ثبت نام | ورود

با LAZIZ آسان آشپزی کنید

چطور تيپ هاي بدن خود را بشناسيم و لاغر شویم

توسط: مدیر سایت آخرین بروز رسانی: ۶ اسفند ۱۳۹۷

چهار فرم از تيپهای بدني مختلف وجود دارد كه هر كدوم تحت تاثير هورمونهای خاصي هستند احتمالاً اصطلاح بدنهای گلابي شكل يا سيبي شكل به گوشتان خورده، اما حقيقت پشت آن را نمي دانيد وقتي ميگیم هيچ وقت نميشه يه بر نامه ي غذائي را براي همه افراد نسخه كرد و انتظار موفقيت داشت از همين تفاوت هاي تیپهای بدنی مي آید .

بطور كلي در مورد غدد آدرنال هنگاميكه بدن تحت فشار قرار گيرد ، انرژي را به عنوان چربي، دراطراف ارگانهاي حياتي در شكم ذخيره مي كند و شكمتون حالت شل و افتاده دارد. در صورتيكه مشكل تخمدان وجود داشته باشد ، شما تجمع چربي أضافي در أطراف باسم و ران يا بر آمدگي شكم فقط زير ناف را مشاهده خواهيد كرد . در بدنهای تيروييدي همانطور كه در تصوير مشاهده ميكنيد ذخيره چربي در همه قسمتها و افزايش وزن بصورت عمومي مي باشد و زمانيكه كبد ضعيف باشد مايعات مي توانند به كيسه أطراف شكم نفوذ كنند ، كه ميتوانند شكل شكم گلداني ظاهر بشوند.

احتمالا به شما هم گفته شده که افزایش وزن به دلیل مصرف کالری بیشتر از آنچه می سوزانید است این چیزیست که در رشته ی تغذیه به ما نیز گفته میشود و من هم به آن باور داشتم ، اما چگونه میتوان هم کالری ها را بعنوان تنها عامل موثر معرفی کرد و وضعیت افرادیکه مثل اسب میخورند و هنوز لاغر هستند توجیه کرد ؟ چه توضیحی در باره ی افرادی بدهیم که میزان زیادی اضافه وزن دارند این در حالیست که فقط به غذای روی میز نگاه می کنند و حتی با دیدن غذا هم چاق میشوند ؟بقول خودشان آب میخورند چاق میشوند.

مشكل واقعي افزايش وزن در سوخت و ساز بدن و هورمونهايي كه آن را كنترل ميكنند نهفته است وقتي كه كالري ها را كم ميكنيد در ابتدا روند كاهش وزن را مشاهده مي كنيد،اما پس از مدتي به نقطه ي قبل بر ميگرديد و حتي بيشتر وزن اضافه مي كنيد ، مخصوصا در ناحيه ي شكم و اين به اين دليل است كه كم كردن كالري توليد هورمون استرس كه چربي ساز است ذخيره چربي را بيشتر مي كند.

اگه شما مشکلات ناشی از درگیری با اضافه وزن سرسخت دارید ، به این معنی ست که هورمون های غیر متعادل دارید. تا اینجا را داشته باشید به مرور تک تک بررسی انواع بدن ها را از زبان دکتر برگ براتون خواهم گذاشت.

در اينجا بدن آدرنال و توضیح مي دهيم که به درک بهتری برسید ، دونستن این مطالب کمکتون میکنه تیپ بدنی خودتونو بهتر بشناسید و احساس بهتری بخودتون داشته باشید.حداقل میتونید در برابر کسانیکه فکر میکنن شما پرخورید یا رژیم غذایی تون را رعایت نمی کنید یا بی اراده اید از خودتون دفاع کنید و کمتر آسیب روحی ببینید.

