ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

راههای از بین بردن شپش و شناخت این حشره ی انگلی
توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

شپش ها معمولا به روش ها مختلفی به وجود می آیند و راههای از بین بردن شپش ها نیز بسیار متنوع است. باید این مسئله را بدانیم که علت به وجود آمدن شپش ها هرگز رعایت نکردن بهداشت نیست. بلکه آلودگی های محیطی تاثیر بسیاری در ابتلا به این بیماری در افراد دارد. پس باید برخی موارد را رعایت کنید تا مبتلا به این حشره انگلی نشوید.

راههای از بین بردن شپش و شناخت این حشره ی انگلی

شپش ها یک نوع از حشرات بی بال هستند که در هر فردی ممکن است به وجود آیند. این که شخص چه سنی دارد و چه جنسی اصلا در ابتلا به این بیماری دارای اهمیت نیست. راههای از بین بردن شپش نیز بسیار است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. شپش ها دارای سابقه ی تاریخی بسیاری هستند. تا جایی که حتی افراد در دوران قبل از تاریخ نیز به این بیماری مبتلا می شدند. شپش از نوع انگل است. انگل های اجباری که بدون داشتن میزبان خود زندگی نمی کنند. این دسته از انگل ها فقط قادر هستند در بدن انسان زندگی کنند. پس نمی توانیم بگوییم که حیوان خانگی هم چون سگ، گربه و یا هر حیوان دیگری به این انگل مبتلا شده اند. به همین دلیل باید از راههای از بین بردن شپش خانگی نیز برای از بین بردنشان استفاده کنیم.
این بیماری ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد . اما بیشتر از همه کودکان دبستانی و پیش دبستانی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. ما به هیچ عنوان نمی توانیم بگوییم دلیل ابتلا به بیماری شپش حتما حمام نرفتن، یا رعایت نکردن موارد بهداشتی در هر زمینه است. زیرا این مسائل دلیل ابتلا به شپش سر نیستند. حتی گاهی برخی از افراد را مورد تمسخر قرار می دهیم که چون فرد کثیفی هستی یعنی شپش داری. اما این مسئله چندان صحت ندارد. می توانیم بگوییم ممکن است این ویروس در افرادی که کاملا موارد بهداشتی را رعایت می کنند نیز ایجاد شود. پس شپش فقط سراغ آدم های کثیف و بد بو نمی رود. اگر هر روز حمام کنید هم باز ممکن است به این حشره ی کوچک مبتلا شوید. پس راههای از بین بردن شپش از طریق اب چندان معتبر نیستند.

همه چیز در مورد شپش ها

همانطور که گفتیم شپش ها نوعی حشره هستند که هر فردی با هر موقعیت و جنسی ممکن است به آن مبتلا شود. معمولا بچه هایی که در مناطق پرجمعیت و شلوغ زندگی می کنند در ابتلا به این حشره مستعد تر هستند. علت آن هم شلوغ و یا پر جمعیت بودم محیط نیست، بلکه علت آن تماس بیشتر با افراد آلوده به این حشرات است. به گونه ای که ممکن است در شرایطی قرار بگیرند که مجبور شوند در مکانی استراحت نمایند که افراد آلوده به شپش استراحت کرده اند. یعنی در محلی بخوابند که فردی مبتلا به شپش خوابیده است. پس یکی از راههای از بین بردن شپش این است که مراقب آلودگی های محیط اطراف خود باشیم. این را باید بگوییم که شپش معمولا در ارتباط مستقیم سر با سر انتقال می یابد. مثل زمانی که دو کودک برای درس خواندن در کنار هم قرار دارند و سر های آن ها به هم نزدیک است. یا انواع بازی هایی که کودکان با یکدیگر انجام می دهد و در این بازی از کلاه، روسری، شال گردن، برس مو و هر چیزی که به سر مربوط است را به یکدیگر می دهند. این کودکان بیشتر در خطر ابتلا به شپش هستند.
شپش ها فقط سی ثانیه طول می کشد تا از سر فردی به فرد دیگر منتقل شوند. این را همیشه به خاطر داشته باشید که شپش های حیوانات با شپش سر انسان کاملا با هم متفاوت بوده از این رو قابل انتقال به یکدیگر نیستند. راههای از بین بردن شپش در انسان و حیوان نیز متفاوت است. شپش های موجود در سر انسان موجب خارش شدید شده و در برخی موارد نی منجر به عفونت پوستی گردید و پشت سر و پشت گوش را زرد زخم فرا می گیرد.
معمولا این نوع خارش ها در قسمت پشت سر و گوش از شدت بیشتری برخوردار است. زمانی که شپش شروع به حرکت می کند و از سمت دو طرف شروع شده و به مرکز می رسد اولین علائم بالینی در سر بروز می کند. اما از آنجایی که معمولا به صورت یک رفلاکس، زمانی که می فهمیم کسی شپش دارد ناخودآگاه سر ما شروع به خارش می کنید، نمی توانیم بگوییم خارش سر مطمئنا دلیل ایجاد شپش در سر است.

