ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

درباره فواید حجامت کردن چه می دانید؟

توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۵ خرداد ۱۳۹۸

سالهای بسیار زیادی است که فواید حجامت کردن در درمان و کاهش برخی بیماری ها ثابت شده است. ایرانیان از زمان های بسیار قدیم از فواید حجامت کردن با خبر بوده و آن را در درمان ناراحتی ها و بیماری های مختلف به کار می گرفتند. امروزه نیز طب سنتی از فواید حجامت کردن در روش های درمانی خود بهره می برد.

درباره فواید حجامت کردن چه میدانید؟

سالهای بسیار زیادی است که فواید حجامت کردن در درمان و کاهش برخی بیماری ها ثابت شده است. ایرانیان از زمان های بسیار قدیم از فواید حجامت کردن با خبر بوده و آن را در درمان ناراحتی ها و بیماری های مختلف به کار می گرفتند. امروزه نیز طب سنتی از فواید حجامت کردن در روش های درمانی خود بهره می برد.

حجامت کردن چیست؟

حجامت کردن یک نوعی از خون گرفتن است که به عنوان روش درمانی بعضی از بیماری ها استفاده می شود. برای بهره بردن بیشتر از فواید حجامت کردن باید از روش و زمان انجام آن آگاه بود.
در این روش خونگیری، یک وسیله مخصوص شبیه فنجان روی پوست می گذارند که کار مکش را انجام می دهد و به وسیله آن محل مورد نظر بادکش می شود. جنس این فنجان می تواند از شیشه، بامبو، سفال یا سیلیکون باشد. سپس روی پوست چند خراش ایجاد می کنند. خراش هایی که روی پوست ایجاد می شود باید سطحی باشد و نباید به ناحیه زیر جلدی برسد. به علاوه آنها باید به موازات خطوط لانگر پوست باشند تا جای آن روی پوست نماند و راحت تر ترمیم پیدا کند. سپس دوباره لیوان را روی محل بادکش شده می گذارند و به مقداری که لازم است از ناحیه مورد نظر خون گرفته می شود.

خونی که به وسیله حجامت کردن از بدن گرفته می شود خون سیاه و غلیظی است که دارای سموم و مواد زائدی مانند اوره، چربی و … است. بنابراین دفع این خون همراه با مواد زائد یکی از فواید حجامت کردن است و باعث سلامتی و کارکرد بهتر بدن می شود.

تاریخچه حجامت کردن:

استفاده از فواید حجامت کردن سابقه ای ۷ هزار ساله دارد. اهمیت حجامت کردن در دوران باستان به حدی بود که میزان تبحر پزشک را با دانستن یا ندانستن روش حجامت کردن می سنجیدند و اگر پزشکی طریق استفاده از این روش را نمی دانست، اصلا او را پزشک نمی دانستند!
زمان استفاده از این روش به دوران باستان در چین، مصر و خاورمیانه می رسد. حدود ۳۳۰۰ سال پیش از مسیح، حجامت کردن در مقدونیه رایج بود. مصری ها در سال ۱۵۵۰ قبل از میلاد از فواید حجامت کردن در روش های درمانی خود بهره می بردند. در ایران نیز حجامت کردن به دوران قبل از اسلام و به زمان بهرام گور پادشاه ساسانی می رسد. این روش برای درمان بیماری او موثر بود. به همین دلیل دستور رواج آن را در کل صادر کرد.
در دوران اسلام نیز نسبت به استفاده از فواید حجامت کردن توصیه شده است. پیامبر اسلام حجامت کردن را به پیروان خود سفارش کرده است. همچنین در روایات مختلفی امامان معصوم نیز به انجام این روش توصیه کرده اند. امام صادق (ع)، امام حسن عسکری (ع)، امام علی (ع) و امام رضا (ع) آن را برای درمان بیماری ها مفید دانسته اند.
در طب اسلامی نیز ابوعلی سینا نیز معتقد است از فواید حجامت کردن، از بین بردن صفرا و سودا است.

آیا حجامت کردن درد دارد؟

شاید به دلیل ایجاد چندین خراش روی پوست و خارج شدن خون هنگام حجامت کردن اینطور به نظر برسد که این کار درد دارد. اما در واقع اینطور نیست. وقتی ناحیه مورد نظر بادکش می شود، در آن ناحیه بی حسی ایجاد می شود. بنابراین فرایند حجامت کردن درد ندارد.

