ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

خواص روغن زیتون و فواید باور نکردنی آن

خواص روغن زیتون
توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۲۹ فروردین ۱۳۹۷

روغن زیتون روغنی است که از میوۀ فشرده شدۀ درخت زیتون گرفته می شود و خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن دارد. چربی موجود در روغن زیتون جزو چربی های غیر اشباع است و هیچ ضرری برای بدن نخواهد داشت و بنابراین جایگزین بسیار مناسبی برای انواع دیگر روغن هاست.

روغن زیتون از میوه های درختی به همین نام به دست می آید و محصولی سنتی از درختی در منطقۀ مدیترانه است که بعدها به سراسر جهان منتقل شده و مورد استفاده قرار گرفته است. خواص روغن زیتون بسیار زیاد است و در واقع از فشرده شدن زیتون ها به دست آمده است. از روغن زیتون در ساخت انواع مواد آرایشی، پزشکی، غذایی و ساخت صابون های مخصوص استفاده می شود.

این روغن همچنین سوخت اصلی لامپ های سنتی بوده است. از خواص روغن زیتون دارا بودن اسیدهای چرب غیر اشباع است و خطر ابتلا به فشار خون های بالا، بیماری های قلبی و عروقی و سکته های مغزی را کاهش می دهد.

مهم ترین فواید و خواص روغن زیتون چیست؟

 1.  خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد

  نتایج تحقیقات انجام شده در زمینۀ خواص روغن زیتون بیانگر این است که افرادی که به صورت مرتب از روغن زیتون در رژیم غذایی خود استفاده می کنند، کمتر از بقیۀ افراد به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می شوند. بیماری های قلبی و عروقی یکی از شایع ترین علت های مرگ و میر در جهان به حساب می آید. مصرف روغن زیتون از راه های زیر می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش بدهد:
  – کاهش دادن میزان التهاب های موجود در بدن
  – کاهش دادن میزان کلسترول های مضر در بدن
  – جلوگیری از لخته شدن خون در داخل رگ ها
  توصیه می شود افرادی که در خانوادۀ خود سابقۀ بیماری های قلبی و فشار خون بالا دارند برای بهره مندی از خواص روغن زیتون در کنترل این گروه از بیماری ها، مصرف مقدار قابل توجهی از روغن زیتون به صورت روزانه را در رژیم های غذایی خود بگنجانند.
  خواص روغن زیتون

 2. از بروز سکته های مغزی جلوگیری می کند

  سکتۀ مغزی در اثر مختل شدن فرایند رسیدن خون به مغز ایجاد می شود و یا دلایلی مثل لخته شدن خون و خونریزی در داخل مغز دارد. در کشورهای توسعه یافته پس از بیماری های قلبی و عروقی، سکته های مغزی دومین علت شایع مرگ و میر به شمار می آید. روغن زیتون تنها منبع چربی اشباع نشده است که میزان خطر بروز سکتۀ مغزی را کاهش می دهد.

 3. میزان افسردگی را کمتر می کند

  یکی از مهم ترین خواص روغن زیتون کاهش میزان انواع افسردگی ها و حتی جلوگیری از ایجاد آن است. افرادی که در رژیم غذایی آن ها چربی های ترانس بیشتری وجود دارد، در مقایسه با افرادی که از چربی های غیر اشباع در برنامه های غذایی خود استفاده می کنند، بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند. از چربی های ترانس به وفور در موادی مثل فست فودها و شیرینی ها استفاده می شود.
  داده های مربوط به ۱۲۰۰۰ نفر که در یک طرح تحقیقی برای بررسی خواص روغن زیتون بر افسردگی شرکت کرده بودند، در یک دورۀ ۶ ساله نشان داد که ۴۸ درصد افرادی که به جای روغن زیتون به طور مرتب از چربی های ترانس استفاده می کردند، در معرض ابتلا به افسردگی قرار گرفتند.

 4. خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد

  یکی از مهم ترین خواص روغن زیتون های طبیعی محافظت از بدن در برابر ابتلا به سرطان های پستان است.