پس صرفا خارش سر نمی تواند دلیل کافی برای داشتن شپش باشد. باید به پزشک مراجعه نمایید تا ایشان تایید کنند که شما شپش گرفته اید.پس از آن راههای از بین بردن شپش را در پیش بگیرید. این شپش ها به دلیل چسبیدن به قاعده ی مو نمی گذارند شما به راحتی آن ها را با چشم ببینید و به نوعی خودشان را مخفی می کنند. از طرف دیگر به دلیل این که از نور و گرما فراری هستند معمولا در تاج سر قرار می گیرند. پس اگر رشک های چسبیده به هم را در روی مو های خود مشاهده کردید شک نکنید که می تواند یک دلیل برای ابتلا به شپش باشد. پس به دنبال راههای از بین بردن شپش باشید.
شپش های ماده معمولا در یک روز ۳ تا ۴ تخم می گذارند. این تخم گذاری دقیقا به گونه ای صورت می پذیرد که در فاصله های ۳ تا ۴ سانتی متری و بر روی محور مو قرار می گیرند. تا پس از رشد به راحتی بتوانند از پوست سر تغذیه کنند. تخم هایی که شپش ماده بر روی سر می گذارد حالت چسبناک دارند. از این رو کاملا به موی سر چسبیده و تکان نمیخورند. اصولا یک هفته طول می کشد تا این تخم ها بشکنند و شپش ها از تخم بیرون بیایند. پس از آن در طی سه دوره رشد می کنند و به بلوغ می رسند. تنها نکته ی جالب این حشرات در اندازه ی آنهاست. این شپش ها در بالغ ترین حالت خود افزایش اندازه ای معادل یک کنجد دارند و بیش از این بزرگ نمی شوند. پس استفاده از راههای از بین بردن شپش می تواند در این مسئله کمک شایانی به ما کند. با چشم دیدن این موجودات ریز کمی سخت است. آن هم به دلیل تنوع رنگی این حشرات است. که در رنگ های سفید تا قهوه ای متغیر هستند.