فقط ممکن است فرد کمی حس سوزن سوزن یا مور مور شدن پوست داشته باشد. خراش هایی هم که روی پوست ایجاد میشود سطحی هستند و اثری از جای زخم آنها باقی نمی ماند.

انواع حجامت کردن:

حجامت کردن انواع مختلف دارد. به طور کلی حجامت کردن به دو دسته حجامت خشک و حجامت تر تقسیم می شود.
حجامت خشک: این نوع حجامت کردن فقط به عمل مکش روی پوست محدود میشود و دیگر خونگیری انجام نمی شود. حجامت خشک را برای نقاط مختلف بدن می توان به کار برد. فواید حجامت کردن خشک شامل درمان و کاهش بسیاری از درد ها و بیماریها، انبساط عروق و رفع انسداد آنها، تحریک دیواره مویرگ و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
حجامت تر: در این نوع حجامت خون گیری انجام می شود و مقدار مشخصی خون از بدن بیمار خارج می کنند.

انواع حجامت کردن در نواحی مختلف بدن:

در حجامت کردن خون گیری از نواحی مختلف بدن انجام می شود. متداول ترین نوع آن، خون گرفتن از بین دو کتف است. فواید حجامت کردن بر اساس ناحیه ای که انجام می شود متفاوت است.

حجامت سر:

حجامت سر

محل حجامت سر فاصله یک وجب از نوک بینی تا فرق سر است. فواید حجامت کردن سر در تقویت مغز و چشم و درمان بیماری های اعصاب است.

حجامت کردن بین دو کتف:

حجامت کتف

فواید حجامت کردن بین دو کتف شامل تصفیه خون، درمان خفقان، درمان سرفه، تپش قلب، سرگیجه ناشی از سنگینی معده، از بین بردن آکنه و جوش، درمان درد های مزمن مانند درد کلیه، مثانه، رحم و میگرن می شود.

حجامت روی استخوان کتف ها:

این نوع حجامت برای از بین رفتن سنگینی سر، چشم، درمان دندان درد، از بین رفتن لرزش سر، رفع درد دست و سندروم درد مچ دست مفید است.

حجامت زیر چانه:

از فواید حجامت کردن زیر چانه می توان به درمان بیماری های دهان و دندان اشاره کرد.

حجامت پشت گوش:

فواید حجامت کردن این ناحیه در رفع سرگیجه، جلوگیری از پیری زودرس و سفید شدن موها و درمان بیماری های چشم است.

حجامت کمر:

درمان درد و اسپاسم کمر، از بین بردن جوش و دمل کمر و باسن، درمان بیماری های رحم، تخمدان و مثانه، نقرس، بواسیر و خارش پشت از مهمترین فواید حجامت کردن این ناحیه است.
همانطور که اشاره کردیم فواید حجامت کردن بسیار زیاد است و ثابت شده که در درمان بیماری ها موثر است. در ادامه برخی از فواید حجامت کردن را شرح می دهیم.

فواید حجامت کردن در تقویت سیستم ایمنی:

حجامت کردن با بیرون کشیدن خون و سموم و مواد زائد خون باعث تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماریها می شود و بدن را در مقابل بیماریهای ویروسی و عفونی مانند سرماخوردگی، مسمومیت ها و … واکسینه می کند.

فواید حجامت کردن در کودکان:

فواید حجامت کردن در کودکان

در برخی کتابهای طب سنتی فواید حجامت کردن را برای کودکان نیز ذکر کرده اند. بنا بر عقیده طب سنتی فواید حجامت کردن برای کودکان شامل افزایش قد و وزن، از بین بردن بی اشتهایی و ضعف، برطرف کننده لاغری، تقویت سیستم ایمنی و مقاومت در برابر بیماری ها، کاهش اختلالات رفتاری، پرخاشگری و بی قراری میشود.
حتی برخی از منابع رفع زردی نوزادان را نیز از فواید حجامت کردن دانسته اند.

