ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

علت بروز و راه های درمان تبخال

توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۸ خرداد ۱۳۹۸

ویروس هرپس در بدن تمام انسان ها وجود دارد اما به صورت خفته. این ویروس عامل اصلی بروز تبخال در بدن می باشد که بسته به نوع، ممکن است در اطراف دهان، اطراف چشم، مقعد و یا در قسمت دستگاه تناسلی ایجاد شوند. درمان قطعی برای تبخال هنوز وجود ندارد اما درمان تبخال به روش خانگی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم نمود.

علت بروز و راه های درمان تبخال

ویروسی به نام ویروس هرپس سیمپلکس در بدن وجود دارد که عامل ایجاد تبخال است. تبخال معمولا در اطراف دهان و یا داخل آن بروز می کند. این ویروس دیگر مناطق بدن را نیز می تواند آلوده کند. درمان تبخال روش های بسیاری دارد که در این متن به آن خواهیم پرداخت.

تبخال معمولا به صورت برجستگی هایی قرمز رنگ و یا تاول هایی به رنگ ارغوانی بر روی صورت و مخصوصا اطراف لب ایجاد می شوند. اگر این تاول ها بترکند ممکن است ایجاد سوزش و خارش لب و تحریک دهان شوند. به گونه ای که تمام اطراف دهانتان درد کند. از این رو باید از داروهای ضد ویروسی آسیکلوویر یا داروهایی چون یدوکسوریدین استفاده کنید تا این دردها را تسکین دهند.

تبخال های گاهی ممکن است به مدت طولانی پنهان نماند و در برخی افراد مبتلا شدن به این ویروس ممکن است در اولین سرایت هیچ علائمی از خود نشان ندهد. این بیماری به ندرت اطراف ناحیه ی تناسلی و قرنیه را در برمی گیرد و معمولا تنها جایی که بیشترین محل بروز تبخال است، کنار لب و ناحیه دهان می باشد.

پیش از این که عفونت تبخال ایجاد شود، ویروس ممکن است ماه ها و یا سال ها در آن منطقه بماند. بدن با پادتنی که علیه این ویروس می سازد باعث میشود از بروز تبخال پیشگیری به عمل آمده و آن را کنترل نماید. بیماری تبخال مقاومت بدن را به شدت کاهش می دهد. به همین دلیل ویروس تبخال به راحتی با هر تب ساده ای یا ناراحتی گوارشی بروز می کند. پس  باید مراقب باشید از داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی بدن استفاده نکنید و یا در کودکان مراقب بروز اگزما باشید. درمان تبخال گاهی ممکن است برای شما مشکل ساز شود.

تبخال که به عنوان یکی از بیماری های عفونی شناخته می شود هیچ علائمی ندارد. به همین دلیل بسیار از افراد نمی دانند که به این بیماری عفونی مبتلا شده اند و هیچ اطلاعاتی در مورد این ویروس ندارند. برخی از افرادی که علائم عفونت تبخال دارند این عفونت را معمولا در نزدیکی دهان، چشم، مقعد و دستگاه تناسلی خود مشاهده خواهند نمود. اگر تاول های تبخال بشکند زخمی دردناک ایجاد می شود. این زخم ها معمولا یک هفته طول می کشد تا درمان شوند. ویروس هرپس سیپلکس که همیشه خفته است معمولا در بدن تمام افراد وجود دارد. اگر این ویروس بروز کند دیگر هر زمان که بخواهد می تواند ظاهر شود. برخی از افراد این ویروس را چندین بار در سال مشاهده می کنند. معمولا تبخال به خودی خود و در عرض چند هفته یا چند روی بهبود می یابد. این ویروس ها تقریبا تمام عمر در بدن انسان باقی می مانند و به دلیل شباهت به زرد زخم، همیشه انها را با هم اشتباه می گیرند.  اگر از کرم ضد ویروس آسیکلوویر استفاده کند و یک لایه ی نازک از این کرم را با استفاده از گوش پاک کن بر روی تبخال بزنید می تواند در درمان تبخال موثر باشد. این کار را باید هر شش ساعت تکرار نمایید.