قدرت دوام شپش در برابر آب و انواع آنها

شپش ها تقریبا چیزی معادل ۶ ساعت می توانند در زیر آب دوام بیاورند. معمولا کسانی که به شپش مبتلا هستند خارش پوست سر دارند. اما این مسئله نمی تواند به قطعیت نشان دهنده ی ابتلا به شپش باشد. زیرا برخی بیماری ها دیگر همچون اگزما، حساسیت به شامپوی مورد استفاده، شوره سر و دیگر موارد نیز ممکن است در سر ایجاد خارش نماید. پس باید راهکاری بدانید که به شما کمک کند بیماری شپش را تشخیص دهید. یکی از راههای از بین بردن شپش استفاده از شانه است. برای این کار شما می توانید از یک شانه دندانه ریز استفاده کرده و از قسمت فرق سر موهای سر را باز کرده و بررسی نمایید. اگر شپش بر روی مو مشاهده کردید با همان شانه شپش را از روی موی خود جدا کنید.
از طرفی چون شپش ها می توانند به مدت ۶ ساعت در آب دوام بیاورد، پس حمام کردن یا نکردن نمی تواند دلیل بر ابتلا به ویروس شپش باشد. یک مزیت جالب شپش ها در این است که در بین افراد بیماری ها را به یک دیگر منتقل نمی کنند.
می توانیم شپش ها را به سه دسته تقسیم نماییم. این شپش ها دارای علائم یکسانی هستند ولی در قسمت های مختلف بدن لانه می کنند. راههای از بین بردن شپش ها نیز متفاوت است. شپش نوع اول که شپش سر است. این شپش روی سر، اطراف گردن و گوش زندگی می کند. شپش نوع دوم شپش بدن است. این شپش ها از روی بدن فرد مبتلا و یا از روی تختخواب او به فرد دیگر منتقل می شود. و در نهایت شپش نوع سوم که در ناحیه ی تناسلی به وجود می آید. این شپش بر روی موهای زائد بدن و پوست ناحیه ی تناسلی رشد و زندگی می کند. تخم شپش ها معمولا به شکل گرد و یا بیضی هستند که دقیقا بر روی ساقه ی مو می چسبند. شپش ها فقط در صورتی به بدن فرد دیگر منتقل می شوند که سرها به هم نزدیک شده و شپش بر روی سر فردی دیگر بخزد. وگرنه نه پر پرواز دارد و نه می پرد.
شپش ها معمولا از خون تغذیه می کنند. به گونه ای که با گاز گرفتن پوست سر و سوراخ کردن آن مایعی را از بزاق خودشان وارد مویرگ ها کرده و از آن ناحیه شروع به تغذیه می کنند. شپش ها هر ۴ یا ۵ روز عمل تغذیه را انجام می دهند. شپش سر بر روی ریشه ی موهای پشت سر، گردن و اطراف گوش بیشتر وجود دارد.

انواع شپش های ویژگی های آنها

شپش ها به دسته تقسیم می شوند. شپش سر، شپش عانه و شپش بدن. راههای بین بردن شپش ها در انواع مختلف آنها به گونه های متفاوتی بروز می کند.
شپش های سر: این نوع از شپش ها دارای رنگی خاکستری هستند و بدنی کشیده دارند. در لابه لای موها و مخصوصا نواحی گوش قرار می گیرند. اگر فردی به این نوع شپش مبتلا شود ممکن است حتی در محاسن او نیز شپش رسوخ نماید. این شپش ها می توانند ساعت ها در یک محل ساکن باشند و از پشت خون گرفته و تغذیه نمایند. شپش های سر نسبت به شپش های تن و بدن از قدرت تحرک کمتری برخوردارند و به نوعی می توانیم بگوییم تنبل هستند. این شپش ها پس از دو هفته به شپش های بالغ تبدیل می شوند و به سرعت نیز جفت گیری می کنند. از جمله راههای از بین بردن شپش سر می توانیم به استفاده از شامپوی پرمترین اشاره نماییم.
شپش های تن و بدن: این شپش ها معمولا شبیه به شپش های سر هستند و تنها تفاوتی که با شپش های سر دارند در رنگ و اندازه ی آنهاست. شپش های تن رنگی شفاف تر داشته و کوچک تر از شپش های بدن می باشند. این شپش ها معمولا در بین درز ها و چین های لباس های زیر ساکن می شوند و محل سکونت آنها این محل ها می باشد. تحرک شپش های بدنی نسبت به شپش های سر بسیار بیشتر است از این رو باعث شدید شدن آلودگی در بدن شده و تخم های خودشان را در موهای ریز بدن جای می گذارند.
اگر دمای بدن مناسب باشد، تقریبا معادل ۲۲ تا ۳۶ درجه سانتی گراد، این شپش ها به سرعت و در مدت ۵ تا ۷ روز تبدیل به لارو می شوند و قابلیت تخم ریزی پیدا می کنند.
یکی از راههای از بین بردن شپش دور کردن آن از بدن میزبان است. این شپش ها را به مدت ۱۰ روز از بدن دور بمانند نمی توانند زنده بمانند و خود به خود می میرند. روش دیگر استفاده از شامپوهای لوسیون گامابنزن و یا شامپوهای پرمترین است.
شپش های عانه: این شپش ها که به رنگ خاکستری هستند معمولا در بخش های مرطوب بدن رشد می کنند و سکونت دارند. این شپش ها از قدرت تحرک بسیار کمی برخوردارند و تنبل هستند. وقتی به خون خواری مشغول هستند حتی ممکن است بیش از دو روز در همان محل باقی بمانند و تکان نخورند.
این نوع شپش ها معمولا از طریق تماس های جنسی منتقل می شوند. از این رو به ندرت می توانیم این نوع شپش ها را در کودکان و مدارس مشاهده نماییم. این نوع از شپش معمولا در مردان بیشتر شیوع دارد و شدت و علائم آن نیز بیشتر است. زمانی که این شپش ها به خون خواری مشغول باشند در محل ایجاد نقاط آبی می کنند. از این رو می توانید به راحتی این شپش ها را شناسایی نمایید. راههای از بین بردن شپش عانه مسلما باید با مراجعه به پزشک صورت پذیرد.

