ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه
توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۱۹ تیر ۱۳۹۸

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

مقدمه :

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه خوراکی هایی هستند که ما به واسطه آنها می‌توانیم تغییراتی در عملکرد مغز خود ایجاد کنیم ممکن است عده ای معتقد باشند که هیچ وقت نمی توان تغییری در عملکرد ذهن ایجاد کرد اما باید به آنها بگوییم که این طرز تفکر کاملا اشتباه می باشد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید شما نمی توانید عملکرد مغز را به واسطه هیچ دارو و هیچ قرص سحرآمیزی بهبود ببخشید و یا کاری کنید که حافظه شما تقویت شود شما تنها با تکیه بر متخصصین تغذیه و با استفاده از استراتژی های آنها خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه می توانید حافظه خود را تقویت کنید.

اگر بخواهیم به طور  خلاصه در مورد خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه صحبت کنیم می توانیم به میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و دانه های گیاهی و خوراکی و همچنین پروتئین هایی که از منابع گیاهی دریافت می شود اشاره کنیم علاوه بر این می توان به روغن زیتون و یا اسیدهای چرب غیر اشباع نیز اشاره کرد.

همانطور که میدانید ذهن انسان بسیار پیچیده است و دارای سلول ها و عصب های مغزی بسیار زیادی می باشد که اگر یکی از آنها عملکرد خود را به خوبی انجام ندهد تمامی عملکرد ذهن و مغز کاملا به هم می‌ریزد.  اما برای اینکه شما بتوانید این سلول های عصبی را تقویت کنیم کافیست یک رژیم غذایی متعادل برای خود داشته باشید.

مغز به عنوان یک مرکز کنترل در بدن شما مسئولیت سالم نگه داشتن ضربان قلب، کنترل ریه ها، کنترل اندام های حرکتی و تمامی قسمتهای بدن را به عهده دارد بنابراین شما باید با استفاده از خوراکی هایی که می تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد، نه تنها از مغز بلکه از کل بدن خود محافظت کنید.

غذاهایی که شما مصرف میکنید نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت بدن شما و حفظ سلامت مغز و حافظه شما دارند و شما به واسطه آنها می توانید حافظه و تمرکز خود را بهبود ببخشید و آنها را تقویت کنید. اما این نکته را فراموش نکنید، که همانطور که یکسری از مواد غذایی تاثیر مثبت و عالی بر روی مغز و افزایش حافظه می گذارند.

مصرف بی رویه برخی مواد غذایی نیز می تواند باعث از بین رفتن سلول های مغزی و آسیب رساندن به سلامت جسمانی شما شود. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد مواد غذایی مفید برای تقویت حافظه در اختیار شما قرار دهیم. لطفا این مقاله را بطور کامل مطالعه کرده و سپس اطلاعات خود را در این رابطه با ما درمیان بگذارید.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه:

۱- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه ماهی می باشد:

هنگامی که در مورد غذاهایی برای تقویت حافظه و یا خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه صحبت میکنیم غذاهای دریایی معمولا جزو خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه به شمار می آیند. زیرا: تمامی آن ها حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند و قطعاً اسیدهای چرب امگا ۳ می تواند باعث تقویت حافظه شما شود، زیرا حدود ۶۰ درصد از مغز انسان را  چربی تشکیل داده است و نیمی از این چربی ها از نوع امگا ۳ هستند و زمانی که شما از غذاهای  دریای استفاده میکنید به طور مستقیم بر روی بهبود عملکرد حافظه و تقویت حافظه تاثیر می گذارد.

اسیدهای چرب امگا ۳ برای ساخت سلول‌های مغزی و عصبی استفاده می شود و این چربی ها  برای یادگیری و تقویت حافظه بسیار مفید و ضروری می باشند.  اگر بخواهیم در مورد دیگر مزایای اسید های چرب امگا ۳ صحبت کنیم می توانیم به کاهش سطح فشار روانی و همچنین به کاهش بیماری آلزایمر اشاره کنیم.

به طور کلی غذاهای دریایی علی‌الخصوص ماهی یکی از منابع غنی امگا ۳ هستند که برای سلامتی شما بسیار ضروری بوده و بر روی سلامتی ذهن و جسم شما می تواند تاثیر مثبتی بگذارد. طبق تحقیقاتی که انجام شده است افرادی که به طور منظم ماهی های پخته شده و یا کباب شده را استفاده می کنند امگا ۳ بیشتری دریافت کرده و تاثیر کاملا مثبتی بر روی سلول های خاکستری مغز و همچنین قدرت حافظه قدرت تصمیم گیری و احساسات می گذارد.