انواع ویروس های هرپس سیمپلکس

ویروس هرپس سیمپلکس به دو نوع:HSV-1  و  HSV-2 تقسیم می شود. ویروس نوع HSV-2 معمولا در کودکی منتقل می شود. اگر  یکی فردی که مبتلا به این نوع از ویروس باشد کودکی را ببوسید، این ویروس به کودک منتقل می شود. ویروس HSV-1 را می توانیم عامل اصلی بروز تبخال در دهان و یا چشم به شمار آوریم. اگر چه ویروس HSV-2 نیز در دهان و چشم عفونت ایجاد می کند، اما معمولا در ناحیه تناسلی این ویروس یافت می شود.

برای درمان تبخال ها داروهای هرپس وجود دارند که می توان به صورت روزانه مورد استفاده قرار داد ولی درمانی برای تبخال هنوز پیدا نشده است. اگر از داروهای ضد هرپس استفاده نمایید می توانید خطر ابتلا به این بیماری را در آینده برای خود کاهش دهید.

علائم  و نشانه های پیدایش بیماری تبخال

زمانی که شما تاول های کوچک و دردناکی را در اطراف دهان خود حس کردید بدانید بیماری تبخال در شما نمایان شده است و علائم خود را به شما نشان می دهد. در مرحله ی اول تبخال یک تاول کوچک است و پر از مایع، از این رو دردناک است. این تبخال ها بر روی یک نقطه از پوست بروز می کنند و بسیار سرخ و دردناک هستند. البته بروز تبخال به صورت معمولا در اطراف لب و داخل دهان می باشد. درمان تبخال سخت است و هنوز برای ان درمان قطعی وجود ندارد.

پس از این که این التهابات بر روی پوست ایجاد می شوند درد شدید و احساس مور مور شدن در قسمت ملتهب برای بیمار به وجود می آید. این علائم معمولا یکی دو روز قبل یا بعد از بروز تاول های به وجود می آیند. مورمور شدن اولین نشانه از بروز بیماری تبخال است . پس زمانی که این حس به شما دست داد مراقب باشید، چون به عنوان زنگ خطر است.

اگر در این مرحله متوجه ی تبخال شوید می توانید برای درمان تبخال از اقدامات پیشگیرانه استفاده کنید که از بروز این بیماری جلوگیری شود. اگر این تاول ها ایجاد شوند سیر بیماری همچنان ادامه دارد تا این که این تاول ها ترکیده و از آنها خونابه خارج شود. پس از آن هم زخمی به رنگ قهوه ای و ظاهری ناخوشایند بر روی چهره ی شما ایجاد می شود.

این تاول ها معمولا به صورت گروهی نمایان می شوند. در اطراف این تاول ها حلقه ای قرمز رنگ وجود دارد. داخل تاول ها را مایعی پر کرده است. اگر کمی صبور باشید این تاول ها خود در کمترین زمان ممکن خشک شده و از بین می روند. معمولا این تبخال ها به مدت ۷ تا ۱۰ روز طول می کشند تا برطرف شوند. این تبخال ها گاهی بر روی سوراخ بینی، انگشتان دست و چانه هم دیده شده است. در برخی افراد حتی به ندرت ممکن استاین تبخال ها در داخل دهان و یا در قسمت کام سخت که در سقف دهان قرار گرفته است نیز ایجاد شود.

این مسئله را فراموش نکنید که اگر درون دهانتان بافت های نرم ایجاد شود، آنها تبخال نیستند بلکه آفت دهانی می باشند. علائم تبخال ممکن است حداکثر ۲۰ روز هم پس از قرار گرفتن در معرض ویروس خودشان را نشان ندهند اما پس از بروز معمولا ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد تا از بین بروند. تبخال ها تمام مراحل خودشان را طی می کنند و در انتها بدون این که از خودشان ردی بگذارند از چهره محو می گردند.

اگر در اطراف چشم خود این تاول ها را مشاهده نمودید باید علائمی چون درد چشم و قرمزی آن را دریافت کنید. چشمهایی که به ویروس تبخال مبتلا شده اند به نور حساس شده و بی دلیل اشک ریزی دارند. ویروس تبخال معمولا در طولانی ترین زمان خود به مدت یک هفته ناپدید می شود. اما کسانی که این ویروس را در بدن خود فعال کرده اند باید هر از چند گاهی منتظر مشاهده ی مجدد آن در بدن و صورت خود باشند. پس باید به فکر راه های درمان تبخال باشد.

