ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

راهکار های درمان یبوست
توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

یبوست یک شرایط سخت است که در آن فرد برای خالی کردن روده های خود دچار مشکل می شود. از جمله ساده ترین راهکار های درمان یبوست تغییرات تغذیه ای و درمان با ملین ها می باشد که می تواند تاثیرگذاری خوبی در رفع این عارضه داشته باشد. یبوست مزمن می تواند یک نشانه از شرایط سلامت جدی تر باشد و نباید نادیده گرفته شود.

یبوست یک شرایط سخت است که در آن فرد برای خالی کردن روده های خود دچار مشکل می شود. از جمله ساده ترین راهکار های درمان یبوست تغییرات تغذیه ای و درمان با ملین ها می باشد که می تواند تاثیرگذاری خوبی در رفع این عارضه داشته باشد. یبوست مزمن می تواند یک نشانه از شرایط سلامت جدی تر باشد و نباید نادیده گرفته شود.

اطلاعات کلی در مورد یبوست

همانطور که می دانید روده ها جزئی از دستگاه گوارش محسوب می شوند و از معده تا مقعد ادامه دارند. روده ها شامل روده کوچک و رود بزرگ می باشند و روده بزرگ مسئول دفع زباله های جامد حاصل از مواد خوراکی به خارج از بدن فرد است. این زباله ها مدفوع نام دارند که با حرکت های روده ای به خارج از مقعد هدایت می شوند.
فیبری که درون مواد غذایی می باشد سبب افزایش حجم مدفوع و سهولت حرکت آن در روده می شود. هیدراته نگهداشتن بدن و نوشیدن مایعات به اندازه کافی در طول روز همگی موجب می شوند که فرد دچار یبوست نشود و عملکرد روده ها به نحو احسن صورت گیرد.
به طور معمول هر فرد باید در طول یک شبانه روز از یک تا سه مرتبه دفع مدفوع داشته باشد و افرادی که در طول یک هفته کمتر از سه بار دفع مدفوع دارند به یبوست مبتلا می باشند و باید حتما به دنبال درمان یبوست و رفع این بیماری باشند تا مشکلات جدی تری برایشان به وجود نیاید.

درمان یبوست

درمان های اولیه یبوست معمولا شامل تغییر رژیم غذایی روزانه می باشد که با رعایت سبک درست تغذیه ای می توان به سرعت موجب رفع عارضه شد. تغییرات حاصله در رژیم غذایی شامل موارد زیر است:

  • افزایش مصرف خوراکی های حاوی فیبر
  • نوشیدن مایعات فراوان البته به جز نوشیدنی های گازدار و الکلی
  •  مصرف میوه جات و سبزیجات تازه و ارگانیک

درمان یبوست با دارو و جراحی

اگر یبوست با تغییرات ایجاد شده در رژیم غذایی فرد بهبود پیدا نکند پزشک با استفاده از دارو های مناسب و فرآیند جراحی به درمان بیماری خواهد پرداخت. البته جراحی راهکاری است که به عنوان آخرین مرحله و در صورت عدم پاسخگویی هیچکدام از روش ها اعمال خواهد شد. در حقیقت جراحی هنگام انسداد کامل روده ها و یا ایجاد شکاف مقعدی یا روده ای انجام خواهد گرفت.

دارو هایی که برای درمان یبوست و تحت نظر پزشک تجویز می شوند شامل موارد زیر می باشند:

  • ملین های حجم دهنده که از فیبر تشکیل شده اند.
  • مسهل های نرم کننده مدفوع
  • استفاده از شیاف که نوعی محرک برای حرکت روده ای به شمار می رود.
  • ملین های اسمزی
  • ملین های روغنی

توجه داشته باشید که دارو هایی که در نقش مسهل سبب درمان یبوست می شوند باید حتما با تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرند. هنگامی که بیمار نتیجه مورد را نظر را از این دارو ها گرفت باید سریعا نسبت به قطع دارو اقدام نماید چرا که استفاده بیش از حد نیاز از این دارو ها می تواند خطرناک باشد.

درمان یبوست یا پیشگیری از آن؟

اگر فرد در طول زندگی عادی نکاتی کوچک را رعایت کند به قولی توانسته است که از بروز یبوست جلوگیری کرده و دیگر نیازی به درمان یبوست ندارد. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و بخصوص افرادی که در طول سفر به این بیماری مبتلا می شوند باید بیشتر دقت کنند تا به یبوست مبتلا نشوند.