۲-یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه قهوه می باشد:

اگر شما جزء افرادی هستید که قهوه را به هنگام صبحانه استفاده می کنید باید به شما بگوییم  که این کار می‌تواند بر روی تقویت حافظه و عملکرد ذهن تاثیر مثبتی بگذارد.  کافئین و آنتی اکسیدان ها  عنصر تشکیل دهنده قهوه هستند که می توانند بر روی عملکرد ذهن تاثیر مثبتی بگذارند.

طبق مطالعاتی که انجام شده است نوشیدن قهوه در بلند مدت باعث کاهش خطر بیماری های عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر می شود،  بنابراین می توانیم قهوه را جزو خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه به شمار آوریم.

۳-یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه زغال اخته می باشد:

زغال اخته نیز یکی از مواد غذایی می باشد که می تواند بر روی سلامتی مغز و افزایش حافظه تاثیر به سزایی بگذارد. زغال اخته و سایر توت فرنگی حاوی ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدان ها می باشند که می‌توانند باعث عملکرد بهتر حافظه و ذهن شوند، آنتی اکسیدان های موجود در زغال اخته به شما کمک می کند که خطر ابتلا به بیماری های پیری مغز و بیماری های نورودژنراتیو تا حد قابل توجهی کاهش یابد و همچنین آنتی اکسیدان های موجود در زغال اخته بهبود ارتباط بین سلول های مغزی و بالا رفتن قدرت حافظه و یادگیری می‌توانند کمک کنند.

زغال اخته را میتوان یکی از خوراکیهای مفید برای افزایش حافظه دارند زیرا: باعث تقویت حافظه کوتاه مدت شما میشود، سعی کنید زغال اخته را به هنگام صبحانه به صورت خام خورده و یا آن را به همراه کیک مصرف کنید.

۴- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه زردچوبه می باشد:

دانشمندان به تازگی دریافته‌اند که زردچوبه می‌تواند بر روی عملکرد مثبت مغز تاثیر بسزایی داشته باشد.  زردچوبه از یک ماده فعال به نام کورکومین تشکیل شده که می تواند به طور مستقیم بر روی سلول های مغز تاثیر بگذارد و همچنین اینکه زردچوبه حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان ها است که می‌توانند عملکرد مغز را بهبود ببخشند. بنابراین می توان زردچوبه را جزو خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه دانست.

حال اگر بخواهیم در مورد دیگر خواص زردچوبه به عنوان یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه اشاره کنیم می‌توانید  موارد ذکر شده زیر را به طور کامل مطالعه کنید:

 •   زردچوبه می تواند باعث تقویت حافظه شود و خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش داده و همچنین در بهبود حافظه افرادی که دچار بیماری آلزایمر شدند کمک کند
 •  یکی دیگر از خواص زردچوبه برای مغز این است که می تواند افسردگی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و شما می توانید تاثیر آن را  پس از چند دوره مصرف ببینید.
 •  همچنین که همانطور که پیشتر گفته زردچوبه دارای کورکومین میباشد که این ماده می‌تواند باعث تقویت هورمون رشد که بر روی رشد سلول های مغزی تاثیر می گذارد ، شود و همچنین می تواند مانع از بروز اختلالات ذهنی و کند شدن حافظه شود.

۵- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه کلم بروکلی می باشد :

کلم بروکلی برای تقویت حافظه

 همان طور که می دانید سبزیجات حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان ها هستند و در نتیجه می‌توان آنها را جزو خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه به شمار آورد کلم بروکلی نیز از این قاعده مستثنا نیست زیرا با توجه به ترکیبات گیاهی بسیار قوی و مقادیر زیادی آنتی اکسیدانی که دارد می تواند باعث تقویت عملکرد حافظه شده و همچنین باعث تقویت سلول های مغزی شود.

 از آنجایی که کلم بروکلی حاوی ویتامین k می باشد، در نتیجه در هنگام کهنسالی می تواند مانع از بروز آلزایمر شود و همچنین می تواند مانع از بروز التهابات مغزی شود.  تنها کافی است در طول روز به اندازه یک لیوان و یا ۹۱ گرم کلم بروکلی مصرف کنید  تا ذهن و حافظه تان تقویت شود.