مشخصات بدن آدرنال :

 • تجمع چربی با حالت ضعیف و آویزان در ناحیه ی میانی ، ظاهری بوفالو شکل (تجمع چربی در ناحیه ی پشت کمر )
 • دست و پاهای لاغر
 • صورتی گرد و ماه چهره گاهی اوقات متمایل به قرمز
 • خستگی روزانه (علیرغم این خستگی شبها خوب نمیخوابید)
 • احتمال بروز پوکی استخوان در این افراد
 • غبغب ،خواب آلودگی صبح، هوس پنیر ،تنقلات نمکی و شکلات قبل از خواب
 • احساس سنگینی پاها در ورزش
 • درد و التهاب در مفاصل کمر و گردن ،مچ و زانوی ضعیف ،استخوان های شکننده

علت دست و پای لاغر :هورمون کورتیزول عضلات دست و پا را به دنبال واکنش استرسی برای تامین انرژی به قند تبدیل میکند. این افراد معمولا بافت عضلانی باسنشون هم تحلیل رفته ، چون اونم تبدیل به قند شده است. شنیدید میگن اگه سطوح استرس بالا باشه ،وزن کم نمی کنید علتش اینه که کورتیزول (هورمون استرس) برای تامین قند خون ،از پروتئین بعنوان منبع سوخت استفاده میکنه ، این همون دلیلی است که با رژیم های پر پروتئین وزن کم نمی کنید ، درسته پروتئین چربی سوزی را فعال میکنه ، اما تحت استرس آدرنال ها دائما عضلات را به قند تبدیل میکنند و در نتیجه هورمون های چربی سوز را بلاک میکنند .

دلایل بدن آدرنال:

 1. صرف داروهای کورتونی
 2. مصرف زیاد مکمل ویتامین ث(C)
 3. استرس عمومی ، نداشتن خواب کافی ، کار پراسترس ،محیط پر تنش ، طلاق ،از دست دادن عزیزان
 4. مصرف فراوان محرک ها مثل کافئین و نیکوتین ، شکر ، مصرف بی رویه ی مولتی ویتامین ،دمنوش های لاغری، قرص های لاغری مثل تنوئید و ادیوس

مشخصات بدن تخمدان :

 • افزایش وزن در باسن و کفل با یک بر آمدگی در شکم
 • سابقه ی قاعدگی درناک و سندرم پیش از قاعدگی
 • کیست تخمدان و سینه
 • ناباروری
 • کاهش میل جنسی ،خشکی واژن
 • گر گرفتگی
 • افسردگی در طول قاعدگی
 • خونریزی قاعدگی بیش از حد

دلایل بدن نوع تخمدان :

 1. تخمدان ها به هورمون های زیست محیطی بسیار حساسند ، مانند هورمون های قرص های ضد بارداری ،هورمون های مرغ و ماهی و گوشت های پرورشی مواد شیمیایی مانند آفت کشها و سموم سبزیجات و گیاهان، بیسفنول آ (ماده ی شیمیایی بکار رفته در ساخت بطری های پلاستیکی مانند آب معدنی ،نوشابه ،آبمیوه ها….این ترکیبات وارد بدن شده تحت عنوان زنو استروژن ها ،و با استروژن طبیعی رقابت میکنند و فعالیت تخمدان ها را مختل میکنند. به دنبال آن تخمدان ها استروژن بیشتری تولید میکنند در نتیجه چربی بیشتری اطراف باسن و ران و شکم ذخیره میشود .یا اینکه میتواند منجر به کیست تخمدان و سینه شود ، که این کیست ها بر تخمدان اثر گذاشته و بدن استروژن بیشتری تولید میکند ، که باز هم نتیجه ی آن چربی های اضافه ،فیبروم ،کیست سینه و تومور رحم میباشد. وقتی بدن یک زن استروژن مازاد تولید میکند ، تیروئید را تحت تاثیر قرار میده و کم کار میکنه ،احتمالا خیلیاتون تجربه ی کم کاری تیروئید در بارداری را دارید ،برای بدن های نوع تخمدان خیلی مهمه که تا حد امکان غذاهای ارگانیک و فاقد هورمون بخورند.
 2. یائسگی در این دوران تخمدان ها از کار میفتد ، آدرنال ها در مقادیر کمتر ،هورمونی مشابه تخمدان تولید میکنه ، اگه غدد آدرنالتون ضعیف یا تنبل باشه ، نمیتونه در نقش ارگان پشتیبان تخمدان بخوبی ایفای نقش کنه ، دچار مشکلاتی مانند گرگرفتگی ،اضافه وزن ،عرق شبانه و خشکی واژن میشید ، بنا براین بعدا که حمایت از آدرنال ها رو براتون میزارم باید توجه کنید که در سنین یائسگی حسابی حواستون به آدرنالهاتون باشه.به همین دلیل که قبل از یائسگی بدنتون شبیه بدن تخمدان بعد از یائسگی بدنتون شبیه بدن آدرنال میشود.