در ادامه به برخی از راهکار های ساده جهت جلوگیری از یبوست اشاره خواهد شد:
• افزایش دادن میزان مصرف فیبر و مصرف خوراکی هایی از قبیل: سبوس گندم همراه با غذا ها، ذرت، جو
• در دوران یبوست از لبنیات، گوشت و خوراکی هایی که فرآوری شده اند نباید استفاده نمود.
• نوشیدن آب به میزان زیاد
• پیاده روی روزانه
• به موقع به دستشویی رفت و خالی کردن روده ها
• پرهیز از وارد آوردن هرگونه فشار به مقعد و روده ها جهت تخلیه و دفع مدفوع
• کنترل استرس و اضطراب

نقش ورزش در درمان یبوست

توجه داشته باشید که ورزش نقش مهمی در درمان این عارضه دارد. علاوه بر پیاده روی ورزش هایی مانند یوگا به شما کمک می کنند تا با انجام حرکات مختلف بدنی شرایط بهتری را برای بهبود عملکرد روده هایتان و همچنین افزایش تحریکات روده ای و بهتر شدن جریان خون کلی بدن به وجود آورید.

درمان یبوست با خوراکی ها

میوه آلو


میوه آلو هم به صورت میوه تازه و هم بصورت خشک شده هر دو در درمان یبوست نقش ویژه ای دارند. این میوه پرخاصیت به علت دارا بودن مقادیر فراوان فیبر یکی از راهکار های طبیعی درمان این بیماری به شمار می رود و مقدار آب موجود در مدفوع را افزایش خواهد داد.

آلو به دلیل اینکه حاوی سوربیتول می باشد موجب می شود تا با ورود آب به روده بزرگ اثر ملین بودن به وجود آید. ترکیبات فنلی موجود در میوه آلو نیز باکتری های مفید روده را به خوبی تحریک کرده و سبب می شود تا به درمان یبوست کمک شود.

میوه سیب
سیب یک میوه سرشار از فیبر می باشد که مصرف روزانه آن می تواند کمک بزرگی به درمان یبوست نماید. جالب است بدانید که میوه فیبر هم دارای فیبر محلول و هم فیبر نامحلول می باشد. نوعی فیبر رژیمی با نام پکتین در این میوه وجود دارد که سبب افزایش آب در روده بزرگ و روان تر شدن مدفوع خواهد شد.
طی انجام یک تحقیق در ۸۰ نفر بیمار که دچار یبوست شده بودند ثابت شد ک اگر در رژیم فیبری این بیماران پکتین وجود داشته باشد حرکات روده بسیار سریع تر و آسان تر خواهد شد و علائم و نشانه های یبوست طی زمان اندکی از بین می برد.

سیب یک میوه لذیذ است ک به عنوان یک راه حل کوتاه مدت جهت افزایش فیبر بدن به کار می رود. سیب را می توان به طرایق مختلف و حتی در سالاد میوه جات مورد استفاده قرار داد و از فواید بی نظیر آن استفاده نمود. اگر مایل به استفاده از شکل های مختلف استفاده از سیب نیستید از آب این میوه استفاده کنید تا از خواص بی نظیر آن بهره مند شوید.

میوه گلابی
گلابی یکی از بهترین میوه های غنی از فیبر می باشد که دارای فیبر زیادی است و افراد مبتلا به یبوست بهتر است روزانه یک عدد از این میوه را مصرف کنند. این میوه لذیذ در مقایسه با سایر میوه ها حاوی مقادیر فراوانی فروکتوز و سوربیتول می باشد. فروکتوز نوعی قند است که در برخی از مردم به میزان کمی در بدن یافت می شود. حضور این قند موجب خواهد شد تا با پدیده اسمز در آب درون روده بزرگ به تحریک حرکات روده ای و درمان یبوست کمک شود.

میوه کیوی
کیوی یک میوه مشهور و شناخته شده در رفع یبوست است که از بهترین شل کننده های مدفوع به شمار می رود. این میوه دارای فیبر مناسبی می باشد و دریافت روزانه آن به سهولت دفع مدفوع و افزایش فرکانس و تحریک روده ای کمک خواهد کرد.