۶- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه دانه کدو تنبل می باشد:

کدو تنبل حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان ها هستند که می توانند از آسیب های مغزی و سلول های مغزی جلوگیری کند همچنین آنها حاوی مقادیر زیادی از منیزیم آهن روی و مس می باشند که هر یک از آنها می تواند روی عملکرد بهتر حافظه و تقویت ذهن تاثیر مثبتی بگذارد که در زیر به هر یک از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • روی: این عنصر برای سیگنال های عصبی مغز بسیار مهم بوده و اگر بدن شما با کمبود روی مواجه شود دچار بیماری های عصبی از جمله آلزایمر افسردگی و پارکینسون خواهید شد.
 • منیزیم: یکی دیگر از مواد و املاح معدنی که می‌تواند بر روی یادگیری و تقویت حافظه تاثیر مثبت بگذارد منیزیم است اگر منیزیم بدن شما کم باشد شما با بیماری‌های قبیل میگرن افسردگی و صرع روبرو خواهید شد.
 • مس:  مغز شما با استفاده از مس برای کمک به کنترل سیگنال های عصبی استفاده می کنند و هنگامی که مقدار مس در بدن شما کاهش یابد شما به بیماری از قبیل: آلزایمر مبتلا خواهید شد.
 • آهن:  کمبود آهن در بدن می تواند باعث اختلالات مغزی و همچنین کاهش عملکرد مغز و ضعیف شدن حافظه و پایین آمدن یادگیری شود.

دانه کدو تنبل یکی از خوراکیهای مفید برای افزایش حافظه می باشد که شما بهتر است مصرف روزانه آن را در رژیم غذایی خود امتحان کنید.

۷- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه شکلات تلخ می باشد:

شکلات تلخ و پودر کاکائو را می توان جزو خوراکیهای مفید برای افزایش حافظه دانست. زیرا: حاوی مقادیر زیادی از کافئین آنتی اکسیدان و فلاونوئیدها می باشند،  فلاونوئید ها گروهی از ترکیبات گیاهی آنتی اکسیدان می باشند که در مناطق مختلفی از مغز جمع شده و باعث تقویت حافظه و افزایش یادگیری می شوند طبق تحقیقاتی که محققان انجام دادند، فلاونوئیدها می‌توانند باعث گسترش گنجایش و ظرفیت حافظه و بالا بردن سرعت ذهنی شوند.

بر اساس تحقیقاتی که یک موسسه تحقیقاتی بر روی ۹۰۰ نفر انجام داده است افرادی که روزانه از شکلات تلخ بیشتری استفاده کردند تمامی کارهای ذهنی را با سرعت بیشتر و عملکرد بهتری داشته اند، در نتیجه این تحقیقات شکلات یک تقویت کننده حالت روی و تقویت کننده حافظه و ذهن می باشد.

۸- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه آجیل می باشد:

آجیل برای تقویت حافظه

تحقیقات نشان می دهد که خوردن آجیل علاوه بر اینکه می‌تواند باعث سلامت قلب شود بر روی عملکرد بهتر ذهن نیز می تواند تاثیر گذار باشد، بررسی ها در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که مصرف آجیل می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های عصبی کمک کند، همچنین بر طبق این تحقیقات اگر افراد در طول سال به طور مرتب در رژیم غذایی خود از آجیل استفاده کنند حافظه قوی تری نسبت به دیگر افراد خواهند داشت.

آجیل ها حاوی مقادیر بسیار زیادی از چربی‌های سالم، آنتی اکسیدان ها و ویتامین های E می باشند که تمامی آنها برای سلامتی مغز و همچنین تقویت حافظه ضروری هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ویتامین E باعث تقویت غشای سلولی و کاهش فشارهای روانی می شود.

بنابراین می توانیم آجیل را نیز جزو خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه بدانیم،  لازم به ذکر است که اگر شما در آجیل خود از گردو استفاده کنید میتوانید علاوه بر تمام مواردی که در بالا ذکر شد از وجود اسیدهای چرب امگا ۳ نیز بهره ببرید.