برخی عوامل هستند که بروز بیماری تبخال را تشدید می کنند. از جمله ی این بیماری ها: سرماخوردگی، آنفولانزا، تب، قاعدگی، فشار های روحی و روانی، جراحی های ناحیه ی دهان و لب، صدمات وارده به لب، سوء تغذیه و… می باشد. شما باید مراقب باشید که در صورت بروز این بیماری ها ویروس تبخال خفته در شما بیدار نشود. سعی کنید اگر مبتلا به ویروس تبخال هستید به هیچ عنوان با نوزادان تماسی نداشته باشید همچنین کسانی که به بیماری اگزما مبتلا هستند. برخی افراد دیگر نیز هستند که مبتلا به سرطان، ایدز، و گیرنده ی پیوند عضو هستند. به هیچ عنوان نزدیک این دسته از افراد نروید زیرا سیستم ایمنی در این بیماران به شدت کاهش یافته و امکان ابتلا به این ویروس را در بدن آنها بالا می برد درمان تبخال برای آنها با مشکلات عدیده ای همراه خواهد شد.

کسانی که به این ویروس مبتلا می شوند درد بسیاری را متحمل می شوند. شما می توانید برای کاهش درد تبخال از مسکن هایی نظیر استامینوفن و آسپرین استفاده کنید. برخی پزشکان داروی آسیکلوویر را به صورت موضعی و خوراکی تجویز می کنند که به شما برای کاهش درد تبخال ایجاد شده کمک موثری خواهد کرد. ویروس تبخال از طریق تماس فرد با فرد، تماس یا ترشحات بزاقی، چشمی، مدفوع یا ادرار به دیگران منتقل می شود. این تاول های ایجاد شده تا زمانی که بهبود نیابند می توانند حالت مسری داشته و به فرد دیگری نیز منتقل شوند. سعی کنید زمانی که در فردی تبخال مشاهده نمودید از تماس فیزیکی با او خودداری نمایید. دست های خود را مرتب بشویید و به صورت روزانه از داروی آسیکلوویر استفاده کنید تا منجر به درمان تبخال شود..

ویروس نوع اول تبخال معمولا در اکثر مواقع در حالت غیر فعال می باشد و در بدن پنهان است. برخی از افراد که دچار استرس هستند بیشتر مستعد بیماری تبخال هستند. زیرا بدن در حالت استرس ویروس تبخال را فعال کرده و شخص را دچار این بیماری می کنند. کسانی که به تبخال چشمی مبتلا می شوند در بیشتر موارد ممکن است علت کوری آنها شود. زیرا این ویروس بر روی قرنیه ی چشم ایجاد می شود و به راحتی بینایی را دچار اختلال می کند. برای درمان تبخال چشمی حتما به پزشک مراجعه نمایید.

تفاوت آفت دهان با تبخال و نحوه ی انتشار آن

تبخال به دلیل یک آسیب پوستی که توسط ویروس هرپس ایجاد می شود به وجود می آید و معمولا قرمز بوده و خارش پیدا می کند. ویروس تبخال با آفت دهان متفاوت است. زیرا تبخال معمولا بر روی لب و یا ظاهر بیرونی چهره ایجاد می شود ولی آفت دهان در داخل دهان به وجود می آید. آفت دهان مسری نیست و علت بروز آن نیز ویروس هرپس نمی باشد. هنوز هیچ کس نمی داند علت بروز آفت دهان چه می تواند باشد. آفت دهان یک توده ی سفید رنگی در داخل دهان است که دردناک بوده ولی پس از چند روز کوچک می شود و به مرور از دهان محو می گردد.

ویروس تبخال توسط مایعاتی که در بدن وجود دارد منتشر می شود. این ویروس معمولا بر روی لب های فردی که دچار عفونت شده است وجود دارد اما از نظر ظاهری هیچ گونه جراحتی بر روی لب وجود ندارد. به همین دلیل یکی از راه های اصلی انتقال ویروس بوسیدن است. و روش دیگری که ویروس انتقال می یابد از طریق بزاق دهان است. پس کسی که مبتلا به ویروس تبخال است برای درمان تبخال باید از ابزار و وسایل آشپزخانه به صورت جداگانه استفاده نماید تا این ویروس را به دیگران منتقل نکند. و یا می تواند از نی برای نوشیدن استفاده نماید.

