ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

فواید روزه گرفتن چیست؟

توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۲ خرداد ۱۳۹۸

فواید روزه گرفتن بسیار زیاد است. در این ماه روزه داران از زمان سحر تا هنگام غروب آفتاب نباید چیزی بخورند یا بیاشامند. روزه گرفتن تنها به نخوردن غذا و نیاشامیدن محدود نمی شود. بلکه دوری از هر گونه عمل زشت و ناپسند و انجام بیشتر رفتار های نیک و پسندیده را نیز شامل می شود. این امر خود میتواند یکی از فواید روزه گرفتن باشد.

فواید روزه گرفتن

فواید روزه گرفتن بسیار زیاد است. در این ماه روزه داران از زمان سحر تا هنگام غروب آفتاب نباید چیزی بخورند یا بیاشامند. روزه گرفتن تنها به نخوردن غذا و نیاشامیدن محدود نمی شود. بلکه دوری از هر گونه عمل زشت و ناپسند و انجام بیشتر رفتار های نیک و پسندیده را نیز شامل می شود. این امر خود میتواند یکی از فواید روزه گرفتن باشد. روزه گرفتن فقط در دین اسلام نیست که توصیه شده است؛ بلکه در ادیان دیگر نیز به شکلی دیگر وجود دارد. به عنوان مثال پیروان دین مسیحیت، بودیسم و یا زرتشت نیز روزه می گیرند. در این مقاله به بررسی فواید روزه گرفتن می پردازیم.

فواید روزه گرفتن برای دستگاه گوارش:

در مدت ماه رمضان که غذای کمی نسبت به باقی ماههای سال به بدن می رسد، فعالیت دستگاه گوارش کم می شود و به نوعی می تواند استراحت کند. بنابراین فرصت تجدید سلول های خود را پیدا می کند. همچنین از فواید روزه گرفتن برای دستگاه گوارش علاوه بر موارد فوق می توان به افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن اشاره کرد. بنابراین روزه گرفتن باعث نرمال شدن فعالیت دستگاه گوارش و فعالیت بهتر آن می شود.

فواید روزه گرفتن در بهبود عملکرد روده:

وقتی دستگاه گوارش سالم باشد و عملکرد خوبی داشته باشد روده نیز به خوبی عمل می کند و کار دفع را بدون یبوست، مشکل معده و … انجام می دهد.

فواید روزه گرفتن برای کاهش وزن:

افرادی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند با رعایت نکات درست روزه داری می توانند وزن خود را کم کنند. البته برخی افراد نیز هستند که در این ماه برای کاهش وزن اقدام می کنند اما به دلیل اینکه برخی نکات را رعایت نمی کنند، عملا نتیجه عکس می گیرند و در انتهای ماه رمضان چاق تر نیز می شوند. آنها باید از پرخوری در وعده افطار و همچنین کم تحرکی بپرهیزند و حتما وعده سحری را میل کنند. زیرا بدون وعده سحری روزه گرفتن باعث کاهش قند خون و تمایل به غذاهای پرکالری و چرب می شود. بنابراین با رعایت این نکات می توانند از فواید روزه گرفتن بهره ببرند و وزن خود را کاهش دهند.

فواید روزه گرفتن برای سم زدایی بدن:

در طی سال با مصرف مداوم غذاهای سنگین و چرب، بدن ما فرصت سوزاندن و از بین رفتن چربی های اضافی و مواد زائد را پیدا نمی کند. در ماه رمضان به دلیل کم شدن وعده های غذایی بدن فرصت سم زدایی و بیرون راندن سموم و مواد زائد انباشته شده را دارد و انرژی خود را به جای هضم غذا، صرف سم زدایی مواد زائد از بدن می کند.
فواید روزه گرفتن در کاهش سطح کلسترول بد:
نتایج برخی از پژوهشها نشان داده سطح کلسترول بد خون با روزه گرفتن کاهش می باید. دلیل این امر تاثیر روزه گرفتن بر کاهش وزن است. با روزه گرفتن توده های چربی بدن کاهش پیدا می کند و در نتیجه سطح کلسترول بد خون نیز پایین می آید.