۹- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه پرتقال می باشد:

همانطور که میدانید میوه پرتقال حاوی مقدار بسیار زیادی ویتامین C می باشد و اگر شما روزی یک عدد پرتقال مصرف کنید مقدار بسیار زیادی ویتامین C را وارد بدن خود کرده اید،  شاید برایتان جالب باشد که بدانید ویتامین C یکی از عوامل کلیدی در جلوگیری از کاهش عملکرد مغز و ذهن می باشد.

بر طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد از پرتغال بیشتری استفاده کرده بودند کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا شده بودند و همچنین سلول های مغزی آنها  در کهنسالی هیچ آسیبی ندیده بود.  بنابراین می‌توانیم پرتغال را جزو خوراکیهای مفید برای افزایش حافظه بدانیم،  علاوه بر پرتغال شما می توانید ویتامین C را از میوه های همچون کیوی و توت فرنگی و سبزیجاتی همچون گوجه فرنگی و فلفل دریافت کنید.

۱۰- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه رزماری می باشد:

رزماری یکی از گیاهانی است که می‌تواند در بهبود عملکرد های مغز تاثیر بسزایی داشته باشد این گیاه دارای خاصیت شگفت انگیزی می باشد که می تواند دستگاه عصبی را تحریک کرده و همچنین باعث تقویت حافظه و قوای ذهنی شود،  علاوه بر این مواردی که ذکر شد رزماری می تواند باعث بهبود گردش خون در مغز و بالا بردن قدرت ذهن شود.  بنابراین میتوان رزماری را نیز جزو خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه دانست.

۱۲- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه ماست می باشد:

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یک مقدار بسیار کمی از ماست دارای اسیدهای چرب امگا ۳ بسیار زیادی بوده که همانطور که پیشتر ذکر شد از اسیدهای چرب امگا ۳ در تقویت حافظه نقش بسیار موثری دارند اگر شما بتوانید ماست را به صورت روزانه مصرف کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. بر این ماست را نیز می‌توان جزو خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه به شمار آورد.

۱۳- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه سیب می باشد:

یکی دیگر از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه سیب است سیب مقادیر بسیار زیادی از فسفر می‌تواند به عنوان یک تقویت کننده حافظه و مغز مورد استفاده قرار بگیرد همچنین که حاوی ویتامین‌های a b c باشد و املاح معدنی بسیار زیادی همچون فسفر، منیزیم، آهن، پتاسیم و سدیم را در  خود جای داده است.

سیب همچنین می‌تواند به عنوان یک تقویت کننده اعصاب و کاهش دهنده فشار ذهنی مورد استفاده قرار بگیرد، برایتان جالب باشد بدانید حتی بو کردن سیب می تواند باعث تقویت حافظه و رشته‌های عصبی گردد، توصیه ما به شما این است که روزانه یک عدد سیب قرمز تازه استفاده کنید.

۱۴- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه چای سبز می باشد:

همانطور که در بالا در مورد خواص قهوه و کافئین در رابطه با بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه صحبت کردیم باید بگوییم که چای سبز نیز مانند قهوه عمل می کند.  با تحقیقاتی که انجام شده است مصرف چای سبز باعث تقویت عملکرد ذهن افزایش تمرکز و همچنین تقویت حافظه خواهد شد.

اسید آمینه ای که در چای سبز وجود دارد میتواند مانع از لخته شدن خون در عروق مغزی شود و باعث بهبود عملکرد سلول های انتقال دهنده عصبی باشد که این سلول ها به کاهش اضطراب و استرس کمک می کنند. علاوه بر مواردی که ذکر شد چای سبز یک منبع بسیار غنی برای بهبود و تقویت حافظه می باشد. بنابراین می توان چایی سبز را جزو خوراکیهای مفید برای افزایش حافظه دانست.

۱۵- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه گردو می باشد:

طبق تحقیقاتی که است گردو دارای اسیدهای چرب امگا ۳ می باشد و همچنین می‌تواند باعث به تاخیر انداختن فرایند پیری و همچنین تخریب مغز شود شما می‌توانید از گردو به عنوان یک منبع غنی و مطمئن به عنوان یکی از خوراکیهای مفید برای افزایش حافظه مصرف کنید.

۱۶- یکی از خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه تخم مرغ می باشد:

تخم مرغ حاوی چندین منبع خوب و مواد مغذی برای سلامت مغز از جمله ویتامین b۱۲،ویتامین b۶ و فولات و کولین می‌باشد.  کولین یک ماده مغذی است که باعث می شود سیستم های انتقال دهنده عصبی تقویت شده و به تنظیم و خلق و خوی فرد و تقویت حافظه و افزایش یادگیری کمک می کند.