 5. به حفظ سطح استاندارد کلسترول سالم در بدن کمک می کند

  در یک مطالعه که در ژاپن انجام شد، محققان دریافتند که غلظت کلسترول در ۲۸ بیمار که مکمل های روغن زیتون را به مدت ۶ هفته یک بار در روز مصرف می کردند، تا میزان چشمگیری کاهش یافته است. لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) که ما آن را اغلب با عنوان کلسترول بد می شناسیم، خطرهای زیادی برای بدن افراد دارد.
  خواص روغن زیتون

 6. از بروز آلزایمر جلوگیری می کند و آن را به تعویق می اندازد

  بیماری آلزایمر شایع ترین بیماری عصبی در سر تا سر جهان به شمار می آید. از مهم ترین خواص روغن زیتون این است که پروتئین های غیر طبیعی را که موجب بروز آلزایمر می شود، از بدن افراد مصرف کنندۀ روغن زیتون خارج می کند. اولئوکانتال موجود در روغن زیتون با تولید کردن دو نوع پروتئین و آنزیم مهم از تجمع بتا آمیلوئید ها در مغز که عامل اصلی ایجاد کنندۀ آلزایمر است، جلوگیری می کند.
  میزان بیماری آلزایمر در کشورهایی مدیترانه و جاهایی که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده می کنند، تا میزان زیادی کمتر از سایر جاهاست. روغن زیتون و بهره بردن از خواص روغن زیتون در غذاها مهم ترین اصل رژیم های غذایی مدیترانه ای به حساب می آید.

 7. میزان عملکرد کبد را بهبود می بخشد

  از خواص روغن زیتون برای کبد این است که آن را از اکسیداتیو حفظ می کند. استرس و فشار اکسیداتیو در حقیقت آسیب های سلولی ای است که به انجام شدن واکنش های شیمیایی بین رادیکال های آزاد و سایر مولکول ها در داخل بدن مربوط می شود.

 8. از ایجاد کولیت اولسراتیو جلوگیری می کند

  از خواص روغن زیتون کمک به جلوگیری از ایجاد کولیت اولستراتیو است که منجر به ایجاد شدن التهاب هایی در رودۀ بزرگ یا کوچک می شود. کولیت نوعی بیماری التهاب روده است و مشابه بیماری کرون می باشد. مصرف روغن زیتون حتی می تواند به درمان این بیماری نیز کمک کند. محققان و پزشکان توصیه می کنند که مصرف کردن روزی دو تا سه قاشق غذاخوری از روغن زیتون می تواند در برابر بیماری های التهابی روده از بدن محافظت کند.
  خواص روغن زیتون

 9. خطرهای ناشی از دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد

  یکی از خواص روغن زیتون در زمینۀ درمانی، محافظت از بدن در مقابل عوارض بیماری دیابت از نوع دو است. روغن زیتون تأثیرات مفیدی بر میزان قند خون می گذارد و همچنین حساسیت به انسولین را در افرادی که انسولین تزریق می کنند کاهش می دهد.

 10. خاصیت ضد سرطانی دارد

  سرطان جزو شایع ترین علت های مرگ و میر در جهان است. روغن زیتون سرشار از انواع آنتی اکسیدان هاست و این آنتی اکسیدان ها به دلیل دارا بودن رادیکال های آزاد می توانند آسیب های ناشی از اکسیداتیو را کاهش دهند. محققان بر این باورند که محرک اصلی و ابتدایی ایجاد سلول های سرطانی اکسیداتیو است و استفاده از خواص روغن زیتون می تواند تا حدود زیادی آن را کنترل کند.

 11. خاصیت ضد باکتریایی دارد

  از دیگر خواص روغن زیتون دارا بودن بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن است که قادر هستند باکتری های مضر موجود در بدن را از بین ببرند. یکی از این باکتری ها Helicobacter pylori است که در معده وجود دارد و می تواند عامل اصلی ایجاد زخم معده و سرطان معده بشود. روغن زیتون با هشت نوع از مهم ترین و خطرناک ترین باکتری ها مبارزه می کند که سه نوع از این باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها نیز مقاوم شده اند.