چگونگی تشخیص شپش ها

برای این که بتوانید شپش ها را تشخیص دهید باید تخم، رشک و یا خود شپش را در مو یا بدن مشاهده نمایید. برای این کار می توانید از شانه های مخصوص استفاده کنید و یا سرتان را بر روی یک حوله سفید خم کنید و موهایتان را با شانه ی مخصوص شانه بزنید. به این طریق می توانید به راحتی تشخیص دهید که آیا به شپش مبتلا شده اید یا خیر. پس از این که متوجه شدید موهایتان دارای شپش است می توانید در سینک دستشویی یا وان حمام خم شوید و موهایتان را بشویید.
جاهای گرم و تاریک بهترین محل برای رشد شپش ها هستند و پس این مسئله را در نظر بگیرید که یکی از راههای از بین بردن شپش شستن موها با آب بسیار سرد است. آن هم به مدت بیش از نیم ساعت، زیرا در غیر این صورت شپش ها از بین نمی روند.
اگر این شپش ها درمان نشوند چه مشکلاتی به همراه خواهند داشت؟
این مسئله را مد نظر قرار دهید که اگر در یک خانواده فقط یک نفر دچار بیماری شپش شود باید تمام اعضای خانواده مورد درمان قرار بگیرند. زیرا این ویروس به راحتی و در اثر نزدیکی سر فرد مبتلا به فرد پاک منتقل می شود. انقدر سریع این انتقال صورت می گیرد که نمی توانید با اطمینان خاطر تمام بگویید موهای شما دچار شپش نشده است.
به همین دلیل اگر در سر کشی شپش مشاهده نمودید هر چه سریع تر از او دور شوید و با انواع راههای از بین بردن شپش سعی کنید این شپش ها را از او نیز دور نمایید. حتی اگر در موی خودتان شپشی مشاهده نکردید و یا معاینه ی پزشک نیز نشان داد که شپش ندارید باز هم سعی کنید روش های درمان را پیش بگیرید.
یکی از تنها راههای از بین بردن شپش این است که همه ی افراد خانواده به صورت همزمان مورد درمان قرار بگیرند. اگر فقط یکی از افراد خانواده اقدام به درمان و یا پیشگیری از این بیماری ننماید می تواند درمان مابقی اعضای خانواده رانیز خنثی نموده و تمام تلاش آنها را از بین ببرد. برخی راههای از بین بردن شپش باید پس از یک هفته مجددا تکرار شوند تا نتیجه ی بهتری گرفته شود.
برخی موارد را هرگز فراموش نکنید، به هیچ عنوان از یک برس، از یک شانه، از یک شال، از یک روبالشتی، از یک ملحفه و یا حتی از یک روسری استفاده نکنید. باید برای استفاده از همه ی این موارد آنها را در آب داغ بشویید. آن هم به مدت بیش از نیم ساعت. زیرا شپش ها می توانند به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در آب باقی بمانند و زنده باشند. از این رو آب داغ می تواند در این مدت باعث از بین رفتن شپش ها شود.
در منزل این مسئله را نیز مد نظر قرار دهید که باید فرش ها، موکت ها و مبلمان را شسته و ضدعفونی ننماید. زیرا شپش ها باید از خون تغذیه کنند از این رو نمی توانند بر روی این محیط ها دوام بیاورند و زنده بمانند.
اگر بیماری شپش درمان نشود می تواند بیماری های عفونی بیشماری برای شما به بار آورد از جمله ی این بیماری ها می توانیم به ریزش مو و عفونت های باکتریایی اشاره نماییم. پس راههای از بین بردن شپش را فرا گرفته و مو به مو آن ها را انجام دهید. مبادا شپش های سر را نادیده بگیرید.