فواید روزه گرفتن در کنترل دیابت:

افرادی که دیابت دارند به سختی می توانند اشتهای خود را کنترل کنند. مشکلی که برای این افراد به دلیل عدم کنترل اشتهایشان پیش می آید، بالا رفتن سطح قند خون آنها است. یکی از فواید روزه گرفتن برای این افراد این است که از این طریق می توانند اشتهای خود را کنترل کنند و در نتیجه سطح قند خون خود را نیز ثابت نگه دارند یا کاهش دهند.

فواید روزه گرفتن در افزایش سوخت و ساز بدن:

هر چه بدن در اثر مصرف مواد غذایی زیاد و پرچرب سنگین تر باشد، عمل سوخت و ساز را کند تر و سخت تر انجام می دهد. اما با روزه گرفتن افراد ناگزیرند تعداد و حجم مواد غذایی مصرفی خود را کاهش دهند. کاهش وعده های غذایی و حجم آن باعث می شود بدن سبک تر شود و راحت تر وسریع تر بتواند کار سوخت و ساز مواد غذایی را انجام دهد.

فواید روزه گرفتن در کنترل فشار خون:

روزه گرفتن از طریق کاهش وزن به کنترل فشار خون کمک می کند. البته به شرطی که وعده های سالم و کم چرب هنگام سحر و افطار خورده شود. اگر غذاهای پر چرب استفاده شود و در وعده های غذایی پرخوری شود، دیگر روزه گرفتن نمیتواند فایده ای داشته باشد.

فواید روزه گرفتن در افزایش سلامت قلب:

روزه گرفتن باعث کاهش سکته قلبی و بهبود نارسایی قلب می شود. روزه داری به طور غیر مستقیم در افزایش سلامت قلب موثر است. در اثر روزه داری فشار خون تنظیم می شود و کاهش پیدا می کند. همچنین سطح کلسترول بد خون کاهش پیدا می دهد. کاهش فشار خون و سطح کلسترول بد خون با کاهش بیماری های قلبی و سکته ارتباط مثبت دارد. بنابراین روزه گرفتن در افزایش سلامت قلب موثر است.

فواید روزه گرفتن در تقویت سیستم ایمنی بدن:

روزه گرفتن باعث می شود بدن از سیستم داخلی کمتر کار بکشد. به نوعی در این مدت سیستم داخلی بدن می تواند استراحت کند. بنابراین انرژی که باید صرف هضم غذا می شد، اکنون می تواند صرف مبارزه با بیماری ها و عفونت احتمالی بدن شود. بدین طریق سیستم ایمنی بدن فعال می شود و بهتر عمل می کند.

فواید روزه گرفتن در پیشگیری از التهاب:

همانطور که گفتیم روزه گرفتن باعث می شود بدن بر تقویت سیستم ایمنی و از بین بردن عفونت ها تمرکز کند. التهاب نیز یکی از همین موارد است. التهاب می تواند در پیدایش بسیاری از بیماریها مانند بیماری های قلبی موثر باشد. بنابراین تمرکز بدن بر تقویت سیستم ایمنی و تلاش برای کاهش و حذف عفونت ها و التهاب ها یکی دیگر از فواید روزه گرفتن است.

فواید روزه گرفتن در پیشگیری از سرطان:

نظریه ای وجود دارد که می گوید کاهش وعده های غذایی در اثر روزه گرفتن باعث می شود سلول های سرطانی تغذیه نشوند و انرژی لازم برای تکثیر و گسترش یافتن را نداشته باشند. بنابراین یکه از راه های پیشگیری از سرطان می تواند روزه گرفتن، کاهش وعده های غذایی و رعایت آداب درست غذا خوردن باشد. البته این مسئله هنوز اثبات نشده و در حد یک نظریه است. نمی تواند با اطمینان صد در صدی آن را قبول کرد و به بیمارانی که دچار سرطان می شوند توصیه نمود.