اولین پیامد کم کاری تیروئید ، پایین آمدن سوخت و ساز بدن ، به دنبال آن همه چیز آهسته تر اتفاق میفتد.

مشخصات بدن نوع تیروئید :

 • ضعف ،خستگی ،سستی و بیحالی
 • افزایش وزن یکنواخت
 • تمایل به مصرف نان و شکلات و شیرینی
 • ناخن های شکننده با بر آمدگی های عمومی (خط داره روی ناخن هاتون )
 • پف اطراف چشم ،پلک آویزون
 • نازک شدن یا کم پشت شدن ابروی بیرونی
 • افسردگی و بی انگیزگی
 • دست و پای سرد
 • ضخیم شدن زبان ،تو رفتگی دو طرف زبان
 • چرخه ی قاعدگی نامنظم
 • از دست دادن میل جنسی
 • نیاز به خواب بعد از ظهر

دلایل بدن نوع تیروئید :

 1. همانطور که در بدن تخمدان گفتم یکی از علل عمده ی کم کاری تیروئید سطوح استروژن بالاست ، کم کاری تیروئید گاهی یک علامت برای متعادل ساختن استروژن وجود کیست یا فیبروم ممکنه منجر به کم کاری تیروئید بشه ، اگه کیست تخمدان دارید، از هر چیزی تولید استروژن و زیاد میکند اجتناب کنید قبلا تحت عنوان استروژنیک (غذاهای استروژن زا ) را هایلایت کردم
 2. آسیب و ضربه به تیروئید: رژیم های کم کالری وقتی شما به شدت کالری های دریافتی تان محدود میکنید ، تیروئید شما با کاهش سوخت و ساز این وضعیت را جبران میکند ، به همین دلیل میگیم به خودتون گرسنگی زیاد ندید. اما بد نیست همینجا راجب کلم ها و غذاهای گواتروژن دوباره بگم شامل گل کلم ، کلم قرمز ،بروکلی ،تربچه ،بروکسل و… . شما باید این غذاها را بخورید ، چون هیچ خوراکی دیگه ایی اثرات مفید کرسیفروس ها رو ندارند ، اگه نگرانید اونا را بپزید و باهاش خوراکی های دیگه ایی مث جلبک ها مانند nori, sea weed و .مکمل sea kelp بخورید ،چون این غذاها ضد استروژن هستند و سموم و از بدنتون دفع میکنند.

اما رسیدیم به تیپ بدنی کبدی که بیشتر در آقایون میبینیم .آیا تا بحال افراد لاغری را دیده اید که شکم برجسته دارند ؟کیسه ایی در داخل شکم وجود داره، که اگه کبد بخوبی کار نکنه، مایع کبد در آن نشت میکنه، این نشت مایع به این دلیل اتفاق میفته که بدن قادر به تولید پروتئین نیست.این وضعیت به شکم مشروب خوری معروفه، پس اگه در ناحیه میانی وزن بیش از حد دارین ،مطمئن باشین نوشیدن یه لیوان آبجو یا مشروب شرایطتتون و بدتر میکند.

مشخصات و علائم بدن نوع کبدی :

 • شکم بر آمده و گلدانی
 • پدیدار شدن لکه های قهوه ایی بر روی پشت دست و سراسر بدن
 • تورم و خارش چشم ها ،قرمزی چشم در صبح
 • مشکلات پوستی ، وجود نقطه های قرمز کوچک روی پوست
 • نفخ بعد از خوردن غذا ،آروغ و باد گلو زدن بعد از خوردن غذا
 • هوس خوردن غذاهای چرب و ترش
 • یبوست یا هموروئید
 • درد یا گرفتگی در ناحیه شانه
 • مشکلات کیسه ی صفرا ،زبان پوشیده از غشا سفید
 • تورم مچ پا

دلایل بدن نوع کبدی :