بر طبق تحقیقات انجام شده مصرف کولین باعث عملکرد ذهنی بهتر در افراد خواهد شد اما با این وجود بسیاری از مردم مقدار کولین کافی را دریافت نمی کنند. شما به راحتی با خوردن یک تخم مرغ می توانید مقدار کولین دریافتی بدن خود را افزایش دهید البته این نکته را فراموش نکنید که تمامی مواد مغذی تخم مرغ درون زرده آن نهفته است.

علاوه بر تمام مواردی که در بالا ذکر شد ویتامین b نقش بسیار زیادی در سلامت مغز و تقویت حافظه دارد افرادی که در طول دوران جوانی و نوجوانی خود، ویتامین‌ b کافی را دریافت کرده‌اند در میانسالی با کند ذهنی و کاهش سرعت ذهن مواجه نخواهند شد. همچنین ویتامین b و ویتامین b۱۲ رابطه مستقیمی با افسردگی دارد.

اما یکی از نکاتی که باید بسیار به آن توجه کنیم که کمبود فولات در بدن می باشد، همانطور که در بالا ذکر کردیم شما با مصرف تخم مرغ می توانید فولات کافی را دریافت کنید ، اما فولات اگر مقدار کافی دریافت نشود در میانسالی باعث زوال عقل و همچنین کند ذهنی خواهد شد.

ویتامین b۱۲ می تواند تمام مواد شیمیایی و مواد ضروری و حتی قندی که برای مغز مفید می باشد را تامین کند و باعث تقویت ذهن و حافظه گردد. خوردن تخم مرغ رابطه مستقیمی با سلامت مغز و حافظه دارد بنابراین می توان تخم مرغ را جزو خوراکیهای مفید برای افزایش حافظه دانست. بهتر است تخم مرغ را بصورت آب پز استفاده کنید.

۱۷- افزایش حافظه و بهبود عملکرد مغز بدون استفاده از مواد غذایی بخصوص:

همانطور که پیشتر گفتیم ذهن بسیار پیچیده است و دارای سلول ها و رشته های عصبی بسیار فراوان می باشد که شما می توانید با خوراکی های مختلف تاثیر مثبتی بر روی عملکرد ذهن و تقویت حافظه خود داشته باشید،  اما علاوه بر این که شما می توانید ذهن خود را به واسطه خوراکی ها و مواد غذایی مختلف تقویت کنید و حافظه خود را افزایش دهید، با استفاده از چند نکته دیگر می توانید حافظه خود را تقویت کرده و از پیری زودرس ذهن خود جلوگیری کنید. در زیر به چند نمونه از این موارد اشاره خواهیم کرد:

 • خوابیدن کافی
 • ورزش منظم
 • کاهش مصرف الکل
 • کاهش استرس و اضطراب

شما با رعایت نکات بالا به راحتی می توانید از پیری زودرس ذهن و مغز خود جلوگیری کنید.

 نتیجه گیری: بسیاری از مواد غذایی و مواد خوراکی  می‌توانند باعث بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه شوند که ما در بالا مورد میوه ها، سبزیجات، چای، قهوه، آنتی اکسیدان ها و بقیه موارد صحبت کردیم. اگر می خواهید دارای یک حافظه قوی باشید سعی کنید روزانه از آجیل و تخم مرغ حتماً استفاده کنید زیرا: باعث تقویت حافظه و عملکرد درست سلول‌های مغزی شما خواهند شد تنها کافی است برای رژیم غذایی روزانه خود یک برنامه تنظیم کرده و برای سلامتی خود ارزش قائل شوید امیدواریم مطالبی که در بالا در رابطه با خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه شد برای شما مفید بوده باشد.


آموزش های تصویری [آرشیو]

تست فرانسوی خوشمزه

اسموتی کم کالری و لاغری

پیتزای سیب زمینی خوشمزه و آسان

غذاهای رژیمی و سالم با مرغ

آموزش غذای آسان چینی با نودل

آموزش کوکی های سالم برای کم کردن وزن

آموزش ۴ نوع غذایی که شما را لاغر می کند

آموزش غذای کره ای آسان

آموزش تست کره ای پرطرفدار

وبلاگ [آرشیو]

خوراکیهای مفید برای افزایش قد خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، چه خوراکی هایی هستند؟

خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، جزو خوراکی هایی هستند که بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که، نمی توانند دارای تاثیر مثبتی بر روی آنها برای افزایش قد داشته باشند. عده ای تصور می کنند که افزایش قد تنها تا پایان دوران بلوغ امکان پذیر است اما لازم به ذکر است که شما تا سن ۲۰ سالگی نیز می توانید با مصرف خوراکیهای مفید برای افزایش قد، قد خود را افزایش دهید.

خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر را میشناسید؟

در این مقاله به خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر و همچنین سلامت مادر و فرزند اشاره می کنیم.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد دانه چیا و نحوه استفاده

در آمریکا چیا را به عنوان دانه ای می شناسند که در عروسکهای سفالی به شکل حیوانات کشت می شود تا پس از سبز شدن به پشم بدن آنها شباهت پیدا کند (مثل سبزه های عید نوروز ما) اما چیا در حقیقت نوعی ابر غذاست.

خوراکیهای مفید برای افراد دیابتی را می شناسید؟

در این مقاله به بیماری دیابت و خوراکی های مفید برای افراد دیابتی اشاره شده است.

روش تهیه انجیر خشک شده روش خشک کردن انجیر در خانه و خواص آن

خشک کردن انجیر در خانه یکی از بهترین روش ها می باشد. شما به راحتی می توانید با استفاده از این روش های متعدد انجیر ها را خشک نمایید. البته این مسئله را نیز مد نظر قرار دهید که این روش خشک کردن انجیر ها طبیعی بوده و هیچ گونه افزودنی ای به ان اضافه نمی شود. از این رو مدت ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

دستور پخت [آرشیو]

جوانه ماش آموزش طرز تهیه جوانه ماش

در این متن سعی شده است طرز تهیه جوانه ماش به صورت خانگی در دو روش به طور کامل شرح داده شود.

ترشی سیر طرز تهیه ترشی سیر به روش غنچه ای و کنسروی

سیر ترشی یکی از چاشنی های خوشمزه ای است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید به راحتی طرز تهیه ترشی سیر را در دو نوع غنچه ای و کنسروی در کنار ما آموزش ببینید. سیر ترشی غنچه ای نسبت به کنسروی ماندگاری بیشتری داشته و به همین دلیل طرفداران بیشتری نیز دارد.

طرز تهیه جوحه کباب طرز تهیه جوجه کباب خوشمزه و خوشرنگ

یکی از خوش طعم ترین غذاها در سفره ی ما ایرانی ها جوجه کباب است. البته طرز تهیه جوجه کباب در هر منطقه ای بر حسب سلیقه متفاوت است. اما معمول ترین روشی که در تهیه جوجه کباب از آن استفاده می شود، جوجه کباب زعفرانی است. شما می توانید این روش تهیه جوجه را در متن زیر مطالعه نمایید.

طرز تهیه باقلوا طرز تهیه باقلوا شیرینی خوشمزه و خوش طعم

باقلوا یکی از شیرینی های خوشمزه و لذیذ استان یزد می باشد. اما شما به راحتی می توانید این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید. طرز تهیه باقلوا چندان مشکل نیست، به همین دلیل به راحتی می توان این شیرینی را آماده و صرف کنید. ما در این مطلب به شما طرز تهیه آن را آموزش می دهیم.

طرز تهیه جوجه ترش طرز تهیه جوجه ترش غذای خوشمزه شمالی

غذای جوجه ترش یکی از غذاهای معروف شهرهای شمالی است. شما می توانید به راحتی این غذای خوشمزه را در منزل تهیه نمایید. کافیست مراحل طرز تهیه جوجه ترش را در متن زیر انجام دهید. نحوه درست کردن جوجه ترش بسیار آسان است از این رو زمان زیادی از شما گرفته نمی شود.

طرز تهیه بستنی سنتی طرز تهیه بستنی سنتی و تاریخچه ی آن

بستنی سنتی یکی از بستنی های خاص ایرانی می باشد که به دلیل داشتن گلاب و زعفران طرفداران بسیاری دارد. این بستنی در تمام فصول سال قابل تهیه می باشد و شما به راحتی می توانید طرز تهیه بستنی سنتی را فرا گیرید. این بستنی زرد رنگ بوده و طعمی زعفرانی دارد و فقط در کشور ایران تولید می شود.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.