فواید روزه گرفتن در عادت به رژیم غذایی سالم و کیفیت سلامت بیشتر:

یکی دیگر از فواید روزه گرفتن عادت به رژیم غذایی سالم و مقوی است. غذا خوردن یک رفتار است که میتوان آن را تغییر داد و عادات غذایی سالم را جایگزین عادات منفی و غلط غذا خوردن کرد. در ماه رمضان مصرف مواد مقوی و سالم تری مانند خرما، فرنی، انواع میوه ها و سبزیجات و … نسبت به غذاهای پرچرب و پر کالری و فراوری شده بیشتر می شود. روزه داران ترجیح می دهند بر سر سفره افطار خود غذاهایی مصرف کنند که کم چرب و یا کم نمک باشد و یا نیاز بدن به آب را در طول روز تامین کند. بنابراین به رژیم غذایی سالم تری روی می آورند. در نتیجه کیفیت سلامتی آنها نیز بیشتر می شود.

فواید روزه گرفتن در ترک اعتیاد:

کمک به ترک اعتیاد نیز یکی از فواید روزه گرفتن است. نتایج پژوهش ها نشان داده است روزه گرفتن می تواند اشتیاق و میل افراد به انواع مواد مخدر مانند نیکوتین، کافئین و … را کاهش دهد.

فواید روزه گرفتن در افزایش طول عمر:

افزایش طول عمر را نیز می توان یکی دیگر از فواید روزه گرفتن دانست. پرخوری و رژیم غذایی سنگین و پر چرب از طول عمر انسان می کاهد. زیرا با افزایش سن متابولیسم و سوخت و ساز بدن کاهش پیدا می کند. وعده های غذایی زیاد و پرچرب باعث می شود روند سوخت و ساز بدن کندتر و سخت تر انجام شود. بنابراین بدن باید انرژی زیادی صرف هضم آنها کند. به همین دلیل زودتر فرسوده می شود. پژوهش ها نیز ثابت کرده اند هر چه بدن انرژی کمتری صرف سوخت و ساز چربی و مواد غذایی فراوری شده کند طول عمر آن بیشتر می شود. مردم برخی از مناطق جهان نیز به دلیل رژیم غذایی سالم و سبکی که ریشه در فرهنگشان دارد طول عمر بیشتری نسبت به مناطقی که غذاهای فراوری شده زیادی مصرف می کنند دارند.

فواید روزه گرفتن برای پوست:

روزه گرفتن به شادابی پوست و صاف شدن آن کمک می کند. زیرا بدن انرژی را که باید برای هضم غذا مصرف می کرد، برای از بین بردن سموم و دفع مواد زائد بدن صرف می کند. در نتیجه با دفع سموم از بدن پوست نیز صاف و درخشان می شود. البته باید در نظر داشت که حتما در این ماه آب و مایعات به اندازه کافی مصرف شود تا اثر منفی روی پوست نداشته باشد. زیرا کم آبی بدن روی پوست اثر منفی دارد و پوست را تیره و کدر می کند. بنابراین بهتر است مصرف مایعات فراموش نشود.

فواید روزه گرفتن در بهبود عملکرد مغز:

روزه گرفتن عملکرد مغز را بهبود می بخشد. در افراد چاق، مغز برای دریافت سیگنال های سیری ضعیف تر عمل می کند. هنگامی که وعده های غذایی افراد زیاد و با فواصل کم باشد، تعادل هورمونی بدن به هم می ریزد و بدن همیشه آماده دریافت غذا است. بنابراین مغز در مدت کوتاه تری با سیگنال های گرسنگی مواجه می شود و پیام سیری را نیز دیرتر دریافت می کند. اما وقتی فاصله وعده های غذایی بیشتر باشد احساس گرسنگی واقعی به فرد دست می دهد. در نتیجه مغز فرصت فرستادن و دریافت پیام واقعی گرسنگی و سیری را پیدا می کند. بنابراین فرد به موقع گرسنه و به موقع سیر می شود. بهبود عملکرد مغز در پیشگیری از پرخوری و چاقی موثر است.