راههای از بین بردن شپش به روش خانگی

یکی از روش های درمان شپش سر، کندن تخم های شپش از روی موی سر به وسیله ی شانه است. اما این روش بسیار زمان بر است. به همین منظور ما چند مورد از راههای از بین بردن شپش به روش های خانگی را برای شما بین می کنیم تا از این روش ها استفاده نمایید.

۱٫ کندن تخم های شپش با شانه زدن مو

اولین مورد از راههای از بین بردن شپش سر استفاده از یک شانه ی مخصوص ضد شپش است. می توانید این شانه را از داروخانه تهیه نمایید. سپس موها را با ان شانه زد و تخم های شپش را از روی سر جدا کنید. آلبانو کروچه چند سال قبل تمام شپش های روی سر کودکانش را با دست جدا نمود و زمان بسیاری برای آن صرف کرد اما امروزه با استفاده از این شانه های می توانید این عملیات را یا سرعت و دقت بیشتری انجام دهید. دقت داشته باشید تا زمانی که حتی یک تخم شپش روی سر شما باقی باشد امکان خلاصی از شر این حشره وجود ندارد.

۲٫ راههای از بین بردن شپش با سرکه

سرکه به عنوان یکی از روش های از بین بردن شپش بسیار موثر است. اسید استیک موجود در سرکه می تواند در نابودی شپش های سر بسیار موفقیت آمیز عمل کند. حتی سرکه شپش های مرده را نیز از روی سر پاک می کند. مقداری از سرکه را با روغن معدنی مخلوط کنید و هر شب بر روی مو های خود بمالید و صبح با شامپو موهایتان را بشویید. و یا سرکه را با آب مخلوط کرده و موهای تازه شسته ی خود را با این محلول آبکشی نمایید. پس از ده دقیقه دوباره موها را با آب بشویید.

۳٫ استفاده از مایونز برای از بین بردن شپش

مایونز می تواند با موفقیت بالا این حشرات کوچک را خفه کرده و از بین ببرد. از جمله راههای از بین بردن شپش با مایونز می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.
تمام موهایتان را به سس مایونز آغشته کنید سپس موهایتان را محکم ببندید و کلاه حمام بگذارید. بگذارید این سس حداقل ۵ تا ۶ ساعت روی موهایتان بماند. پس از آن موهای خودتان را به خوبی بشویید. بعد موهایتان را با سشوار خشک کرده و از شانه ی مخصوص ضد شپش استفاده کنید.

۴٫ روغن نارگیل داروی موثر در مرگ شپش ها

روغن نارگیل نیز همچون سس مایونز موجب خفگی در شپش ها شده و در نهایت آنها را می کشد. برای این که از روغن نارگیل به عنوان یکی از راههای از بین بردن شپش استفاده کنید باید ابتدا سه قاشق روغن نارگیل را گرم کرده و با کافور مخلوط کنید. این مایع را بر روی سر مالیده و تمام شب با ان بخوابید. روز بعد موهایتان را بشویید و پس از خشک کردن با سشوار از یک شانه ضد شپش استفاده کنید.

