجیر ها را خشک نمایید. البته این مسئله را نیز مد نظر قرار دهید که این روش خشک کردن انجیر ها طبیعی بوده و هیچ گونه افزودنی ای به ان اضافه نمی شود. از این رو مدت ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

خوراکیهای مفید برای افزایش هوش جنین در دوران بارداری

دوران بارداری یکی از مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی هر زوجی است بنابراین شما باید از لحاظ تغذیه و آرامش فکری بسیار مراقب سلامت خود باشید. ما دراین مقاله تمامی خوراکیهای مفید برای افزایش هوش جنین را به شما معرفی میکنیم.

دستور پخت [آرشیو]

آموزش طرز تهیه جوانه ماش

در این متن سعی شده است طرز تهیه جوانه ماش به صورت خانگی در دو روش به طور کامل شرح داده شود.

طرز تهیه ترشی سیر به روش غنچه ای و کنسوری

سیر ترشی یکی از چاشنی های خوشمزه ای است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید به راحتی طرز تهیه ترشی سیر را در دو نوع غنچه ای و کنسروی در کنار ما آموزش ببینید. سیر ترشی غنچه ای نسبت به کنسروی ماندگاری بیشتری داشته و به همین دلیل طرفداران بیشتری نیز دارد.

طرز تهیه جوجه کباب خوشمزه و خوشرنگ

یکی از خوش طعم ترین غذاها در سفره ی ما ایرانی ها جوجه کباب است. البته طرز تهیه جوجه کباب در هر منطقه ای بر حسب سلیقه متفاوت است. اما معمول ترین روشی که در تهیه جوجه کباب از آن استفاده می شود، جوجه کباب زعفرانی است. شما می توانید این روش تهیه جوجه را در متن زیر مطالعه نمایید.

طرز تهیه باقلوا شیرینی خوشمزه و خوش طعم

باقلوا یکی از شیرینی های خوشمزه و لذیذ استان یزد می باشد. اما شما به راحتی می توانید این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید. طرز تهیه باقلوا چندان مشکل نیست، به همین دلیل به راحتی می توان این شیرینی را آماده و صرف کنید. ما در این مطلب به شما طرز تهیه آن را آموزش می دهیم.

طرز تهیه جوجه ترش غذای خوشمزه شمالی

غذای جوجه ترش یکی از غذاهای معروف شهرهای شمالی است. شما می توانید به راحتی این غذای خوشمزه را در منزل تهیه نمایید. کافیست مراحل طرز تهیه جوجه ترش را در متن زیر انجام دهید. نحوه درست کردن جوجه ترش بسیار آسان است از این رو زمان زیادی از شما گرفته نمی شود.

طرز تهیه بستنی سنتی و تاریخچه ی آن

بستنی سنتی یکی از بستنی های خاص ایرانی می باشد که به دلیل داشتن گلاب و زعفران طرفداران بسیاری دارد. این بستنی در تمام فصول سال قابل تهیه می باشد و شما به راحتی می توانید طرز تهیه بستنی سنتی را فرا گیرید. این بستنی زرد رنگ بوده و طعمی زعفرانی دارد و فقط در کشور ایران تولید می شود.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.