طبق تحقیقاتی که بر روی بیماران مبتلا به یبوست انجام گرفته است این نتایج حاصل شده که افراد با مصرف میوه کیوی فیبر مورد نیاز بدن را بدست می آورند و تعداد حرکات روده ای در آن ها افزایش می یابد. آنزیمی که درون این میوه وجود دارد حرکات روده را افزایش خواهد داد.

میوه کیوی به صورت خام مصرف می شود. شما می توانید این میوه را در سالاد های مختلف نیز مورد استفاده قرار دهید. ترکیب یک سالاد غنی حاوی فیبر در کنار مقداری کیوی خام یک خوراکی عالی و لذیذ برای درمان یبوست است.

اسفناج و دیگر سبزیجات

سبزیجات بخصوص اسفناج و بروکلی دو نمونه از پرفیبرترین محصولات غذایی ارگانیک هستند که منبع اصلی ویتامین سی محسوب خواهند شد. میل کردن این سبزیجات باعث می شود تا حجم مدفوع زیاد شده و حرکت روده آسان تر شود.

فردی که به این عارضه مبتلا شده است می تواند برای درمان یبوست از یک فنجان اسفناج پخته شده استفاده کند که دارای مقادیر فراوانی فیبر می باشد. اگر کودکان شما نمی توانند اسفناج را خالی میل کنند می توانید برایشان با تهیه کردن سوپ اسفناج یک معجون لذیذ و یک ترکیب پرفیبر را تهیه کنید تا کارکرد روده ای بهتری داشته باشند.

کلم بروکلی را از رژیم غذایی روزانه خود حذف نکنید. کلم بروکلی کی از سبزیجات مفید و لذیذ است که فیبر موجود در آن به درمان یبوست شما کمک قابل توجهی خواهد کرد. کلم بروکلی را می توانید به گونه های مختلفی مصرف کنید.

استفاده از کلم بروکلی خام در سالاد و سبزیجات تازه کنار وعده های روزانه یک انتخاب مناسب است تا تاثیر این خوراکی را بهتر احساس کنید. اگر به مصرف خام سبزیجات علاقه ای ندارید با استفاده از کلم بروکلی یک سوپ رقیق درست کنید و آن را در خورش های مختلفی که برای وعده ناهار یا شام درست می کنید مورد استفاده قرار دهید.

انجیر خشک
انجیر خشک یک روش آسان برای درمان یبوست می باشد. افراد مبتلا به یبوست می توانند با خیس کردن چند عدد انجیر خشک درون آب به رفع این مشکل کمک کنند. بهتر است شب قبل از خواب انجیر ها را درون آب بخیسانید و صبح آن ها را به همراه آبی که درونش خیسانده اید میل نمائید.

حتماً بخوانید:


آموزش های تصویری [آرشیو]

آموزش تصویری شیرینی مرنگ شکلاتی

آموزش تصویری تارت شکلاتی

آموزش تصویری پای توت

آموزش تصویری دونات سیب

آموزش تصویری کیک هویج کاراملی

میوه آرایی با سیب

کیک موز شکلاتی (وگان)

دستور پخت پنکیک شکلاتی برای صبحانه

وبلاگ [آرشیو]

فواید قهوه

یکی از معروف ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان قهوه می باشد. امروزه انواع قهوه ها در حد وسیع و گسترده ای در کشورهای مختلف کشت می شوند که هر یک از آن ها دارای خواص و فواید منحصر به فرد و شگفت انگیز مختص به خود می باشد. در این مقاله فواید قهوه تلخ-اسپرسو-گانودرما- سبز را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فواید پای مرغ برای سلامتی بدن

پای مرغ سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف همجون کلسیم، آهن و منیزیم است از این رو مصرف این ماده غذایی بسیار توصیه می شود. از فواید پای مرغ برای کودک، زن باردار، در طب سنتی و زانو درد نمی توان چشم پوشی کرد. شما همچنین می توانید با مصرف این ماده غذایی از بروز بسیاری از اختلالات پیشگیری کنید.