فواید روزه گرفتن در افزایش سلامت روان:

فواید روزه گرفتن را نه تنها برای جسم انسان، بلکه برای روح و روان انسان نیز می توان برشمرد. از فواید روزه گرفتن در سلامت روان میتوان آسودگی خاطر، آرامش روانی، روحیه شاد، احساس مثبت نسبت به خود، افزایش تحمل و صبر، همدلی و حس خوشایند کمک به دیگران را نام برد.

فواید روزه گرفتن در پالایش روح:

افراد با روزه گرفتن توجه خود را به انجام امور مثبت و پاک جلب می کنند و همواره مراقب رفتار و گفتار خود هستند تا مبادا دیگری را بیازارند. فردی که روزه می گیرد، با تحمل گرسنگی و تشنگی برای هدف والای خود تلاش می کند و در واقع به نوعی به پالایش روح و روان و شخصیت خود می پردازد. همچنین دوری از گناهان و انجام رفتار های نیک آرامش و آسودگی خاطر را برای روزه دار به ارمغان می آورد.

فواید روزه گرفتن در افزایش خودشناسی:

یکی از مهمترین فواید روزه گرفتن، فاصله گرفتن از نیازهای جسمی و مادی و افزایش تفکر و تمرکز بر مسائل معنوی و خودشناسی است. فرد در این ماه با کنار گذاشتن دغدغه غذا و نیازهای جسمی خود، فرصت فکر کردن به مسائلی را پیدا می کند که ممکن است تا به حال به آنها فکر نکرده باشد.

فواید روزه گرفتن در کاهش بیماری های روانی:

نتیجه پژوهش ها حاکی از تاثیر مثبت روزه گرفتن در کاهش افسردگی، وسواس، افکار پارانوئیدی و افزایش عزت نفس است.

فواید روزه گرفتن در کنترل بر افکار و رهایی از افکار منفی:

روزه گرفتن باعث می شود فکر انسان به سمت کارهای نیک و مثبت برود. بسیاری از افراد از این فرصت برای فکر کردن به کارهای نیکی که میتوان در این ماه انجام داد استفاده می کنند. وقتی تمرکز فکر و وقت انسان از روی غذا و وعده های غذایی برداشته می شود، فرصت کافی برای فکر و تمرکز بر چیزهای دیگر به دست می آید. بنابراین می توانیم افکار منفی و درگیری های روزمره زندگی را کنار بگذاریم و افکار مثبت و سازنده را جایگزین آن کنیم.

فواید روزه گرفتن در افزایش اعتماد به نفس:

با تقویت صبر و اراده و تحمل فرد، احساس توانمندی به فرد دست می دهد. احساس اینکه فرد با اراده خود توانسته سختی گرسنگی و تشنگی را تحمل کند و روزه بگیرد، از اعمال منفی و ناپسند دوری کند و در راستای ایمان و عقیده خود گام بردارد، باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در فرد میشود.

فواید روزه گرفتن در کاهش استرس و اضطراب:

پژوهش های مختلف نشان دهنده این واقعیت است که در ماه رمضان سطح استرس و اضطراب افراد پایین می آید. اعتقاد قلبی به معنویت و انجام اعمال معنوی در راستای اعتقاد قلبی می تواند از دلایل کاهش استرس و اضطراب افراد باشد. افراد با انجام اعمالی که اعتقاد قلبی به آن دارند به آرامش می رسند و از این طریق می توانند استرس خود را کنترل کنند.

فواید روزه گرفتن در افزایش مقاومت افراد:

یکی دیگر از فواید روزه گرفتن، تقویت قدرت انطباق و سازگاری افراد با شرایط سخت و ناملایمات زندگی است. روزه گرفتن باعث افزایش روحیه و قدرت مقابله فرد با سختی ها و مشکلات می شود. افراد با تحمل سختی گرسنگی و تشنگی یاد می گیرند چطور با شرایط سخت کنار بیایند و بدون آسیب یا با کمترین میزان آسیب دشواری های زندگی را پشت سر بگذارند.