۵٫ راههای از بین بردن شپش با استفاده از پیاز

پیاز یکی دیگر از راه های درمانی شپش است. که به دلیل داشتن گوگرد موجود در پیاز شپش ها را به راحتی از بین می برد. چند عدد پیاز را درون مخلوط کن بریزید تا به شکل خمیری در آید سپس اب این خمیر را از طریق صافی گرفته و روی سر بمالید. بگذارید این آب حداقل ۲ ساعت بر روی سر شما بماند پس از آن موها ی خود را بشویید و از شانه ی ضد شپش استفاده نمایید.

۶٫ از بین بردن این حشره با روغن درخت چای

استفاده از روغن درخت چای یکی دیگر از راههای از بین بردن شپش است. این روش می تواند منجر به تسکین خارش و از بین بردن شپش ها شود.

۷٫ آبلیمو و خلاصی از شپش ها

آب لیمو ترش از آنجایی که دارای خاصیت اسیدی است می تواند یکی از راههای از بین بردن شپش سر باشد. کافیست این آب لیمو را با سیر مخلوط کرده و روی سر بمالید. مشاهده خواهید کرد که پس از مدتی از شر شپش ها خلاص خواهید شد.

۸٫ نیم یا یاس بنفش هندی یکی از راههای از بین بردن شپش

این گیاه داروی یک حشره کش طبیعی است و به راحتی می تواند شما را از شر شپش های موجود در سرتان خلاص کند. از طرف دیگر این گیاه خاصیت مرطوب کنندگی نیز داشته و پوست سرتان را از حالت خشک می رهاند.

۹٫ استفاده از الکل مالشی به عنوان یکی دیگر از راههای از بین بردن شپش

الکل مالشی حاوی مقادیر بسیاری از ایزوپروپیل است که در از بین بردن شپش ها موثر واقع می شود.

۱۰٫ استفاده از بادام درختی

بادام درختی یکی از موثرترین راههای از بین بردن شپش است. به این صورت که بادام ها را یک شب در آب بخیسانید. روز بعد پوست ان ها را جدا کرده و آسیاب کنید آبلیمو به آن اضافه کرده و بر روی سر بمالید. بگذارید دو ساعت بماند سپس با آب سرد بشویید. کافیست کمی در استفاده از راههای از بین بردن شپش صبور باشید.

۱۱٫ روغن زیتون و از بین بردن شپش ها

روغن زیتون به عنوان یک عامل اساسی در خفه کنندگی شپش ها بسیار موثر است. در اکثر خانه ها به راحتی یافت می شود پس استفاده از آن می تواند کم هزینه تر و موثرتر باشد.

۱۲٫ یکی از راههای از بین بردن شپش از طریق استفاده از لوسیون پرمترین ۱%

پرمترین یک نسخه ی مصنوعی از پیرترین ها می باشد. این ماده همچون پیرترین ها به سمت شپش های زنده حمله می کند. البته گزارش هایی ارائه گردیده که شپش ها در برابر این لوسیون مقاوم هستند. از طرف دیگر امکان بروز آلرژی در فرد مصرف کننده نیز وجود دارد.
روش استفاده از این راه این است که موهای مرطوب و شامپو شده ی خودتان را با این لوسیون آغشته نمایید. پس از ده دقیقه آن را با آب شسته و شانه بزنید. اگر شپش های زنده را مجددا مشاهده نمودید این روش را در هفت روز تکرار نمایید. رایج ترین راههای از بین بردن شپش استفاده از همین لوسیون می باشد. از لوسیون پرمترین به عنوان شامپوی ضد شپش یاد می کنند.

۱۳٫ استفاده از اسپینوزاد به عنوان یکی از راههای از بین بردن شپش

این لوسیون که مناسب برای درمان بیماری شپش می باشد با نام تجاری ناتراوا در بازار موجود است. این لوسیون حاوی ماده ی حشره کشی طبیعی است. آزمایشی که در ژانویه ی سال ۲۰۱۱ بر روی بیماران مبتلا به شپش صورت گرفت نشان داد که استفاده از این لوسیون به مدت ۱۴ روز بیش از ۸۶ درصد افراد را از شپش پاک نمود. این لوسیون نسبت به لوسیون پرمترین از قدرت بیشتری برخوردار بوده و رقم بالاتری از بیماری شپش را درمان می کند. پس می توانید از این لوسیون به عنوان یکی از راههای از بین بردن شپش استفاده نمایید.
برای استفاده از این لوسیون باید کم سر و ریشه ی موهایتان را تا انتها از مایع بپوشانید. پس از آن بگذارید ده دقیقه بر روی سرتان باقی بماند و بعد موهای خودتان را بشویید. این لوسیون می تواند عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد. از جمله ی این عوارض می توانیم به سوزش چشم و پوست اشاره نماییم.