زمانی که دچار ویروس تبخال می شوید برای درمان تبخال سعی کنید از یک قاشق، چنگال، لیوان و دیگر وسایل این چنینی استفاده نکنید.

پیشگیری از بروز تبخال در افراد

برخی افراد هستند که به صورت اکتسابی و یا ارثی دارای سیستم ایمنی بدن ضعیفی هستند. این افراد به سرعت به ویروس تبخال مبتلا می شوند. این ویروس معمولا در قسمت حلق، دهان و کام ایجاد می شود. برای همین کافیست چند نکته در درمان تبخال لب که به عنوان شایع ترین نوع تبخال شناخته می شود را رعایت کنید تا از بروز این ویروس پیشگیری نمایید.

این افراد بهتر است از یک مسواک جدید استفاده نمایند و پس از درمان تبخال ان مسواک را دور بیندازند. تلاش کنید در طی مدتی که به این بیماری دچار هستند از بوسیدن افراد دیگر و یا ترشحات بزاقی با دیگران به شدن خودداری نمایید تا دیگران را نیز به این ویروس مبتلا نکنید.

تلاش کنید لبه ی خمیر دندان را به مسواک مورد استفاده تان نزنید، و مسواکتان را در محلی خشک و خنک نگه دارید. برخی روش های درمان تبخال هستند که می توانند به جلوگیری از پیشگیری این ویروس کمک شایانی نمایند. از جمله ی این کارها می توانیم به ورزش، کاهش فشار عصبی و استرس، دور کردن افکار منفی از خود و همچنین تمدد اعصاب اشاره نماییم.

در افرادی که این ویروس مجدد بروز می کند ممکن است علت آن کمبود برخی ریز مغذی ها باشد. از جمله این ریز مغذی ها می توانیم به گروه هایی از ویتامین ب و آهن اشاره نماییم.

این که در صورت مواجه شدن با این بیماری باید چه روش های درمان تبخال را پیشگیری می تواند به عنوان یک اصل مهم مورد نظر قرار گیرد. اگر در هوای سرد قرار بگیرید و یا در معرض آفتاب داغ این عوامل می تواند منجر به بروز مکرر تبخال در شما شود.

برای پیشگیری از انتشار این ویروس بهتر است فرد از هر گونه تماس پوستی با افراد دیگر جلوگیری نماید. از طرف دیگر همیشه دست هایش را تمیز نگه دارد و از وسایل شخصی جداگانه استفاده نماید . همچنین می تواند از ظروف غذاخوری و حوله ی جداگانه استفاده کند.

مستعد ترین مناطق دریافت این ویروس، چشم ها و آلت تناسلی هستند. پس از هرگونه روش پیشگیری استفاده نمایید. از ضد افتاب استفاده کنید و از در معرض نور آفتاب قرار گرفتن به شدت دوری نمایید. اگر می خواهید از بروز تبخال جلوگیری نمایید بهتر است هم در زمستان و هم در تابستان از ضد آفتاب استفاده نمایید.

درمان تبخال به صورت معمول خودش صورت می پذیرد فقط کافیست شما چند نکته را رعایت نمایید تا از ناراحتی های این بیماری در امان باشید. از جمله ی این نکات میتوانیم به استفاده از کرم ها اشاره نماییم. کرم های معمولی که بدون نسخه ی پزشک تهیه می کنید نمی تواند در درمان و پیشگیری از بروز این بیماری چندان موثر واقع شوند.

استفاده از مسکن هایی چون استامینوفن، ایبوپروفن، و آسپرین می تواند در کاهش درد تبخال کمک بسیاری باشد. البته نباید به کودکان اسپرین دهید زیر منجر به یک بیماری نادر در کودکان می شود.

حدالمقدور از قرار گرفتن در سرما و گرما پرهیز نمایید. به هیچ عنوان تلاش نکنید این تاول ها را فشار دهید و یا سوراخ کنید و روی تاول ها را بکنید. این حرکات می توان در درمان تبخال ایجاد مشکلات بسیاری نماید.