فواید حجامت کردن برای بیماری های قلبی:

حجامت کردن با از بین بردن گرفتگی عروق قلب باعث کاهش بیماری های قلبی و پیشگیری از لخته شدن خون و سکته می شود.

فواید حجامت کردن برای پوست و مو:

فواید حجامت کردن در کاهش ناراحتی های پوستی مانند خارش، جوش،، آکنه، لک های روی صورت و بدن، کهیر اگزما و حساسیت های پوستی و همچنین تقویت ریشه مو و جلوگیری از ریزش و سفید شدن آن ثابت شده است.

فواید حجامت کردن در کاهش درد:

حجامت کردن می تواند انواع درد ها را کاهش دهد و آنها را از بین ببرد. انواع سردرد های شدید و میگرنی، درد مفاصل و استخوانها، کمر درد و … با حجامت کردن تسکین می یابند.

فواید حجامت کردن در افزایش سلامت کلی:

حجامت کردن با برطرف کردن مشکلات مختلف باعث افزایش سلامت انسان می شود. از فواید حجامت کردن برای سلامتی می توان افزایش گردش خون، بهبود اکسیژن رسانی بافت ها، ساخت عروق خونی، کاهش چربی و قند خون، کاهش فشار خون، افزایش انرژی و … اشاره کرد.
اصلاح مزاج بافتی و کلی بدن، تخلیه سموم بافتی بدن، کاهش حرارت بافتی بدن از دیگر فواید حجامت کردن است. از طریق حجامت کردن گردش خون در آن نقطه مورد نظر افزایش پیدا می کند و اگر عفونتی در آن ناحیه وجود داشته باشد سریعتر به سیستم ایمنی بدن میرسد و سیستم ایمنی با تولید پادتن علیه این عفونت مبارزه خواهد کرد.

فواید حجامت کردن در کاهش بیماری های دستگاه گوارش:

بادکش در حجامت باعث تحریک روده و دستگاه گوارش می شود و به درمان اختلالات دستگاه گوارش مانند زخم معده، یبوست و تنبلی روده کمک می کند.

فواید حجامت کردن برای چشم:

تقویت قوای بینایی چشم یکی از فواید حجامت کردن است و بیماری های چشمی مانند عفونت، گل مژه، ریزش مژه ابرو را برطرف می کند.

فواید حجامت کردن برای پا:

فواید حجامت کردن برای پا شامل از بین بردن سندروم بیقراری پا، واریس و اسپاسم عضلات پا، کاهش دردهای مفصلی زانو و … می شود.

فواید حجامت کردن در رفع بیماری های زنان:

حجامت کردن می تواند التهاب رحم و تخمدان، عفونت مجاری ادرار و مثانه، کیست تخمدان و فیبروم رحم را برطرف کند.

فواید حجامت کردن در کاهش و از بین بردن بیماری های روانی:

حجامت کردن قادر به درمان و کاهش نشانه های برخی بیماری های روانی است. برخی از بیماری های روانی که حجامت قادر به از بین بردن آنها است شامل افسردگی، اضطراب و دلهره، بیماری های اعصاب،

فواید حجامت کردن برای بیماری های دهان:

برای بهبود زخم ها و بیماری های دهان و دندان حجامت کردن مفید واقع می شود.

نکات مهم قبل از حجامت کردن:

حجامت کردن

 • برای اینکه از فواید حجامت کردن بهره مند شویم، باید چندین نکات را به خاطر بسپاریم و رعایت کنیم تا روش درمانی بیشترین فایده را برای ما داشته باشد.
 • نباید با شکم خیلی سیر یا خیلی گرسنه حجامت کنید. اگر حجامت کردن در زمان گرسنگی انجام شود فایده ای ندارد و حجامت کردن قادر به از بین بردن بیماری همراه با خون گیری نخواهد بود.
 • نباید ۱۲ ساعت قبل از آن سیگار بکشید.
 • یک ساعت قبل از حجامت کردن شربت عسل، ماءالشعیر و مایعات فراوان یا آب انار بنوشید تا غلظت خون شما را کاهش دهد.
 • هنگام حجامت کردن اگر انگشتر عقیق دارید آن را از دستتان در آورید. یا اگر عینک می زنید در هنگام انجام آن عینک را از چشمان خود بردارید.