 12. خاصیت فوق العادۀ ضد التهابی دارد

  وجود التهاب ها در بدن اگر درمان نشود، ممکن است به بیماری هایی مثل سرطان، سندرم متابولیک، دیابت نوع ۲، آرتروز و چاقی بینجامد. از خواص روغن زیتون این است که آنتی اکسیدان های محلول در آن خاصیت ضد التهابی دارد و میزان التهاب های موجود در قسمت های مختلف بدن را به طرز محسوسی کاهش می دهد.
  خواص روغن زیتون

 13. مصرف روغن زیتون موجب چاقی و افزایش وزن نمی شود

  همان طور که می دانید مصرف بیش از اندازۀ چربی ها موجب افزایش وزن و چاقی می شود، ولی چربی های موجود در خواص روغن زیتون جزو چربی های سالم و مفید هستند و علاوه بر این که به هیچ عنوان موجب چاق شدن و بالا رفتن وزن نمی شوند، با افزایش دادن سطح آنتی اکسیدان ها در خون، حتی می توانند موجب کاهش وزن و تناسب اندام نیز بشوند.

خواص روغن زیتون برای سلامت و زیبایی پوست و مو چیست؟

 1. آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون از پیری زودرس پوست پیشگیری می کنند. اگر بعد از این که برای مدت طولانی زیر تابش مستقیم نور خورشید بوده اید از روغن زیتون روی پوست خود استفاده کنید، با سلول های سرطانی مبارزه خواهد کرد.
 2. از خواص روغن زیتون دارا بودن ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E و K. است که بسیاری از این ویتامین ها برای تأمین سلامت پوست و مو بسیار ضروری و مفید هستند.
 3. روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی است و باکتری های مضر و آسیب رسان موجود روی پوست را از بین می برد.
 4. روغن زیتون یک مرطوب کنندۀ طبیعی برای پوست به حساب می آید که اغلب برای نرم کردن موها نیز از آن استفاده می شود.
 5. در صورتی که روغن زیتون را با نمک دریا مخلوط کنید، می توانید از آن یک لایه بردار و لوسیون فوق العاده طبیعی و مؤثر برای پوست خود بسازید.
 6. از دیگر خواص روغن زیتون برای پوست این است که پاک کنندۀ مواد آرایشی مخصوص چشم به شمار می آید و مواد ضد آب آن ها را در داخل خود حل می کند و از بین می برد. برای این کار کافی است چند قطره از روغن زیتون را روی یک توپ پنبه ای کوچک بریزید و آن را به آرامی روی ناحیۀ مورد نظر بکشید و پاک کنید.
 7. با استفاده از ماسک روغن زیتون می توان خشکی بیش از اندازۀ پوست را برطرف کرد. برای ساختن این ماسک می توان روغن زیتون را با سفیدۀ تخم مرغ، عسل یا جو دو سر مخلوط کرد و از آن به عنوان آبرسان پوست و نرم کنندۀ آن استفاده کرد.

منابع:


آموزش های تصویری [آرشیو]

تست فرانسوی خوشمزه

اسموتی کم کالری و لاغری

پیتزای سیب زمینی خوشمزه و آسان

غذاهای رژیمی و سالم با مرغ

آموزش غذای آسان چینی با نودل

آموزش کوکی های سالم برای کم کردن وزن

آموزش ۴ نوع غذایی که شما را لاغر می کند

آموزش غذای کره ای آسان

آموزش تست کره ای پرطرفدار

وبلاگ [آرشیو]

خوراکیهای مفید برای افزایش قد خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، چه خوراکی هایی هستند؟

خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، جزو خوراکی هایی هستند که بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که، نمی توانند دارای تاثیر مثبتی بر روی آنها برای افزایش قد داشته باشند. عده ای تصور می کنند که افزایش قد تنها تا پایان دوران بلوغ امکان پذیر است اما لازم به ذکر است که شما تا سن ۲۰ سالگی نیز می توانید با مصرف خوراکیهای مفید برای افزایش قد، قد خود را افزایش دهید.

خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر را میشناسید؟

در این مقاله به خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر و همچنین سلامت مادر و فرزند اشاره می کنیم.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد دانه چیا و نحوه استفاده

در آمریکا چیا را به عنوان دانه ای می شناسند که در عروسکهای سفالی به شکل حیوانات کشت می شود تا پس از سبز شدن به پشم بدن آنها شباهت پیدا کند (مثل سبزه های عید نوروز ما) اما چیا در حقیقت نوعی ابر غذاست.

خوراکیهای مفید برای افراد دیابتی را می شناسید؟

در این مقاله به بیماری دیابت و خوراکی های مفید برای افراد دیابتی اشاره شده است.

روش تهیه انجیر خشک شده روش خشک کردن انجیر در خانه و خواص آن

خشک کردن انجیر در خانه یکی از بهترین روش ها می باشد. شما به راحتی می توانید با استفاده از این روش های متعدد انجیر ها را خشک نمایید. البته این مسئله را نیز مد نظر قرار دهید که این روش خشک کردن انجیر ها طبیعی بوده و هیچ گونه افزودنی ای به ان اضافه نمی شود. از این رو مدت ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

دستور پخت [آرشیو]

جوانه ماش آموزش طرز تهیه جوانه ماش

در این متن سعی شده است طرز تهیه جوانه ماش به صورت خانگی در دو روش به طور کامل شرح داده شود.

ترشی سیر طرز تهیه ترشی سیر به روش غنچه ای و کنسروی

سیر ترشی یکی از چاشنی های خوشمزه ای است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید به راحتی طرز تهیه ترشی سیر را در دو نوع غنچه ای و کنسروی در کنار ما آموزش ببینید. سیر ترشی غنچه ای نسبت به کنسروی ماندگاری بیشتری داشته و به همین دلیل طرفداران بیشتری نیز دارد.

طرز تهیه جوحه کباب طرز تهیه جوجه کباب خوشمزه و خوشرنگ

یکی از خوش طعم ترین غذاها در سفره ی ما ایرانی ها جوجه کباب است. البته طرز تهیه جوجه کباب در هر منطقه ای بر حسب سلیقه متفاوت است. اما معمول ترین روشی که در تهیه جوجه کباب از آن استفاده می شود، جوجه کباب زعفرانی است. شما می توانید این روش تهیه جوجه را در متن زیر مطالعه نمایید.

طرز تهیه باقلوا طرز تهیه باقلوا شیرینی خوشمزه و خوش طعم

باقلوا یکی از شیرینی های خوشمزه و لذیذ استان یزد می باشد. اما شما به راحتی می توانید این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید. طرز تهیه باقلوا چندان مشکل نیست، به همین دلیل به راحتی می توان این شیرینی را آماده و صرف کنید. ما در این مطلب به شما طرز تهیه آن را آموزش می دهیم.

طرز تهیه جوجه ترش طرز تهیه جوجه ترش غذای خوشمزه شمالی

غذای جوجه ترش یکی از غذاهای معروف شهرهای شمالی است. شما می توانید به راحتی این غذای خوشمزه را در منزل تهیه نمایید. کافیست مراحل طرز تهیه جوجه ترش را در متن زیر انجام دهید. نحوه درست کردن جوجه ترش بسیار آسان است از این رو زمان زیادی از شما گرفته نمی شود.

طرز تهیه بستنی سنتی طرز تهیه بستنی سنتی و تاریخچه ی آن

بستنی سنتی یکی از بستنی های خاص ایرانی می باشد که به دلیل داشتن گلاب و زعفران طرفداران بسیاری دارد. این بستنی در تمام فصول سال قابل تهیه می باشد و شما به راحتی می توانید طرز تهیه بستنی سنتی را فرا گیرید. این بستنی زرد رنگ بوده و طعمی زعفرانی دارد و فقط در کشور ایران تولید می شود.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.