روش های خانگی و دارویی برای درمان تبخال

برای درمان تبخال شما می توانید از پمادهای ضد ویروس استفاده کنید. این پماد ها با کاهش درد تبخال به شما کمک می کنند تا بهبود سریع تر حاصل شود. پمادهای مخصوص در درمان تبخال، پماد دوکوزانول، پمادهایی مانند آسیکلوویر( زوویراکس)، و پنسیکلوویر( دناویر) می باشد. این پمادها که برای درمان تبخال استفاده می شوند باید توسط پزشک تجویز شوند.

برای درمان تبخال می توانید از نوشیدنی های خنک استفاده نموده و یا بستنی یخی بجوید. این عمل باعث می شود شما ناراحتی بیماری تبخال را کمتر درک نمایید و به بهبود آن کمک کنید.

یکی دیگر از راه های درمان تبخال این است که به محض ظاهر شدن تبخال یک تکه یخ را به مدت یک ساعت بر روی آن قرار دهید. این عمل نیز به شما کمک می کند روند بهبود تبخال را تسریع نمایید.

اگر چشم شما دچار عفونت هرپسی شده است هرگز آن را نمالید.

برای این که از شدت یافتن تبخال جلوگیری نمایید و به نوعی راه درمان تبخال را تسریع بخشید، بهتر است زمانی که قصد خروج از منزل را دارید بر روی لب خود پماد اکسید روی و یا کرم ضد آفتاب بزنید.

درمان تبخال با سرکه سیب: سرکه سیب به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی که دارد می تواند در درمان تبخال به شما کمک کند. پس با یک تکه پنبه آغشته به سرکه سیب روزی سه یا چهار بار محل تبخال را ضد عفونی کنید. یا این که می توانید در یک فنجان آب یک یا دو قاشق چایخوری سرکه سیب ریخته و آن را در طول روز بنوشید.

درمان تبخال با هیدروژن پراکسید: آب اکسیژنه خاصیت ضد عفونی کنندگی قوی دارد به همین دلیل یکی از راه های خانگی درمان تبخال به شمار می رود. کافیست کمی از آب اکسیژنه را با پنبه به قسمت تبخال زده بمالید و پس از چند دقیقه آن را بشویید. این عمل را هر چند ساعت یک بار انجام دهید به زودی شاهد خواهید بود که زخم تبخال شما به زودی درمان خواهد شد.

استفاده از سبزیجات برای درمان بیماری تبخال

سبزیجات سرشار از مواد غنی همچون آنتی اکسیدان هستند. این مواد می توانند به راحتی سیستم ایمنی بدن شما را قوی نمایند و التهاب را در بدن به شدت کاهش دهند. از این رو از این سبزیجات در رژیم غذایی خود استفاده نمایید. سبزیجاتی همچون گل کلم ها و کلم پیچ ها، گوجه فرنگی و اسفناج. همه ی این سبزیجات ها دارای آنتی اکسیدان بسیاری هستند و می توانند شما را در درمان بیماری تبخال کمک نمایند.

درمان تبخال با سیر: سیر نیز یکی دیگر از روش های درمان تبخال است که خاصیت ضد عفونی کنندگی داشته و می تواند تبخال را درمان کند. شما می توانید با خرد کردن یک عدد سیر، آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی محل عفونی تبخال قرار دهید. این کار را اگر چند بار در روز انجام دهید شاهد خواهید بود که تبخال کم کم محو شده و بهبود می یابد. روغن سیر نیز می تواند به شما در این عمل کمک فراوانی نماید. به گونه ای که یک حبه سیر را در روغن زیتون بپزید، بگذارید روغن به رنگ قهوه ای در بیاید سپس روغن را فشرده و جدا نمایید. و از این روغن در درمان تبخال استفاده نمایید.

درمان تبخال با بادرنجبویه: بادرنجبویه یک از گیاهان دارویی می باشد که اثر ضد باکتری و ضد ویروسی داشته و می تواند در درمان تبخال به شما کمک نماید. بادرنجبویه را بجوشانید و روزی چند بار این دمنوش را میل نمایید. و یا کیسه های چای بادرنجبویه را بر روی محل تبخال زده بگذارید. بادرنجبویه برای درمان تبخال بسیار مفید می باشد.

ویتامین C مناسب برای درمان بیماری تبخال

ویتامین C می تواند به درمان تبخال هایی تناسلی بسیار کمک نماید. از طرف دیگر این روش درمانی به راحتی می تواند از بروز دوباره ی این ویروس در قسمت تناسلی بدن جلوگیری نماید و مدت شیوع دوباره ی آن را طولانی تر نماید.