فواید روزه گرفتن در سطح جامعه:

فواید روزه گرفتن فقط در سطح فردی محدود نمی شود. بلکه آثار مثبت جمعی و اجتماعی نیز دارد. پژوهشگران متوجه شدند در این ماه آمار جرم و جنایت و بزهکاری کاهش پیدا می کند. به نظر می رسد افراد در این ماه بیشتر به خودداری و انجام امور معنوی می پردازند. بنابراین فواید روزه گرفتن در جامعه نیز به خوبی مشخص است.

نکاتی برای بهره بردن بیشتر از فواید روزه گرفتن:

همانطور که اشاره کردیم فواید روزه گرفتن در صورت رعایت برخی نکات و آداب صحیح آن آشکار می شود. اگر بخواهیم هر چه بیشتر از فواید روزه گرفتن بهره ببریم، باید آداب صحیح روزه داری و رعایت رژیم غذایی سالم را در نظر داشته باشیم. در غیر این صورت روزه گرفتن نه تنها هیچ فایده ای برای ما ندارد، بلکه باعث ضرر و آسیب رساندن به بدن می شود.
در ادامه برخی نکاتی را برای بهره بردن از فواید روزه گرفتن ضروری است شرح می دهیم.
– استفاده از مواد غذایی سرشار از فیبر، کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی در وعده سحری به تامین انرژی بدن در طول روز و همچنین تامین مواد مغذی لازم برای بدن کمک می کند.
– آب کافی بنوشید. شما باید نوشیدن مقدار کافی آب را در برنامه غذایی خود قرار دهید تا سیستم بدن شما بهتر بتواند عمل کند. بهتر است از زمان افطار تا سحر مایعات فراوان بنوشید یا از مواد غذایی و میوه هایی استفاده کنید که آبدار باشند تا کم آبی بدنتان را در طول روز جبران کنند. کم آبی سیستم گوارش را مختل می کند. در نتیجه فرایند هضم غذا و پاکسازی بدن با مشکل مواجه می شود و بدن نمیتواند کار دفع سموم و مواد زائد را انجام دهد.

– در وعده افطار غذای کم حجم و سبک بخورید. حجم زیاد و سنگین غذا بعد از ساعات طولانی گرسنگی و غذا نخوردن باعث به هم ریختن سیستم گوارش می شود و فرایند هضم را طولانی تر می کند.
-سعی کنید بیشتر از غذاهای پخته شده استفاده کنید تا غذاهای سرخ کرده و چرب. زیرا هضم غذاهای پخته راحت تر و سریع تر است.
-مصرف لبنیات را در برنامه غذایی خود بگنجانید. لبنیاتی مانند شیر و ماست باعث بهبود عملکرد بدن می شوند و نیاز افراد به مواد معدنی را تامین می کنند.

حتماً  ببینید:


آموزش های تصویری [آرشیو]

تست فرانسوی خوشمزه

اسموتی کم کالری و لاغری

پیتزای سیب زمینی خوشمزه و آسان

غذاهای رژیمی و سالم با مرغ

آموزش غذای آسان چینی با نودل

آموزش کوکی های سالم برای کم کردن وزن

آموزش ۴ نوع غذایی که شما را لاغر می کند

آموزش غذای کره ای آسان

آموزش تست کره ای پرطرفدار

وبلاگ [آرشیو]

خوراکیهای مفید برای افزایش قد خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، چه خوراکی هایی هستند؟

خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، جزو خوراکی هایی هستند که بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که، نمی توانند دارای تاثیر مثبتی بر روی آنها برای افزایش قد داشته باشند. عده ای تصور می کنند که افزایش قد تنها تا پایان دوران بلوغ امکان پذیر است اما لازم به ذکر است که شما تا سن ۲۰ سالگی نیز می توانید با مصرف خوراکیهای مفید برای افزایش قد، قد خود را افزایش دهید.

خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر را میشناسید؟

در این مقاله به خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر و همچنین سلامت مادر و فرزند اشاره می کنیم.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد دانه چیا و نحوه استفاده

در آمریکا چیا را به عنوان دانه ای می شناسند که در عروسکهای سفالی به شکل حیوانات کشت می شود تا پس از سبز شدن به پشم بدن آنها شباهت پیدا کند (مثل سبزه های عید نوروز ما) اما چیا در حقیقت نوعی ابر غذاست.

خوراکیهای مفید برای افراد دیابتی را می شناسید؟

در این مقاله به بیماری دیابت و خوراکی های مفید برای افراد دیابتی اشاره شده است.

روش تهیه انجیر خشک شده روش خشک کردن انجیر در خانه و خواص آن

خشک کردن انجیر در خانه یکی از بهترین روش ها می باشد. شما به راحتی می توانید با استفاده از این روش های متعدد انجیر ها را خشک نمایید. البته این مسئله را نیز مد نظر قرار دهید که این روش خشک کردن انجیر ها طبیعی بوده و هیچ گونه افزودنی ای به ان اضافه نمی شود. از این رو مدت ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

دستور پخت [آرشیو]

جوانه ماش آموزش طرز تهیه جوانه ماش

در این متن سعی شده است طرز تهیه جوانه ماش به صورت خانگی در دو روش به طور کامل شرح داده شود.

ترشی سیر طرز تهیه ترشی سیر به روش غنچه ای و کنسروی

سیر ترشی یکی از چاشنی های خوشمزه ای است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید به راحتی طرز تهیه ترشی سیر را در دو نوع غنچه ای و کنسروی در کنار ما آموزش ببینید. سیر ترشی غنچه ای نسبت به کنسروی ماندگاری بیشتری داشته و به همین دلیل طرفداران بیشتری نیز دارد.

طرز تهیه جوحه کباب طرز تهیه جوجه کباب خوشمزه و خوشرنگ

یکی از خوش طعم ترین غذاها در سفره ی ما ایرانی ها جوجه کباب است. البته طرز تهیه جوجه کباب در هر منطقه ای بر حسب سلیقه متفاوت است. اما معمول ترین روشی که در تهیه جوجه کباب از آن استفاده می شود، جوجه کباب زعفرانی است. شما می توانید این روش تهیه جوجه را در متن زیر مطالعه نمایید.

طرز تهیه باقلوا طرز تهیه باقلوا شیرینی خوشمزه و خوش طعم

باقلوا یکی از شیرینی های خوشمزه و لذیذ استان یزد می باشد. اما شما به راحتی می توانید این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید. طرز تهیه باقلوا چندان مشکل نیست، به همین دلیل به راحتی می توان این شیرینی را آماده و صرف کنید. ما در این مطلب به شما طرز تهیه آن را آموزش می دهیم.

طرز تهیه جوجه ترش طرز تهیه جوجه ترش غذای خوشمزه شمالی

غذای جوجه ترش یکی از غذاهای معروف شهرهای شمالی است. شما می توانید به راحتی این غذای خوشمزه را در منزل تهیه نمایید. کافیست مراحل طرز تهیه جوجه ترش را در متن زیر انجام دهید. نحوه درست کردن جوجه ترش بسیار آسان است از این رو زمان زیادی از شما گرفته نمی شود.

طرز تهیه بستنی سنتی طرز تهیه بستنی سنتی و تاریخچه ی آن

بستنی سنتی یکی از بستنی های خاص ایرانی می باشد که به دلیل داشتن گلاب و زعفران طرفداران بسیاری دارد. این بستنی در تمام فصول سال قابل تهیه می باشد و شما به راحتی می توانید طرز تهیه بستنی سنتی را فرا گیرید. این بستنی زرد رنگ بوده و طعمی زعفرانی دارد و فقط در کشور ایران تولید می شود.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.