۱۴٫ راههای از بین بردن شپش با استفاده از وازلین یا ژلهای حالت دهنده ی مو

ما هیچ تحقیقاتی مبنی بر این که وازلین یا ژل موی سر بتواند شپش ها را از بین ببرد انجام نداده ایم و راستی ان را نمی دانیم. اما برخی از افراد هستند که معتقدند این روش واقعا تاثیر گذار است. این ماده ها به دلیل چسبندگی که دارند باعث می شوند سوراخ های تنفسی شپش ها بسته شود و آنها را خفته کند.
البته وازلین در این مورد بهتر عمل می کند. ولی خب استفاده از وازلین می تواند مشکلات عدیده ی دیگری به بار آورد. آن هم پاک نشدنش از روی سر است. وازلین به راحتی از پوست جدا و پاک نمیشود . از این رو ژل های سر بهتر از وازلین از روی سر جدا میشوند و می توانید از آن ها به عنوان یکی از راههای از بین بردن شپش استفاده نمایید.
کافیست موهای سرتان را از ژل و یا وازلین بپوشانید. تمام شب را کلاه حمام استفاده نمایید و بگذارید این مایع بر روی موهایتان بماند. صبح روز بعدی موهای خودتان را بشویید و با شانه ی مخصوص آنها را شانه بزنید. از این روش باید دو بار به طور مدت یک هفته تکرار نمایید تا نتیجه ی دلخواه خودتان را بدست آورید.

۱۵٫ استفاده از لوسیون بنزیل الکل ۵%

یکی دیگر از راههای از بین بردن شپش استفاده از لوسیون بنزیل الکل است. این لوسیون از سال ۲۰۰۹ وارد بازار شد. استفاده از آن می تواند منجر به خفگی شپش ها شده و تخم های انها را نیز از بین ببرد.
از این لوسیون باید حداقل دو بار استفاده نمایید. در آزمایشی که به مدت ۱۴ روز بر روی بیماران شپشی صورت گرفت نشان داد که پس از استفاده از این لوسیون برای بار دوم به کلی شپش ها نابود شدند. البته عوارضی هم دارد که می توانیم به تحریک چشم و پوست اشاره نماییم.
باید موهایتان را در حالتی که خشک است با این لوسیون آغشته نمایید. سپس ده دقیقه صبر کنید پس از ان موهایتان را بشویید و از شامپو استفاده نمایید. با این روش شپش ها را کشته و می توانید با استفاده از یک شانه ی مخصوص شپش های مرده را از موهای سرتان جدا نمایید.
علاوه بر موارد یاد شده دیگر راههای از بین بردن شپش ها نیز وجود دارند. از جمله ی این راه ها: استفاده از پیرتروم، استفاده از سشوار حرارتی، استفاده از لوسیون ایورمکتین، درمان شپش با روش لفاف پیچی کاهشی، و در انتها نظافت منزل و استفاده از مایع های ظرفشویی. همه ی این روشها میتوانند به عنوان راههای از بین بردن شپش مورد استفاده قرار گیرند.