آشنایی با مهمترین مزایا و فواید پاکسازی پوست

سموم موجود در بدن از طریق منافذ موجود روی پوست شما از بدن خارج خواهند شد بنابراین اگر آلودگی های روی سطح پوست شما باقی بمانند منافذ پوست بسته شده و این سموم نمی توانند به راحتی دفع شوند به همین منظور پاکسازی پوست در سال های اخیر تا حد زیادی مورد توجه واقع شده است. اما آیا می دانید فواید پاکسازی پوست چیست؟

چطور جای جوش را از بین ببریم ( درمان های خانگی و طب سنتی)

دغدغه اصلی افرادی که به زیبایی پوست خود اهمیت بسیار زیادی می دهند این است( چطور جای جوش را از بین ببریم) اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید و به دنبال راه حل های ایده آل برای رهایی از آن ها هستید توصیه می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید و این درمان های خانگی را امتحان کنید.

آشنایی با فواید سرکه سیب برای سلامتی انسان

سرکه سیب که در طول دو مرحله به دست می آید و فرآیند تولید آن شباهت بسیار زیادی به تولید الکل دارد مزایای بسیار زیادی برای سلامت انسان به همراه دارد. از جمله مزایا و فواید سرکه سیب می توان به کاهش سطح کلسترول، قند خون و کاهش وزن اشاره کرد.

مهمترین فواید انجیر برای سلامتی انسان

یکی از میوه های بسیار شیرین که دانه های بسیار زیاد و پوست نرم دارد انجیر می باشد. مصرف این میوه به صورت خشک و تازه توصیه می شود زیرا دارای مزایا و فواید بیشماری برای سلامتی انسان می باشد. یکی از مهمترین فواید انجیر کمک به کاهش سطح قند خون در بدن می باشد.

دستور پخت [آرشیو]

خوشمزه ی نارنجی؛ خورشت هویج تبریز

ممکن است که برخی از افراد با شنیدن نام هویج تصور یک غذای شیرین را بکنند که چندان هم از طعم و عطر آن راضی نباشند اما میتوان گفت که این خورش در عین اینکه اندکی شیرین است میتواند با استفاده از آلو طعم متعادل تری داشته باشد. همانطور که از نام این غذا پیداست، ماده اصلی آن هویج است که باید به صورت خلالی خورد شود.

طرز تهیه سالاد ماکارونی ایتالیایی

روزهای بلند تابستان معمولا زمانی برای برگزار کردن مهمانی های عصرانه و دورهمی های دوستانه است. طرز تهیه سالاد ماکارونی یکی از گزینه های مناسب برای این مراسمات است که به راحتی نیز آماده شده و می توان در زمان کوتاهی این سالاد را تهیه کرد.

غذای تبریزی با بادمجان؛ قارنی یاریخ یا بادمجان شکم پر

قارنی یاریخ یا بادمجان شکم پر یکی از غذاهای محلی مردمان آذربایجان شرقی است که علاوه بر بومی بودن برای این ناحیه در سایر شهر های ایران زمین نیز پخته می شود. این غذا علاوه بر اینکه یک وعده غذایی کامل محسوب می شود عطر و طعم بی نظیری هم دارد که در واقع باعث می شود به یکی از غذاهای پرطرفدار مبدل شود.

خوشمزه های آذربایجان؛ آش اوماج

جالب است بدانید که لغت اوماج ریشه آذری دارد و به معنای تکه کردن است. میتوان گفت که این آش با نوعی پاستا درست می شود اما این پاستا با آن چیزی که شما از فروشگاه های بزرگ تهیه می کنید بسیار متفاوت است.

آش گوجه فرنگی تبریز

آش گوجه فرنگی جز غذاهایی است که هم طعم بی نظیری دارد و هم اینکه خوشرنگ و اشتها برانگیز است. شما برای درست کردن این آش به مواد مختلفی نظیر سبزی آش (تره و جعفری)، حبوبات (لوبیا چیتی یا لوبیا چشم ‌بلبلی) پیاز داغ ، بلغور، برنج و گوجه نیاز دارید. این آش خوشمزه، همانطور که از نام آن پیداست نیاز به گوجه فرنگی زیادی دارد و آبغوره ای که در آن استفاده می شود نیز مسئول ترش کردن آن است.

پادشاه غذاهای آذربایجان؛ آبگوشت دیزی سنگی تبریز

در بخش های قبل گفتیم که غذاهای سنتی آذربایجان، از خوشمزه ترین غذاهای سنتی ایرانی به شمار می آیند. در بین تمامی غذاهای آذربایجان میتوان به آبگوشت دیزی سنگی تبریز اشاره کرد که اگر به این شهر زیبا سفر می کنید باید حتما آن را در برنامه خود قرار دهید.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.