درمان تبخال با نعنا فلفلی: شما می توانید از چای نعناع فلفلی برای کاهش شدت تبخال کمک بگیرید. این گیاه می تواند التهاب و درد ناشی از تبخال را تسکین دهد.

درمان تبخال با ریشه ی شیرین بیان: ریشه ی شیرین بیان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و کمک می کند بدن در به مبارزه علیه تبخال بپردازد. در ریشه ی شیرین بیان ماده ای به نام گلیسیرین وجود دارد که خاصیت ضد التهابی داشته و مناسب برای درمان زخم های ناشی از تبخال می باشد. شما می توانید یک قاشق سوپ خوری از ریشه ی شیرین بیان را با آب مخلوط کنید و آن را برای چند ساعت در محل آسیب دیده از تبخال بگذارید. اگر از ریشه ی شیرین بیان استفاده نمودید و دچار حساسیت پوستی شدید بهتر است این روش درمانی را متوقف نمایید.

روغن درخت چای و درمان تبخال: روغن درخت چای یکی دیگر از داروهای گیاهی می باشد که حاوی خواص ضد درد و ضد التهاب بوده و منجر می شود تبخال درمان شود. مطالعاتی در سال ۲۰۰۱ بر روی روغن های درخت چای و روغن اکالیپتوس صورت گرفت که نشان دهنده ی خاصیت ضد ویروسی علیه تبخال بودند. از این رو می توانیم از این روغن ها به مدت چند روز بر روی تبخال مالیده و درمان سریع آن را شاهد باشیم.

روغن نارگیل درمان گر تبخال: روغن نارگیل با دارا بودن دو عنصر اسید لوریک و کاپرک اسید، در مهار کردن ویروس تبخال بسیار موثر بوده و می تواند به عنوان راه درمان این بیماری به شمار رود. کافیست روزی ¼ قاشق روغن نارگیل خالص بنوشید تا به خواص درمانی آن پی ببرید.

آلوئه ورا مقابله گر ویروس تبخال: آلوئه ورا دردها را تسکین بخشیده و زخم ها را به سرعت التیام میبخشد از این رو استفاده از ژل آلوئه ورا برای درمان بیماری تبخال توصیه می شود. کافیست ژل آلوئه ورا را بر روی محل زخم مالیده و بگذارید تا خشک شود، پس از آن با یک دستمال خیس و گرم ژل را از محل پاک نمایید. این کار را چندین بار در روز انجام دهید تا شاهد عملکرد آن باشید.

کمپرس آب یخ روشی برای درمان تبخال

یخ می تواند به راحتی درد و ناراحتی شما را در قسمتی که تبخال ایجاد شده است جلوگیری نماید . باید یخ را با یک تکه پارچه و یا حوله بپوشانید و آن را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی محل آسیب دیده قرار دهید. این حرکت را در روز چندین مرتبه تکرار کنید و شاهد بهبود سریع این بیماری در کمترین زمان ممکن شوید.

درمان سریع تبخال با روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل داشتن مقادیر زیادی اوریک اسید می تواند برای درمان بیماری تبخال بسیار موثر باشد. لوریک اسید اثر ضد میکوبی و ضد ویروسی داشته و می تواند به راحتی ویروس تبخال را بکشد. اگر روزی ¼ قاشق از این روغن بنوشید می توانید شاهد معجزه ی درمانی آن باشید. البته باید قبل از استفاده از این روغن با پزشک خود مشورت نمایید.

کمپرس آب گرم و درمان بیماری تبخال

تحقیقاتی که بر روی این بیماری انجام گرفته است نشان دهنده ی این موضوع است که اگر در اولین مرحله ی احساس درد در قسمت ناحیه ی تبخال، از کمپرس آب گرم استفاده نمایید می تواند در درمان این بیماری موثر واقع شود. آب گرم میتواند از ایجاد تورم در این قسمت جلوگیری نموده و درد را کاهش دهد. برای این کار می توانید برنج و آب آن را در یک کمپرس آب گرم پر کنید و بر روی محل مورد نظر قرار دهید.