نکات مهم بعد از حجامت کردن:

بدون شک فواید حجامت کردن بدون مراقبت های بعد از آن حاصل نمی شود. بهتر است در مورد رفتار های بعد از حجامت کردن اطلاع داشته باشید و آنها را به کار بگیرید تا اثرات مثبت این روش آشکار شوند.

 • ۲۴ ساعت بعد از حجامت کردن ورزش یا کار سنگین نکنید.
 • برای پیشگیری از ضعف و بی حالی بعد از حجامت کردن، بهتر است شربت عسل میل کنید.
 • نباید تا ۱۲ ساعت پس از حجامت کردن سیگار بکشید.
 • نباید حداقل تا ۱۲ ساعت بعد از حجامت رابطه جنسی داشته باشید.
 • بهتر است تا ۲۴ ساعت بعد از آن از مصرف ماهی، لبنیات، غذاهای شور یا تند و غذاهای سرد خودداری کنید.
 • برای پیشگیری از هر گونه عفونت احتمالی حداقل تا ۱۲ ساعت بعد از حجامت کردن حمام نکنید.

فواید حجامت کردن در چه فصلی بیشتر است؟

بهترین فصل را برای استفاده از فواید حجامت کردن فصل بهار دانسته اند. زیرا در این فصل مواد زائد بیشتری در خون جمع می شود و حرارت عمقی بدن به سطح می آید و ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. از طرفی به دلایل نامعلومی تعداد سکته قلبی در فصل بهار بیشتر از باقی فصل های سال است. حجامت کردن در این فصل باعث کاهش حرارت بدن انسان و تعدیل مزاج و همچنین پیشگیری از سکته قلبی می شود. پس از فصل بهار، پاییز فصل مناسبی برای انجام حجامت است.
حجامت کردن در فصلهای گرم و سرد سال به ویژه در دی ماه به هیچ وجه توصیه نمیشود. زیرا باعث ایجاد مشکلات مختلف و احساس ضعف به ویژه در میانسالان می شود.
علاوه بر این، باید به ساعتی از روز نیز که قرار است حجامت انجام شود نیز توجه شود. بهتر است ساعتی از روز را برای اینکار در نظر بگیریم که هوا کمی معتدل تر از باقی ساعات روز است. معمولا ابتدای روز زمان مناسب تری است. ساعات پایانی شب برای انجام حجامت زمان خوبی نیست.
بنابراین برای استفاده هر چه بیشتر از فواید حجامت کردن باید به زمان انجام آن نیز دقت کرد.

فواید حجامت کردن نسبت به روش های درمانی دیگر:

برای انواع درد ها و بیماری هایی که به آنها اشاره شد روشهای درمانی دارویی و شیمیایی نیز وجود دارد. اما فواید حجامت کردن باعث می شود نسبت به روش های دیگر برتری داشته باشد. در اینجا به برخی از فواید حجامت کردن نسبت به روش های درمانی دیگر اشاره می کنیم:

این روش درمانی اگر توسط متخصص با تجربه انجام شود و نکات لازم قبل و بعد از انجام آن به خوبی رعایت شود، بدون عوارض جانبی است. در صورتی که روش های دارویی و شیمیایی هرگز بدون عوارض نیستند و در مواردی عوارض و حساسیت های جدی برای فرد ایجاد می کنند.
-حجامت کردن را میتوان برای تمام سنین از نوزادی گرفته تا میانسالی به کار برد. اما برخی درمانهای دارویی و شیمیایی به خاطر عوارضی که دارند برای کودکان و نوزادان ممنوع هستند.
– نیاز به تجهیزات فنی و اجرایی خاصی ندارد و با ابزارهایی نیز ساده می تواند در درمان بیماری های سخت موثر باشد.
– حجامت کردن محدود به بیمارستان و تجهیزات پزشکی بیمارستان نیست. حجامت به روش سرپایی انجام می شود و در دسترس تر انواع دیگر روش ها است.