آموزش های تصویری [آرشیو]

تست فرانسوی خوشمزه

اسموتی کم کالری و لاغری

پیتزای سیب زمینی خوشمزه و آسان

غذاهای رژیمی و سالم با مرغ

آموزش غذای آسان چینی با نودل

آموزش کوکی های سالم برای کم کردن وزن

آموزش ۴ نوع غذایی که شما را لاغر می کند

آموزش غذای کره ای آسان

آموزش تست کره ای پرطرفدار

وبلاگ [آرشیو]

خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر را میشناسید؟

در این مقاله به خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر و همچنین سلامت مادر و فرزند اشاره می کنیم.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد دانه چیا و نحوه استفاده

در آمریکا چیا را به عنوان دانه ای می شناسند که در عروسکهای سفالی به شکل حیوانات کشت می شود تا پس از سبز شدن به پشم بدن آنها شباهت پیدا کند (مثل سبزه های عید نوروز ما) اما چیا در حقیقت نوعی ابر غذاست.

خوراکیهای مفید برای افراد دیابتی را می شناسید؟

در این مقاله به بیماری دیابت و خوراکی های مفید برای افراد دیابتی اشاره شده است.

روش خشک کردن انجیر در خانه و خواص آن

خشک کردن انجیر در خانه یکی از بهترین روش ها می باشد. شما به راحتی می توانید با استفاده از این روش های متعدد انجیر ها را خشک نمایید. البته این مسئله را نیز مد نظر قرار دهید که این روش خشک کردن انجیر ها طبیعی بوده و هیچ گونه افزودنی ای به ان اضافه نمی شود. از این رو مدت ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

خوراکیهای مفید برای افزایش هوش جنین در دوران بارداری

دوران بارداری یکی از مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی هر زوجی است بنابراین شما باید از لحاظ تغذیه و آرامش فکری بسیار مراقب سلامت خود باشید. ما دراین مقاله تمامی خوراکیهای مفید برای افزایش هوش جنین را به شما معرفی میکنیم.

دستور پخت [آرشیو]

آموزش طرز تهیه جوانه ماش

در این متن سعی شده است طرز تهیه جوانه ماش به صورت خانگی در دو روش به طور کامل شرح داده شود.

طرز تهیه ترشی سیر به روش غنچه ای و کنسوری

سیر ترشی یکی از چاشنی های خوشمزه ای است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید به راحتی طرز تهیه ترشی سیر را در دو نوع غنچه ای و کنسروی در کنار ما آموزش ببینید. سیر ترشی غنچه ای نسبت به کنسروی ماندگاری بیشتری داشته و به همین دلیل طرفداران بیشتری نیز دارد.

طرز تهیه جوجه کباب خوشمزه و خوشرنگ

یکی از خوش طعم ترین غذاها در سفره ی ما ایرانی ها جوجه کباب است. البته طرز تهیه جوجه کباب در هر منطقه ای بر حسب سلیقه متفاوت است. اما معمول ترین روشی که در تهیه جوجه کباب از آن استفاده می شود، جوجه کباب زعفرانی است. شما می توانید این روش تهیه جوجه را در متن زیر مطالعه نمایید.

طرز تهیه باقلوا شیرینی خوشمزه و خوش طعم

باقلوا یکی از شیرینی های خوشمزه و لذیذ استان یزد می باشد. اما شما به راحتی می توانید این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید. طرز تهیه باقلوا چندان مشکل نیست، به همین دلیل به راحتی می توان این شیرینی را آماده و صرف کنید. ما در این مطلب به شما طرز تهیه آن را آموزش می دهیم.

طرز تهیه جوجه ترش غذای خوشمزه شمالی

غذای جوجه ترش یکی از غذاهای معروف شهرهای شمالی است. شما می توانید به راحتی این غذای خوشمزه را در منزل تهیه نمایید. کافیست مراحل طرز تهیه جوجه ترش را در متن زیر انجام دهید. نحوه درست کردن جوجه ترش بسیار آسان است از این رو زمان زیادی از شما گرفته نمی شود.

طرز تهیه بستنی سنتی و تاریخچه ی آن

بستنی سنتی یکی از بستنی های خاص ایرانی می باشد که به دلیل داشتن گلاب و زعفران طرفداران بسیاری دارد. این بستنی در تمام فصول سال قابل تهیه می باشد و شما به راحتی می توانید طرز تهیه بستنی سنتی را فرا گیرید. این بستنی زرد رنگ بوده و طعمی زعفرانی دارد و فقط در کشور ایران تولید می شود.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.