 1. یبوست ، اگه روده نتونه کار خودش و به درستی انجام بده ، کبد به کمکش میاد .(برای همین یبوست میگیرید وزن کم نمی کنید وجود سم در بدن مانع کاهش وزن میشود.
 2. مصرف قندهای تصفیه شده و قندهای پنهان مانند الکل (اکثر مردم فکر میکنند کبد چرب بخاطر خوردن چربی بوجود میاد ، اما مصرف قند ،نان ،ماکارونی ،کیک و کلوچه ، آبمیوه و نوشابه برای کبد بسیار مضر و مستقیما به چربی و کلسترول تبدیل میشه .
 3. مواد شیمیایی سمی ،مث سموم گیاهان و میوه ها ،آفت کش ها ،
 4. ابتلا به قارچ ها و باکتری ها
 5. کمبود های تغذیه ایی بویژه ویتامین ب
 6. مصرف غذاهای آماده و فراوری شده این غذاها منو سدیم گلوتامات دارند که به کبد آسیب وارد میکنه ، اضافه کردن این ماده ، راهی برای مصرف مقادیر بالای سدیم در این غذاها، بدون احساس مزه ی شوری ست ، بطوریکه روز بعد از مصرف دست و پا و مچ پاتون متورم میشه و رد جوراب روی پاتون میمونه .

توجه داشته باشید که آسیب کبدی ، اغلب در آزمایش های خون نشان داده نمیشود ، فقط وقتی این آزمایش ها دستخوش تغییر میشه که آسیب های کبدی جدی دیده باشید .دقیق ترین راه برای تعیین آسیب دیدگی کبد نمونه برداریه که چون تهاجمی ست، سونوگرافی شکم را پیشنهاد میکنیم .علیرغم طبیعی بودن آزمایشات بسیاری از مردم به بیماری کبدی پیشرفته مبتلا هستند .

حتماً ببینید:

چگونه سرتاسر عمر اسموتی و آب میوه و سبزی بنوشیم؟

۳۳ راه حل طبیعی برای افزایش دوپامین


آموزش های تصویری [آرشیو]

کیک آووکادو

طرز تهیه کیک با آووکادو

طرز تهیه باقلوا ترکیه

طرز تهیه باقلوای ترکیه فیلم مرحله به مرحله

طرز پخت مرغ با سس عسل

طرز پخت مرغ با سس عسل

کلم بروکلی کسادیا

طرز تهیه کلم بروکلی کسادیا

میوه آرایی با هندوانه

آموزش میوه آرایی با هندوانه

غذای هندی

غذای هندی خوشمزه و لذیذ

4 نوع دسر خوشمزه

دسر آسان و خوشمزه

غذای سالم و رژیمی

غذای رژیمی با سبزیجات

سالاد سزار خوشمزه و سالم و رژیمی

وبلاگ [آرشیو]

شکر کاستور آشنایی با شکر کاستور

شکر کاستور که تحت عنوان شکر کاستر نیز شناخته می‌شود یکی از انواع شکرهای دانه ریزی است که در قنادی به کار می‌رود. این نوع شکر به علت داشتن دانه‌ها و گرانول‌های فوق‌العاده ریز به راحتی در آب حل می‌شود و برای موارد شیرینی‌پزی که در آن نیازی به حرارت وجود نداشته باشد مثل شیرین کردن برش‌های میوه به کار می‌رود. در بسیاری موارد پودر قند جایگزین بسیار خوبی برای شکر کاستور به حساب می‌آید.

خوراکیهای مفید برای افزایش قد خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، چه خوراکی هایی هستند؟

خوراکیهای مفید برای افزایش قد ، جزو خوراکی هایی هستند که بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که، نمی توانند دارای تاثیر مثبتی بر روی آنها برای افزایش قد داشته باشند. عده ای تصور می کنند که افزایش قد تنها تا پایان دوران بلوغ امکان پذیر است اما لازم به ذکر است که شما تا سن ۲۰ سالگی نیز می توانید با مصرف خوراکیهای مفید برای افزایش قد، قد خود را افزایش دهید.

خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر را میشناسید؟

در این مقاله به خوراکیهای مفید برای افزایش شیر مادر و همچنین سلامت مادر و فرزند اشاره می کنیم.

خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن

در این مقاله به راهکارهایی برای تقویت حافظه و ذهن و همچنین خوراکیهای مفید برای تقویت حافظه و تاثیر آنها بر روی عملکرد ذهن صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد دانه چیا و نحوه استفاده

در آمریکا چیا را به عنوان دانه ای می شناسند که در عروسکهای سفالی به شکل حیوانات کشت می شود تا پس از سبز شدن به پشم بدن آنها شباهت پیدا کند (مثل سبزه های عید نوروز ما) اما چیا در حقیقت نوعی ابر غذاست.

خوراکیهای مفید برای افراد دیابتی را می شناسید؟

در این مقاله به بیماری دیابت و خوراکی های مفید برای افراد دیابتی اشاره شده است.

دستور پخت [آرشیو]

طرز تهیه ادویه آبادانی آشنایی با طرز تهیه ادویه آبادانی

ادویه آبادانی که به ادویه 24 قلم یا ادویه آبادانی خورشتی نیز معروف است، یکی از شناخته شده­ ترین ادویه­ های جنوب ایران محسوب می­شود. همانطور که از نام آن پیداست، 24 گیاه مفید در ترکیب آن بکار رفته است. در این مقاله شما را با طرز تهیه ادویه آبادانی آشنا می­کنیم.

طرز تهیه ادویه کاری آشنایی با طرز تهیه ادویه کاری

ادویه کاری یکی از پر مصرف ­ترین ادویه­ هایی است که ب­خصوص در کشورهای شرقی مانند ایران رواج دارد. این ادویه از سبزیجات مختلفی تشکیل شده است که هر یک به ­تنهایی خواص زیادی برای سلامتی دارد. طرز تهیه ادویه کاری بسیار آسان است و می­توانید آن را در منزل تهیه و در غذاهای خود استفاده کنید. برای آشنایی با طرز تهیه ادویه کاری با ما همراه باشید

طرز تهیه ادویه گوشت آشنایی با طرز تهیه ادویه گوشت

گوشت قرمز به اشکال گوناگونی مانند استیک، بیفتک، گوشت کبابی و گوشت خورشتی مورد استفاده قرار می­گیرد. اما این غذای خوشمزه چنانچه با ادویه مخصوص طعم دار نشود، بو و طعم زخم آن باعث اذیت برخی از افراد می­شود. در این مطلب طرز تهیه ادویه گوشت را به شما آموزش می­دهیم.

طرز تهیه ادویه مرغ آشنایی با طرز تهیه ادویه مرغ

ادویه مرغ یکی از پرکاربردترین ادویه ­هایی است که در یک آشپزخانه ایرانی دیده می­شود. این ادویه مخلوطی از چند سبزی و چاشنی خوش طعم و خوش عطر است. استفاده از ادویه مخصوص مرغ می­تواند نقش مهمی در کاهش بوی زخم مرغ داشته باشد. پس با ما همراه باشید تا طرز تهیه ادویه مرغ را به شما آموزش دهیم.

طرز تهیه ادویه پاپریکا آشنایی با طرز تهیه ادویه پاپریکا خانگی

پاپریکا یک ادویه مجارستانی است و همان فلفل دلمه­ای خشک و پودر شده است. پاپریکا علاوه ­بر طعم و رنگ خوبی که به غذا می­دهد، برای سلامتی نیز بسیار مفید است. طرز تهیه ادویه پاپریکا آسان است. با این مقاله همراه باشید تا شما را با طرز تهیه این ادویه فوق ­العاده آشنا می­کنیم.

طرز تهیه ادویه ماهی آشنایی با طرز تهیه ادویه ماهی

آموزش طرز تهیه ادویه ماهی به ­شدت توصیه می­شود. چراکه بیشتر افراد به­ دلیل وجود بوی زخم ماهی و دیگر غذاهای دریایی از مصرف آنها خودداری کرده و به ­این ترتیب خود و خانواده خود را از مزایای زیاد غذاهای دریایی به ­ویژه ماهی محروم می­کنند. با ما همراه شوید تا شما را با طرز تهیه این ادویه خوش عطر آشنا کنیم.

دوستان و همراهان گرامی در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل info@laziz123.ir مکاتبه نمائید.

ایمیل:

تلفن:

کانال تلگرام:

آی دی تلگرام

 

ارسال پیام
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد | کپی برداری از مطالب این وبگاه مجاز نمی باشد.