خمیر جوش شیرین و درمان تبخال

جوشه شیرین می تواند بهترین روش برای خشک کردن و تسکین خارش در قسمت تبخال زده باشد. کافیست یک پنبه را با مقداری جوش شیرین مرطوب کنید و آن را بر روی زخم بکشید. با این روش می توانید محل بروز تبخال را ضد عفونی کرده و به خشک شدن سریعتر تبخال کمک نمایید.

اسیدهای چرب امگا ۳ درمانگری قوی برای تبخال

اسید های چرب امگا ۳ با خاصیت ضد التهابی که دارند می توانند به راحتی برای درمان بیماری تبخال موثر باشند. این اسید های چرب در ماهی های قزل آلا، بذر کتان، و خال مخالی بسیار موجود است. پس سعی کنید علاوه بر مصرف این مواد غذایی در روز به مصرف بادام، تخم مرغ و جو نیز مبادرت ورزید. همه ی این مواد دارای اسید های چرب امگا ۳ هستند و می توانند در درمان بیماری تبخال به شما کمک بسیاری نمایند.

استفاده از میوه های رنگارنگ برای درمان بیماری تبخال

برخی میوه های هستند همچون انواع توت فرنگی ها، رتغال ها و فلفل های دلمه ای که سرشار از ویتامین C هستند. از این رو این میوه های می توانند به راحتی در درمان تبخال موثر باشند. میوه های دیگری نیز هستند همچون انبه و پاپایا. این میوه های آسیایی نیز درمانگران بی نظیری برای بیماری تبخال هستند.

میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین B

این دسته از میوه ها و سبزیجات نیز می تواند به عنوان روشی برای درمان تبخال موثر واقع شوند. از جمله ی این سبزیجات می توانیم به اسفناج، کلم بروکلی، تخم مرغ و لوبیا سبز اشاره نماییم.

روی درمانی و کاهش استفاده از غذاهای اسیدی

یک روش جالب برای درمان بیماری تبخال استفاده از روی درمانی است. این روش درمانی تبخال تناسلی را به شدت کاهش می دهد و در گوشت بره و نخود فرنگی بسیار وجود دارد. پس با استفاده از این مواد غذایی می توانید به راحتی تبخال تناسلی خودتان را روی درمانی کنید.

سعی کنید از مواد غذایی که دارای مقادیر بسیار زیادی از اسید هستند جلوگیری نمایید. نوشیدنی هایی چون نوشابه، دلستر و اب میوه حاوی مقادیر بسیار زیادی از این اسید ها هستند که می توانند زخم های ناشی از تبخال را باز کنند. به جای استفاده از این نوشیدنی ها سعی کنید از آب استفاده نمایید.

و… موارد دیگری که هر کدام به نوعی، به درمان تبخال کمک می کنند. این روشهای درمانی که در این متن برای شما بیان شد می تواند بخش کوچکی از روش های درمانی تبخال باشد. زیرا داروهای گیاهی و روش های متعدد دیگری نیز برای درمان و جلوگیری از این بیماری می باشد. که ما در این متن فقط به بخشی از آنها اشاره نمودیم.

علاوه بر تمام این روش های درمانی که بیان شد. شما می توانید با استفاده از محصولات لبنی، تخم مرغ، سویا، زردآلو، انبه، انواع سبزیجات از جمله کلم، کاهو، کلم بروکلی، گل کلم، و… در جلوگیری از ویروس تبخال بکوشید. اگر دیدید با تمام این روش ها در طول ۷ تا ۱۰ روز نتیجه ای برای درمان حاصل نشد حتما به پزشک مراجعه نمایید.

حتماً ببینید:


آموزش های تصویری [آرشیو]

تست فرانسوی خوشمزه

اسموتی کم کالری و لاغری

پیتزای سیب زمینی خوشمزه و آسان

غذاهای رژیمی و سالم با مرغ

آموزش غذای آسان چینی با نودل

آموزش کوکی های سالم برای کم کردن وزن

آموزش ۴ نوع غذایی که شما را لاغر می کند

آموزش غذای کره ای آسان

آموزش تست کره ای پرطرفدار

وبلاگ [آرشیو]

خوراکیهای مفید برای افزایش قد خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، چه خوراکی هایی هستند؟

خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، جزو خوراکی هایی هستند که بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که، نمی توانند دارای تاثیر مثبتی بر روی آنها برای افزایش قد داشته باشند. عده ای تصور می کنند که افزایش قد تنها تا پایان دوران بلوغ امکان پذیر است اما لازم به ذکر است که شما تا سن ۲۰ سالگی نیز می توانید با مصرف خوراکیهای مفید برای افزایش قد، قد خود را افزایش دهید.

خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر را میشناسید؟

در این مقاله به خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر و همچنین سلامت مادر و فرزند اشاره می کنیم.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد دانه چیا و نحوه استفاده

در آمریکا چیا را به عنوان دانه ای می شناسند که در عروسکهای سفالی به شکل حیوانات کشت می شود تا پس از سبز شدن به پشم بدن آنها شباهت پیدا کند (مثل سبزه های عید نوروز ما) اما چیا در حقیقت نوعی ابر غذاست.

خوراکیهای مفید برای افراد دیابتی را می شناسید؟

در این مقاله به بیماری دیابت و خوراکی های مفید برای افراد دیابتی اشاره شده است.

روش تهیه انجیر خشک شده روش خشک کردن انجیر در خانه و خواص آن

خشک کردن انجیر در خانه یکی از بهترین روش ها می باشد. شما به راحتی می توانید با استفاده از این روش های متعدد انجیر ها را خشک نمایید. البته این مسئله را نیز مد نظر قرار دهید که این روش خشک کردن انجیر ها طبیعی بوده و هیچ گونه افزودنی ای به ان اضافه نمی شود. از این رو مدت ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

دستور پخت [آرشیو]

جوانه ماش آموزش طرز تهیه جوانه ماش

در این متن سعی شده است طرز تهیه جوانه ماش به صورت خانگی در دو روش به طور کامل شرح داده شود.

ترشی سیر طرز تهیه ترشی سیر به روش غنچه ای و کنسروی

سیر ترشی یکی از چاشنی های خوشمزه ای است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید به راحتی طرز تهیه ترشی سیر را در دو نوع غنچه ای و کنسروی در کنار ما آموزش ببینید. سیر ترشی غنچه ای نسبت به کنسروی ماندگاری بیشتری داشته و به همین دلیل طرفداران بیشتری نیز دارد.

طرز تهیه جوحه کباب طرز تهیه جوجه کباب خوشمزه و خوشرنگ

یکی از خوش طعم ترین غذاها در سفره ی ما ایرانی ها جوجه کباب است. البته طرز تهیه جوجه کباب در هر منطقه ای بر حسب سلیقه متفاوت است. اما معمول ترین روشی که در تهیه جوجه کباب از آن استفاده می شود، جوجه کباب زعفرانی است. شما می توانید این روش تهیه جوجه را در متن زیر مطالعه نمایید.

طرز تهیه باقلوا طرز تهیه باقلوا شیرینی خوشمزه و خوش طعم

باقلوا یکی از شیرینی های خوشمزه و لذیذ استان یزد می باشد. اما شما به راحتی می توانید این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید. طرز تهیه باقلوا چندان مشکل نیست، به همین دلیل به راحتی می توان این شیرینی را آماده و صرف کنید. ما در این مطلب به شما طرز تهیه آن را آموزش می دهیم.

طرز تهیه جوجه ترش طرز تهیه جوجه ترش غذای خوشمزه شمالی

غذای جوجه ترش یکی از غذاهای معروف شهرهای شمالی است. شما می توانید به راحتی این غذای خوشمزه را در منزل تهیه نمایید. کافیست مراحل طرز تهیه جوجه ترش را در متن زیر انجام دهید. نحوه درست کردن جوجه ترش بسیار آسان است از این رو زمان زیادی از شما گرفته نمی شود.

طرز تهیه بستنی سنتی طرز تهیه بستنی سنتی و تاریخچه ی آن

بستنی سنتی یکی از بستنی های خاص ایرانی می باشد که به دلیل داشتن گلاب و زعفران طرفداران بسیاری دارد. این بستنی در تمام فصول سال قابل تهیه می باشد و شما به راحتی می توانید طرز تهیه بستنی سنتی را فرا گیرید. این بستنی زرد رنگ بوده و طعمی زعفرانی دارد و فقط در کشور ایران تولید می شود.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.