چه کسانی نمی توانند از فواید حجامت کردن بهره مند شوند؟

درست است که حجامت کردن فواید بسیار زیادی دارد و در درمان و کاهش بسیاری از بیماری ها نیز موثر است، اما همه افراد نمی توانند از فواید حجامت کردن بهره ببرند. برخی از افراد به دلیل شرایط خاصی که دارند نمی توانند از این روش درمانی استفاده کنند. در صورت انجام حجامت ممکن است بیماری آنها شدت یابد یا درگیر مشکلات دیگری شوند.

آنهایی که از فواید حجامت کردن بی بهره می مانند این دسته از افراد هستند:

 1. نوزادان از بدو تولد تا چهار ماهگی (مگر در شرایط خاص و اضطراری با تشخیص پزشک)
 2. زنان باردار تا چهار ماهگی بارداری،
 3. افرادی که کم خون هستند و کمبود پلاکت خون دارند،
 4. افرادی که به فشار خون مبتلا هستند،
 5. افرادی که بدن ضعیفی دارند و سوخت و ساز بدنشان کم است،
 6. افرادی که دارای طبع سرد یا بلغم هستند،
 7. برای خانم ها در دوران عادت ماهانه توصیه نمی شود،
 8. آنهایی که به تازگی واکسن دریافت کرده اند نباید حجامت انجام دهند،
 9. افرادی که مبتلا به بیماری های خاصی مانند هموفیلی، صرع و … هستند،
 10. افرادی که دچار بیماری هایی هستند که غدد لنفاوی را درگیر می کند،
 11. افرادی که بالای ۶۰ سال سن دارند.

بهترین سنی که می توان از فواید حجامت کردن بهره مند شد چه سنی است؟

به طور کلی حجامت کردن را برای افراد بالای ۲ سال مجاز می دانند. البته در دوران نوزادی نیز فقط در موارد خاص و ضروری؛ مانند زردی؛ آن هم با تشخیص پزشک باید انجام شود.
حجامت کردن در افراد بالای ۶۰ سال نیز توصیه نمی شود. زیرا حجامت کردن برای این انجام می شود که حرارت داخلی بدن را کاهش دهد و متعادل کند. با بالا رفتن سن، مزاج بدن خود به خود و به تدریج به سمت سردی می رود. بنابراین اگر در افراد بالای ۶۰ سال حجامت انجام شود، بدن به سردی بیشتر سوق پیدا می کند و مزاج سرد غلبه پیدا می کند. در این صورت ممکن است مشکلات دیگری نیز برای فرد پیش بیاید.

حتماً بخوانید:


آموزش های تصویری [آرشیو]

کیک آووکادو

طرز تهیه کیک با آووکادو

طرز تهیه باقلوا ترکیه

طرز تهیه باقلوای ترکیه فیلم مرحله به مرحله

طرز پخت مرغ با سس عسل

طرز پخت مرغ با سس عسل

کلم بروکلی کسادیا

طرز تهیه کلم بروکلی کسادیا

میوه آرایی با هندوانه

آموزش میوه آرایی با هندوانه

غذای هندی

غذای هندی خوشمزه و لذیذ

4 نوع دسر خوشمزه

دسر آسان و خوشمزه

غذای سالم و رژیمی

غذای رژیمی با سبزیجات

سالاد سزار خوشمزه و سالم و رژیمی

وبلاگ [آرشیو]

شکر کاستور آشنایی با شکر کاستور

شکر کاستور که تحت عنوان شکر کاستر نیز شناخته می‌شود یکی از انواع شکرهای دانه ریزی است که در قنادی به کار می‌رود. این نوع شکر به علت داشتن دانه‌ها و گرانول‌های فوق‌العاده ریز به راحتی در آب حل می‌شود و برای موارد شیرینی‌پزی که در آن نیازی به حرارت وجود نداشته باشد مثل شیرین کردن برش‌های میوه به کار می‌رود. در بسیاری موارد پودر قند جایگزین بسیار خوبی برای شکر کاستور به حساب می‌آید.

خوراکیهای مفید برای افزایش قد خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، چه خوراکی هایی هستند؟

خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، جزو خوراکی هایی هستند که بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که، نمی توانند دارای تاثیر مثبتی بر روی آنها برای افزایش قد داشته باشند. عده ای تصور می کنند که افزایش قد تنها تا پایان دوران بلوغ امکان پذیر است اما لازم به ذکر است که شما تا سن ۲۰ سالگی نیز می توانید با مصرف خوراکیهای مفید برای افزایش قد، قد خود را افزایش دهید.

خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر را میشناسید؟

در این مقاله به خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر و همچنین سلامت مادر و فرزند اشاره می کنیم.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد دانه چیا و نحوه استفاده

در آمریکا چیا را به عنوان دانه ای می شناسند که در عروسکهای سفالی به شکل حیوانات کشت می شود تا پس از سبز شدن به پشم بدن آنها شباهت پیدا کند (مثل سبزه های عید نوروز ما) اما چیا در حقیقت نوعی ابر غذاست.

خوراکیهای مفید برای افراد دیابتی را می شناسید؟

در این مقاله به بیماری دیابت و خوراکی های مفید برای افراد دیابتی اشاره شده است.

دستور پخت [آرشیو]

طرز تهیه ادویه آبادانی آشنایی با طرز تهیه ادویه آبادانی

ادویه آبادانی که به ادویه 24 قلم یا ادویه آبادانی خورشتی نیز معروف است، یکی از شناخته شده­ ترین ادویه­ های جنوب ایران محسوب می­شود. همانطور که از نام آن پیداست، 24 گیاه مفید در ترکیب آن بکار رفته است. در این مقاله شما را با طرز تهیه ادویه آبادانی آشنا می­کنیم.

طرز تهیه ادویه کاری آشنایی با طرز تهیه ادویه کاری

ادویه کاری یکی از پر مصرف ­ترین ادویه­ هایی است که ب­خصوص در کشورهای شرقی مانند ایران رواج دارد. این ادویه از سبزیجات مختلفی تشکیل شده است که هر یک به ­تنهایی خواص زیادی برای سلامتی دارد. طرز تهیه ادویه کاری بسیار آسان است و می­توانید آن را در منزل تهیه و در غذاهای خود استفاده کنید. برای آشنایی با طرز تهیه ادویه کاری با ما همراه باشید

طرز تهیه ادویه گوشت آشنایی با طرز تهیه ادویه گوشت

گوشت قرمز به اشکال گوناگونی مانند استیک، بیفتک، گوشت کبابی و گوشت خورشتی مورد استفاده قرار می­گیرد. اما این غذای خوشمزه چنانچه با ادویه مخصوص طعم دار نشود، بو و طعم زخم آن باعث اذیت برخی از افراد می­شود. در این مطلب طرز تهیه ادویه گوشت را به شما آموزش می­دهیم.

طرز تهیه ادویه مرغ آشنایی با طرز تهیه ادویه مرغ

ادویه مرغ یکی از پرکاربردترین ادویه ­هایی است که در یک آشپزخانه ایرانی دیده می­شود. این ادویه مخلوطی از چند سبزی و چاشنی خوش طعم و خوش عطر است. استفاده از ادویه مخصوص مرغ می­تواند نقش مهمی در کاهش بوی زخم مرغ داشته باشد. پس با ما همراه باشید تا طرز تهیه ادویه مرغ را به شما آموزش دهیم.

طرز تهیه ادویه پاپریکا آشنایی با طرز تهیه ادویه پاپریکا خانگی

پاپریکا یک ادویه مجارستانی است و همان فلفل دلمه­ای خشک و پودر شده است. پاپریکا علاوه ­بر طعم و رنگ خوبی که به غذا می­دهد، برای سلامتی نیز بسیار مفید است. طرز تهیه ادویه پاپریکا آسان است. با این مقاله همراه باشید تا شما را با طرز تهیه این ادویه فوق ­العاده آشنا می­کنیم.

طرز تهیه ادویه ماهی آشنایی با طرز تهیه ادویه ماهی

آموزش طرز تهیه ادویه ماهی به ­شدت توصیه می­شود. چراکه بیشتر افراد به­ دلیل وجود بوی زخم ماهی و دیگر غذاهای دریایی از مصرف آنها خودداری کرده و به ­این ترتیب خود و خانواده خود را از مزایای زیاد غذاهای دریایی به ­ویژه ماهی محروم می­کنند. با ما همراه شوید تا شما را با طرز تهیه این ادویه خوش عطر آشنا کنیم.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.